СА ПУШКИНОМ, ИЗ БЕОГРАДА У СВЕТ: Изложба Мире Маодуш посвећена великом руском песнику свечано ће бити отворена у престоничкој Галерији 73
ДОК се под притиском политике великани руске уметности и културе протерују из многих европских средина, наша сликарка са париском адресом, Мира Маодуш, својим новим делима слави песника "Евгенија Оњегина" и "Пикове даме", па ће вечерас, у Галерији 73 (на прославу дана овог излагачког простора) свечано бити отворена њена изложба "У част Пушкину".

М. Анђела
Ова поставка, на којој је једна слика посвећена и Сергеју Јесењину, део је циклуса Celebrating Mira Maodus, која ће њену посвету руским поетским генијима "пронети светом", тачније представити у Француској, Италији, у Требињу, Канади и Јапану.
- Пушкин је велики светски песник, који је у својим младалачким стиховима проналазио инспирацију у француском песништву, спајајући у раној лирици традиције француског и руског класицизма. У Француској је изузетно вољен и цењен, и радови посвећени њему неизоставни су на поставци којом ће дело Мире Маодуш бити представљено у више земаља у различитим деловима света - каже, за "Новости" Силија Пампалони, историчарка уметности из Париза, покретач циклуса Celebrating Mira Maodus, која је управо поводом изложбе у Галерији 73 допутовала у Београд.

Сликарка Мира Маодуш, М. Анђела
Ауторка која своје замисли реализује на сликама рађеним уљем, акриликом, темпером, гвашом, али и акварелом и цртежом, готово читаве две деценије дела углавном посвећује словима. Однедавно су на њена платна доспели и бројеви. Словима и бројевима, јарког колорита, гради апстрактне композиције.
- Ове слике нису склоне химничном весељу, неутаживој потреби за шаренилом - истиче у каталогу један од наших најугледнијих историчара уметности Ђорђе Кадијевић. - У њима има неке озбиљности која регулише оптимални однос онога што је садржај намењен чулу од онога намењеног духу. Зато Мира Маодуш једнако успешно ради слике у малом и великом формату. Простор за њу, баш као и форма живе у "љубави" и нису оне господарице њених слика. Краљица композиција Мире Маодуш јесте и остаје боја. Она је та која потчињава привидну доминацију елемената форме и простора и у њиховој синтези производи нарочиту радост гледања чија тајна моћ је у колористички разбукталој светлости коју вам дају ове слике.
Дела Мире Маодуш чувају се у Народном музеју, Музеју савремене уметности, Галерија 73, Музеју Херцеговине у Требињу, Народном музеју у Крушевцу, Мијаги музеју у Токију, Музеју савремене уметности у Камакури, као и у многим приватним збиркама. Од 1998. редовно се репродукују и као новогодишње честитке Унеска.

Платно "Пушкину" Јесењин, Фото Галерија 73,
Деда Теслин брат
МАЈКА наше уметнице, Софија Тесла, била је братаница Николе Тесле. Рођена у Метку 1942, Мира Маодуш студирала је сликарство у Школи за примењене уметности у Франкфурту (1965-1968), где јој је један од професора био - Јозеф Бојс. Школовала се и на чувеној венецијанској Академији (1969-1972), али и Националној академији лепих уметности у Паризу (1972-1975). Магистрирала је историју уметности на Универзитету у Милану 1978. Осим у Немачкој, Италији, Француској и Јапану, боравила је у Русији, Енглеској и САД. Члан је јапанске групе уметника Ша-Ђи-Цу од 1983. и УЛУС-а од 1987. године.
Препоручујемо

"ДАНИ СЛОВАЧКЕ КУЛТУРЕ" ШЕСТИ ПУТ У БЕОГРАДУ: Сто година уметничке беседе
31. 05. 2022. у 17:39

ИЗЛОЖБА "ПОГЛЕДИ 2022" У ГАЛЕРИЈИ 73: Нова шанса за младе и даровите
20. 04. 2022. у 23:40

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)