СА СВЕТОМ НАС ПОВЕЗУЈЕ И - ВОДА: На свечаности у Павиљону Србије сутра ће бити представљен наш учесник Бијенала у Венецији

М. КРАЉ

20. 04. 2022. у 10:39

НАЈВЕЋА ликовна смотра на свету - Бијенале у Венецији, које је због пандемије ковида 19 "искочило из зглоба" и редовног термина, за целу једну годину, од данас се враћа у Ђардине и стари Арсенал.

СА СВЕТОМ НАС ПОВЕЗУЈЕ И - ВОДА: На свечаности у Павиљону Србије сутра ће бити представљен наш учесник Бијенала у Венецији

Српски павиљон у Венецији, Фото Танјуг

Током тродневног вернисажа (претпремијере за стручњаке и штампу), уочи отварања за публику заказаног за суботу, 23. април, биће представљене све националне изложбе, а свечаност у Павиљону Србије, заказана је за сутра у 11.30.

Поставку "Ход са водом" уметника Владимира Николића и кустоскиње Биљане Ћирић, ће отворити министарка културе и информисања Маја Гојковић. Представник Србије на 59. Међународној изложби уметности (на којој учествује више од 200 уметника из 58 земаља, пред које је овогодишња уметничка директорка и кустос Чечилија Алемани, поставила тему "Млеко од снова"), изабран је на конкурсу, који је под окриљем Музеја савремене уметности спровела стручна комисија и комесар изложбе Маријана Коларић, директорка МСУБ.

ПРОЈЕКАТ "Ход са водом", Фото Промо

Пројекат чине два Николићева рада - "800 м" (снимљен дроном, из "птичје перспективе") и "Документ" (у хоризонталном формату), која се баве односом технологије и природе. У средишту уметникових истраживања је са једне стране вода као основни део наших тела, али и простор повезивања, а са друге технологија, која је уз функцију повезивања, у периоду изолације кроз који смо прошли, убрзала увећавање разлике између привилегованих и оних који то нису, оних којима је екран посредник у погледу на свет и других, чији су једини оптички инструмент - очи.

Владимир Николић/ Биљана Ћирић, Фото Приватна архива/Танјуг

Уметник са којим Србија излази на одмеравање са светом, на овој својеврсној "културној Олимпијади", Владимир Николић, рођен је 1974. године у Београду. Дипломирао је на Факултету ликовних уметности у Београду 1999, а потом похађао Школу за историју и теорију слике при Центру за савремену уметност у Београду. Магистрирао је и докторирао на ФЛУ, а на овом факултету је запослен као предавач на Одсеку за нове медије. Користи видео као примарни медиј изражавања, а до сада је учествовао на многобројним међународним и домаћим групним и самосталним изложбама. Уметничку праксу усавршавао је на резиденцијалним програмима у Њујорку, Паризу, Марсељу, Риму, Гуанџоу, Стокхолму, Љубљани...

Павиљон Србије подржало је и организовало Министарство културе и информисања Србије у сарадњи са Музејем савремене уметности у Београду као реализатором.

Фото Промо

СТРУЧНА ОДЛУКА

ПРОЈЕКАТ уметника Владимира Николића и кустоскиње Биљане Ћирић, изабран је међу 35 пријављених радова, у ужи избор, у коме је било осам кандидата. У стручном жирију, који га је издвојио за одлазак у Венецију били су историчар уметности, професор Јерко Денегри (председник), ликовни уметник и професор ФПУ др Иван Грубанов, историчарка уметности и професор Филозофског факултета др Јасмина Чубрило, историчарка уметности др Ана Ереш, историчарка уметности и директорка Музеја савремене уметности у Бањалуци др Сарита Вујковић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа

УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.

15. 01. 2025. у 12:23

Коментари (0)

РОНАЛДОВА ТРАКА, БЛАГО РОМАНОВИХ, ОДЕЛО ИЗ ФИЛМА ЈУЖНИ ВЕТАР: Хуманост је добила нову адресу