СА ПУШКИНОМ, ИЗ БЕОГРАДА У СВЕТ: Изложба Мире Маодуш посвећена великом руском песнику свечано ће бити отворена у престоничкој Галерији 73

М. КРАЉ

16. 06. 2022. у 16:32

ДОК се под притиском политике великани руске уметности и културе протерују из многих европских средина, наша сликарка са париском адресом, Мира Маодуш, својим новим делима слави песника "Евгенија Оњегина" и "Пикове даме", па ће вечерас, у Галерији 73 (на прославу дана овог излагачког простора) свечано бити отворена њена изложба "У част Пушкину".

СА ПУШКИНОМ, ИЗ БЕОГРАДА У СВЕТ: Изложба Мире Маодуш посвећена великом руском песнику свечано ће бити отворена у престоничкој Галерији 73

М. Анђела

Ова поставка, на којој је једна слика посвећена и Сергеју Јесењину, део је циклуса Celebrating Mira Maodus, која ће њену посвету руским поетским генијима "пронети светом", тачније представити у Француској, Италији, у Требињу, Канади и Јапану.

- Пушкин је велики светски песник, који је у својим младалачким стиховима проналазио инспирацију у француском песништву, спајајући у раној лирици традиције француског и руског класицизма. У Француској је изузетно вољен и цењен, и радови посвећени њему неизоставни су на поставци којом ће дело Мире Маодуш бити представљено у више земаља у различитим деловима света - каже, за "Новости" Силија Пампалони, историчарка уметности из Париза, покретач циклуса Celebrating Mira Maodus, која је управо поводом изложбе у Галерији 73 допутовала у Београд.

Сликарка Мира Маодуш, М. Анђела

Ауторка која своје замисли реализује на сликама рађеним уљем, акриликом, темпером, гвашом, али и акварелом и цртежом, готово читаве две деценије дела углавном посвећује словима. Однедавно су на њена платна доспели и бројеви. Словима и бројевима, јарког колорита, гради апстрактне композиције.

- Ове слике нису склоне химничном весељу, неутаживој потреби за шаренилом - истиче у каталогу један од наших најугледнијих историчара уметности Ђорђе Кадијевић. - У њима има неке озбиљности која регулише оптимални однос онога што је садржај намењен чулу од онога намењеног духу. Зато Мира Маодуш једнако успешно ради слике у малом и великом формату. Простор за њу, баш као и форма живе у "љубави" и нису оне господарице њених слика. Краљица композиција Мире Маодуш јесте и остаје боја. Она је та која потчињава привидну доминацију елемената форме и простора и у њиховој синтези производи нарочиту радост гледања чија тајна моћ је у колористички разбукталој светлости коју вам дају ове слике.

Дела Мире Маодуш чувају се у Народном музеју, Музеју савремене уметности, Галерија 73, Музеју Херцеговине у Требињу, Народном музеју у Крушевцу, Мијаги музеју у Токију, Музеју савремене уметности у Камакури, као и у многим приватним збиркама. Од 1998. редовно се репродукују и као новогодишње честитке Унеска.

Платно "Пушкину" Јесењин, Фото Галерија 73,

Деда Теслин брат

МАЈКА наше уметнице, Софија Тесла, била је братаница Николе Тесле. Рођена у Метку 1942, Мира Маодуш студирала је сликарство у Школи за примењене уметности у Франкфурту (1965-1968), где јој је један од професора био - Јозеф Бојс. Школовала се и на чувеној венецијанској Академији (1969-1972), али и Националној академији лепих уметности у Паризу (1972-1975). Магистрирала је историју уметности на Универзитету у Милану 1978. Осим у Немачкој, Италији, Француској и Јапану, боравила је у Русији, Енглеској и САД. Члан је јапанске групе уметника Ша-Ђи-Цу од 1983. и УЛУС-а од 1987. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ХРВАТИМА: Оваква крађа још није виђенa, Енглези кипте од беса!