НАЈВЕЋЕ, АЛИ И НАЈЛЕПШЕ СУ БОРБЕ СА СОБОМ: Нада Шаргин о Добрици Ћосићу, "времену зла" и "Трагу дивљачи", открићима на уметничком путу...
АКО би бирала време у коме би живела, Нада Шаргин каже да би на филму и сцени изабрала свако. Овакав одговор не чуди јер једна од најнаграђиванијих српских глумица суверено влада сценом, у различитим жанровима, и готово у свакој новој представи, филму или серији глуми сваким атомом и блиста једнаким сјајем.
Рођена Зрењанинка завршила је глумачку академију у класи професорке Виде Огњеновић, у Новом Саду, али су је врло брзо "отели" престонички зналци, препознајући у њој бисер који мора да заблиста на београдској уметничкој сцени. Публика крај малих екрана тешко ће је заборавити као Марину из серије "Вратиће се роде" или као Рашку, непрежаљену љубав Стефана Немањића, у "Немањићима - рађање краљевине", била је и Катарина у првом делу "Мочваре", Наталија у потресном "Калупу"...
Маришку је са успехом одиграла у ТВ остварењу "Дуг мору", а глумица за наш лист открива да управо траје снимање треће сезоне која доноси много нових заплета и изненађења у причи. Првакиња Народног позоришта у Београду недавно је богатој ризници глумачких признања додала Награду града Београда - "Деспот Стефан Лазаревић". Глумица је награђена за улогу Норе у драми "Нора - Луткина кућа" Хенрика Ибзена, чија је суштина да човек треба да мисли своје мисли, доноси сопствене одлуке и преузима одговорност за сопствени живот.
Још једна јунакиња која је покушала да буде своја и да не живи животе мушкараца око себе већ свој је Милена Катић, коју је Нада Шаргин оживела у серији "Време зла". Узбудљив наставак приче о породици Катић, снимљен по романима "Грешник", "Отпадник" и "Верник" из пера прослављеног Добрице Ћосића, а у режији Ивана Живковића, пратићемо од 23. априла, викендом, од 20.05, на РТС 1.
- Моја генерација није много учила ни знала шта се све догађало јунацима и борцима, какве све провере, испитивања и понижавања су трпели и то од својих. То да је партија морала бити у њиховом животу већа од свега, и од љубави, и од породице, и од најдубљег пријатељства. Причала ми је једна особа да је њена баба имала искуство слично као и Милена Катић, да је деди партија била битнија и од жене и од деце - истиче у разговору за "ТВ новости" Нада Шаргин.
* Шта вам је донело ишчитавање дела Добрице Ћосића, једног од наших највећих писаца?
- Читајући део "Отпадника" који описује мучење великог јунака Богдана Драговића од стране партије, Коминтерне, схватиш да су се они борили за сопствени живот у ствари. Читаш и мислиш се како је све то страшно, ето, тај део донео ми је осећај страхоте. Жао ми је што није било довољно новца да се цео тај део испитивања у Москви сними. Са друге стране, читаш о тим женама које су усамљене и остављене по страни и вечито стрепе за животе мужева и синова и донесе вам осећај стрепње. Играјући те ликове, ви мрвицу тог искуства испред камере доживите па сте захвални што нисте ипак тако нешто заиста доживели и надате се да нећете.
* Милена Катић је можда један од најснажније написаних женских ликова код нас. Која су била њена уверења, наде, љубави? Шта ју је највише болело, а шта радовало?
- Жена која само жели да живи љубав. Која је велику љубав са Богданом осетила, жртвовала се, била одана, чекала, чекала га и чекала и трпела јер за тих двадесет година он једва да је саставио две године са њом. И онда, када ју је он разочарао и из њеног угла гледано издао и изневерио, родио се велики бес. Бес и на себе што је чекала. Њено уверење је да треба волети до краја. Заљубљује се у другог мушкарца који цео живот осећа огромну страст према њој, али ето и њему је исто партија на првом месту. За њу они су каријеристи и себичњаци и окрутни људи, али у суштини ни једног ни другог не престане да воли. Њено уверење је да човека не смеш да издаш и да треба да се бориш, али она се осети изданом и одбаченом и највише је боли што јој је супарница партија. Радовали су је ретки тренуци љубавних доживљаја и верујем сваки тренутак са сином док није и он приступио партији и напустио је.
* Серија "Време зла" подсетиће нас на период пред Други светски рат, на време заноса због ког су страдале и породице и народи. Када бисте наше, данашње време описали, какво би оно било?
- Видећемо. Тренутно ситуација није добра у Европи. Не знамо куда све то води. А у нашој земљи је лоше. Загађени смо страхотно. Имамо константан осећај да нас пљачкају и неки наши и они страни. Дошли смо до тога да се боримо за реке. Не поштују нас и понижавају људи који за себе мисле да су некаква божанства и да им је све дозвољено на њиховом путу, немају части ни укуса ни људскости већ само своје алаве, искомплексиране и оштећене умове. Нажалост, живимо у опасно време.
* У предстојећем филму и мини-серији "Траг дивљачи", редитеља и сценаристе Ненада Павловића, рађеном на основу романа његовог оца Жике Павловића, играте лик Соње. Шта нам доносе ова прича и ваш лик?
- Трилер смештен пред крај седамдесетих. Веома је било забавно играти ту епоху. Ликови су одлични. Соња коју играм је диван лик, жена окружена опасним мушкарцима целог живота која ће покушати да свој живот узме у своје руке, ризикујући и супротстављајући се. Играју још и Мики Манојловић, Радивоје Буквић, Милош Тимотијевић, Драган Бјелогрлић и други. Сценарио је врло занимљив и имам утисак да смо направили баш добру ствар.
* Рекли сте да сте се од почетка каријере пуно давали и трудили, и ишли за тиме што вас је водило изнутра. Шта сте досегли на том путу?
- Стално упознајеш и изненађујеш себе, радујеш се могућности да се играш, да ствараш и машташ, разбијаш окове и своје и наметнуте, упознајеш бољу и јачу себе, понекад баш зато што се суочиш са својим слабостима. Колико истине и оне пријатне и непријатне пише о свима нама у свим великим делима и играјући те истине и лепе и не тако лепе ви можете да се ревитализујете. Анализирате их, тражите им узрок, дајете им живот и увек их наново промишљате и доживљавате из годину у годину, из периода до периода вашег живота. Кроз исту улогу нпр. на сцени играјући је годинама ви понављајући речи великих писаца све дубље улазите у њихову суштину и све више те речи постају ваше.
* "Драгоцено је што кроз уметност и занос понекад можете и открити и дати најлепшег себе". Када вам је то највише "пошло за руком"? Шта сте открили о себи и свом животу кроз уметност?
- Скоро је била премијера "Норе" у Народном позоришту у Београду, и тај лик пуно тога ми је дао. Тако јаку, а женствену и пожртвовану и забавну жену до сада нисам играла. Играла сам Елизабету која је изузетно јака, али анксиозна, окрутна и усамљена или Зору Шишарку која је јака и весела и забавна, али несамостална и овисна. А Нора има још једну димензију. Скоро ми се десило да сам била нешто индиспонирана, можда баш и због актуелног рата и вести и загађења, и кренула сам да понављам текст Норе коју је требало да играм сутрадан. Понављајући у себи текст и радње које ради и које мисли из трена у трен сам се оснаживала и дизала и постајала јача и боља и позитивнија јер то је један позитиван лик пун виталитета и жеље за животом. Није ми се то баш на тако силовит начин пре дешавало. Просто ме обузме осећај радости и дивљења и снаге и захвалности када мислим о њој, о њеној великој снази и храбрости.
* Чему се у животу посвећујете поред глуме?
- Породици, пријатељима и животу. Сад сам читала Вима Хофа, веома занимљив човек, инспиративан. Он препоручује једну технику дисања и завршавање јутарњег туширања хладном водом. Многим људима су помогли његови савети. Покушаћу нешто од његових метода. Јако ми се допала реченица у књизи: "Хладноћа је окрутна, али правична". Истина.
* Танго вам је, рекли сте, помагао да пронађете и учврстите свој ослонац, своју осу. Шта вас у том плесу највише инспирише?
- Тренутно оно што ми мој тангеро Аца понавља: "Држи се за себе". То ме тренутно инспирише, та филозофија танга. Да се држиш за себе иако си у блиском загрљају, да се држиш своје осе и да си свој иако си у комуникацији и јако блиском прожимању са другим. И онда ће та размена, прелепа и заносна размена коју људи у плесу доживе бити још већа.
* У родном Зрењанину били сте мачевалац у клубу. Ако се сабља "не вади без повода и не враћа без части", због чега бисте данас извукли мач из корица? За шта бисте се ватрено борили?
- Стално се борим, а највеће су борбе са собом, са сазревањем, али и можда најлепше.
* Верујемо да сам човек прави своје изборе, да ли сте ви изабрали или је нешто вас нашло и открило?
- Вероватно је све било како је требало, морало, хтело. Свесна сам да имам изборе, неке разне. А мислим да ме је моје дете нашло и ја њу и неки моји пријатељи, јако квалитетни људи.
* Ко су вам узори? На који пут су вас они послали?
- Моји су били вредни. Неки су били и јако жилави и даље су. Храбри. Неки јако весели. Неки јако посвећени и љубавни. Треба само то наставити, те особине и навике.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (1)