СРБИЈА ИМА ШТА ДА ПОНУДИ СВЕТУ: Натали Бељански Поповић, нова директорка нашег Културног центра у Паризу

Горан Чворовић дописник из Париза

03. 05. 2022. у 13:28

МЛАДА уметничка сцена у Србији је изузетно потентна и ни у чему не заостаје за међународним трендовима. Напротив. И те како имамо шта да понудимо.

СРБИЈА ИМА ШТА ДА ПОНУДИ СВЕТУ: Натали Бељански Поповић, нова директорка нашег Културног центра у Паризу

Фото приватна архива

То, у разговору, за "Новости", истиче нова директорка Културног центра Србије у Паризу Натали Бељански Поповић која је с пуно ентузијазма и енергије преузела ову функцију пре само месец дана, у намери да допринесе да се у главном граду Француске и престоници уметности стекне што квалитетнија слика о стваралаштву у нашој земљи.

- Креативне индустрије представљају озбиљан идентитет Србије у овом тренутку. Наша ај-ти сцена је изузетно успешна. Значајно је представити ову везу између уметности, технологије и науке. Истовремено, треба да презентујемо великане наше уметничке сцене, оно најбоље што можемо да понудимо. Овде, у Француској, то је још лакше, јер је велики број наших највећих уметника живео и радио у овој земљи, тако да су већ познати и признати код овдашње публике. Само треба радити на култури сећања - истиче Натали Бељански.

Наша саговорница наглашава да би кључ успеха требало да буде комбинација представљања младих и афирмисаних уметника, као и да се познати ствараоци представе на нови начин. Уз ликовне уметнике, ту се мисли и на филм, музичку сцену, књижевне вечери. Планирани су и часови српског језика, не само за децу, већ и за одрасле, јер има све више Француза који се везују за српску уметност и културу. Када је реч о туризму, ради се на томе да се пренесе део павиљона Србије са изложбе "Експо Дубаи", која на савремени начин, кроз нове технологије, представља нашу баштину, од Винче и Лепенског вира, преко Тесле, до данашњих времена.

- Улога културних центара у свету последњих двадесетак година се много променила.

Некадашње најзначније централно презентовање уметничке сцене замениле су активности хибридног типа које комбинију културу, уметност, ај-ти, економију, архитектуру, чак и гастрономију. Дипломатски национални културни центри, такође, пролазе кроз одређену транзицију. Потребно је прилагођавати се савременим токовима. Све се мења - наглашава наша саговорница.

Бељански истиче и изузетан положај Културног центра Србије, у самом центру Париза, прекопута Бобура, у пешачкој зони, где би уметници могли да се представљају и унутра, и напољу.

- Када говоримо о комбинацији уметности и технологије, могли бисмо да повећавамо видљивост Културног центра тако што бисмо користили спољну фасаду за пројекте из области мапинга и гејминга - преноси једну од својих идеја.

Једино што Центру тренутно озбиљно недостаје, каже, јесте француска публика. Зато намерава да развија различита партнерства са париским галеријама, од којих је неке већ осмотрила, у циљу организовања заједничких изложби савремених уметника из Србије, које би, затим, своју публику довеле и у наш Културни центар.

- Фасцинантно је то што је Центар преживео толике године. И сјајна, и тешка времена.

Једини је опстао, од великог броја културних центара који су раније постојали. Уз то, налази се у оваквом граду, и на таквој позицији. Због тога ми представља изузетан изазов, и огромну одговорност, то што сам преузела његово вођење.

У том смислу има богато искуство. У култури ради последњих двадесетак година. Водила је седам година галерију савремене умености у Новом Саду, на фестивалском пољу била је активна на "Егзиту", у "Синема ситију" и Фестивалу уличних свирача, била део пројекта Новог Сада као Европске престонице културе, чак и водила први тим који је правио нацрт стратегије. У Културни центар Србије у Паризу стигла је као директор Културног центра "Простор" из Уметничке асоцијације "Инбокс" у Петроварадину, који је у потпуности оријентисан ка савременој уметничкој сцени на филмском, музичком и ликовном плану.

- Намеравам да то искуство сада искористим на овом месту - истиче Бељански.

Неминовно, наметнула се и тема културне понуде Париза. Има и оних који истичу да овај град можда више није као што је некада био на уметничкој мапи света.

- Чудни су ми људи који су забринути због тога што се мењају градови у којима живимо. То је живот. Потпуно је нормално да се и Париз мења. Мени је то не само нормално, већ и узбудљиво. Откриваш стално другачији град, који живи и дише на нови начин. А културна сцена Париза је и даље изузетно богата. Потпуно је неосавладив и неосвојив, немогуће га је открити у потпуности. Фантастично је живети у граду који и после двадесет или тридесет година, можеш и даље да откриваш. Нема много таквих градова.

Фото приватна архива

Културна дипломатија

ПРОГРАМ Културног центра утврђује Министарство културе у Београду на годишњем нивоу.

- Пре неколико месеци усвојен је протокол између министарстава спољних послова и културе, и он дефинише улогу центара у развоју културне политике Србије. За развој културне дипломатије кључну улогу имају центри у Паризу и Пекингу, док је у плану отварање још неколико у свету. За годишњи програм је одговорно Министарство културе.

Конкурс се објављује током лета за следећу годину и, када је реч о Паризу, увек су добродошли пројекти који имају неку везу с Француском - истиче Натали Бељански Поповић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

ПРЕПЛИЋУ СЕ ШПИЈУНСКА И ВОЈНА МРЕЖА ОКО СРБИЈЕ! Појачан притисак на нашу земљу с циљем да промени позиције о националним питањима

СРБИЈА се тренутно налази у обручу војно-политичког притиска, а све с циљем да се уздрмају наше позиције по питању Косова и Метохије, чврста намера о очувању Републике Српске по Дејтонском споразуму, али и става о украјинскоруском сукобу.

05. 07. 2024. у 07:16

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО ПАКАО Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

МИЛЕНА ЈЕ КУПИЛА ГАРНИТУРУ, А ОНДА ЈЕ УСЛЕДИО "ПАКАО" Салони намештаја пробијају рокове за испоруку - Купци кревет сањају, на поду спавају

ДА усељење у стан може да се одужи, а да мајстори, ангажовани на реновирању или адаптацији, нису нимало криви за то, најбоље знају потрошачи приликом куповине намештаја. Све је више примедаба грађана на неажурност и неодговорност салона, јер пробијају договорене рокове доставе. Још већа мука од тога је што се неретко догађа да купљени комади стигну са грешком, па то додатно продужава чекање. Савет зналаца из области заштите права потрошача је да рекламације трговцима упуте писаним путем. Ако то не помогне, сектор тржишне инспекције при Министарству унутрашње и спољне трговине следећа је адреса.

05. 07. 2024. у 08:36

Коментари (0)

Хургада из прве руке - Овог лета посетите са нама бисер египатске обале!