НЕ ЖЕЛИМ ДА "СЛУШКИЊА" БУДЕ АКТУЕЛНА: Канадска списатељица Маргарет Атвуд на отварању "Крокодилa"
ВОЛЕЛА бих када би "Слушкињина прича" престала да буде релевантна. Да имам избор да с једне стране ова књига не буде више важна или с друге: "Ево опет је актуелна", изабрала бих прву опцију.
Не пишете овакве књиге надајући се да ће људи наставити тако да се понашају, већ управо супротно.
Овим речима је чувена канадска списатељица Маргарет Атвуд, пред пуним амфитеатром испред Музеја Југославије на Фестивалу "Крокодил", одговорила на констатацију да је њено чувено дело увек актуелно и важно. Као главна гошћа прве вечери манифестације, изазвала је велику пажњу читалачке публике. Са осмехом на лицу стрпљиво је одговарала на питања осврнувши се и на историјске теме, политику, а говорила је и о нашем региону.
- "Слушкињина прича" објављена је средином осамдесетих година, а на три енглеска тржишта имала је различите реакције - подсетила се Атвудова. - У Великој Британији говорили су "Маргарет, како си духовита, прича је научна фантастика. Никада не бисмо урадили тако нешто јер смо имали теократски грађански рат у 17. веку." Шта год да би урадили, а видимо ствари које раде то не би била теократија, зар не. Завршили смо то, хајде сад да пређемо на следећу ствар која је грозна.
И у њеној домовини, Канади, додала је, такође су реаговали тврдњом да се таква прича не би могла догодити код њих, док је у САД реакција била двострука - да се ситуација из "Слушкиње" не би могла десити код њих јер су они изнад тога и водећа светска либерална демократија.
- А онда је Доналд Трамп дошао на власт, па су сви говорили "Маргарет, како си знала?" - наставила је канадска списатељица. - Ако је једна од идеја била да жене треба да се врате у кућу, где припадају, како ћемо их довести тамо? Када се данас школују, раде, имају своје кредитне картице. Како их довести тамо, како обрнути точак историје и вратити жене у доба када нису владале својим новцем.
Атвудова се током разговора осврнула и на наш регион, рекавши да је у питању интересантно поднебље које је вековима на раскршћу путева:
- Постоје предности када потичете са историјски конфликтног подручја. Једна од њих јесте да добијате прилично интересантне писце.
Корени "Слушкињине приче" су, како је истакла, у 17. веку америчке историје.
- Причали су басну деци да су пуританци дошли у Нови свет тражећи верске слободе. То није баш тачно. Дошли су да траже верске слободе за себе, а не за било кога другог. Нова Енглеска у 17. веку није била демократија већ теократија. Харвард на ком сам студирала није почео као либерално-демократска институција, већ као теолошки универзитет за пуританце. Једно од питања која сам себи постављала током 80-их је: да су Американци имали диктатора, која би то врста диктатуре била, не би себе називала комунизмом, али би имала теократску структуру.
Према њеним речима, социјалисти у 19. веку нису водили ка новом диктатору већ су тежили ка јавном добру. Рана историја Совјетског Савеза је историја општенародног добра што се прилично брзо претворило у диктатуру, као што знамо:
- Од Роналда Регана почиње доба када се више даје корпорацијама, а све мање на праведну расподелу зараде. Једна од ствари које смо научили је да су друштва у којима има мање разлике у заради срећнија.
ЖЕНЕ ВИШЕ ЧИТАЈУ
ЖЕНЕ једноставно више читају романе - рекла је Маргарет Атвуд. - Мушкарци читају историју, књиге о политици, науци. Такође, када погледамо у прошлост, те педесете и шездесете су биле посебно мушки периоди у литератури, бар у Северној Америци и Енглеској. Разлог зашто жене више читају романе је чињеница да се феминизам јавно појавио отприлике 1971. године. И скоро ко год да је био женско у то време писао је и читао.
Препоручујемо
НАГРАДА "ГРОЗДАНА ОЛУЈИЋ": Још једно књижевно признање намењено за младе ауторе
13. 06. 2022. у 13:41
РУСИ ОСВОЈИЛИ КУРАХОВ? Рогов: Наше трупе подигле заставу над зградом градске управе
РУСКЕ трупе заузеле су зграду градског већа у западном делу града Куракова у ДНР и подигле на њу тробојку.
14. 12. 2024. у 13:48
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ЖЕЉКУ САМ МОЗАК ИСПРАО" Вељко открио како васпитава децу и шта их прво учи
БОКСЕР Вељко Ражнатовић и његова супруга Богдана у мају месецу добили су трећег сина коме су дали име Исаија, а неодољиви дечак мења се из дана у дан, окружен браћом Крстаном и Жељком.
14. 12. 2024. у 20:04
Коментари (0)