ЛУЦИДНЕ АТРАКЦИЈЕ: Камерна изложба одабраних дела из опуса професора Чедомира Васића
КЉУЧНЕ тачке стваралаштва професора Чедомира Васића, које описује целокупни лук његове полувековне каријере, чине поставку коју у својој четвртој сезони представља београдска галерија Б2.
Тако камерна изложба названа "Де-кон(с)тракције. Чедомир Васић" представља његове радове од раних формативних вежби анализе и синтезе предметног, преко колористичких стилских вежби (аутор их назива "визуелним етидама"), до скорашњих "чишћења" и експримената у домену видљивог/невидљивог. Пред публиком ће бити до 8. јула.
- Ова амбијентална поставка формулисана у девет поглавља/чинова, која заправо јесте дело по себи, може да се прати као линеарна, секвенцијална нарација, али и као модуларно, несеквенцијално ткиво - објашњава у каталогу историчарка уметности Данијела Пурешевић.
- У сведеним и сређеним структурама сваког појединачног (отвореног) дела, посматрачу се указује мноштво хипертекстуалних линкова који, успостављајући скоковите петље, воде ка небројеним могућностима ишчитавања и продубљивања садржаја, као и међусобног, насумичног повезивања свих представљених дела.
Након што је раних седамдесетих година прошлог века дипломирао сликарство на београдској Академији за ликовне уметности, код професора Лазара Возаревића, а потом и магистрирао код професора Ђорђа Бошана, Васић је као стипендиста Фулбрајтовог програма школску 1975/76. провео на усавршавању на Калифорнијском универзитету у Санта Барбари и Лос Анђелесу. Ту је студирао видео код професора Мицуруа Катаоке и компјутерску уметност код професора Џона Витнија.
Самостално, ликовна дела је почео да излаже 1973, а током и после школовања у САД, упоредо се бавио видеом као изражајним средством (траке, инсталације, амбијенти).
Покренуо је и сликање мурала у Београду 1983. и остварио један број дела на јавним местима. За своја дела освојио је више значајних признања на смотрама попут Меморијала "Надежде Петровић", 4. бијенала савременог пејзажа у Новом Саду, Јесење изложбе УЛУС-а, Нишког салона, Пролећног анала у Чачку, добитник је "Политикине награде" и награде "Сава Шумановић".
- Луцидно и прецизно Васић ову поставку формулише као "Де-кон(с)тракције", будући да су ту садржане и (де)конструкције и контракције, и акције и атракције, са додатним појашњењем у загради - сажимање и простирање, вишезначно конструисање - додаје Пурешевићева.
- Реч је о интензивном, узбудљивом и згуснутом путовању кроз више од пет стваралачких деценија Чедомира Васића, где су маркиране најзначајније тачке и одлике тог пута - а то су трајна утемељеност у античкој традицији, ненаметљива висока ерудиција, децентна субверзивност и ангажованост, фини хумор, непретенциозност, критичко преиспитивање историје и механизама сећања, отвореност ка експерименту и новим медијима, тежња ка проширењу поља слике ка времену и простору, трајна опредељеност ка тзв. отвореном делу.
Ауторка текста у каталогу подсећа и да је Васић 1987. године, заједно са Игором Степанчићем, Весном и Радомиром Кнежевићем, на фасади вишеспратнице на почетку Призренске улице, која је у непосредној близини галерије Б2, извео монументални мурал - "Теразијска капија":
- Овај мурал је оживљавао невидљиву историју Теразијског платоа, где су својевремено Турци поставили главну градску црпну станицу, својеврсни водоторањ и назвали га "Теразије". Mурал је данас сакривен иза премаза фасадне боје - пише Пурешевићева, додајући да је на поставци у Б2 (у Балканској улици), принт с фотографијом овог мурала постављен управо тако да би посматрач, уколико не би било зидова и других визуелних препрека, могао да види место на коме се дуги низ година налазило једнo од упечатљивијих обележја Београда.
Теоретски и педагошки рад
ЈОШ од 1973. Чедомир Васић је објављивао стручне и теоријске радове из области визуелних уметности. Био је професор на београдском Факултету ликовних уметности, од 1975. до 2013, (сликање и цртање), а предавао је Ликовну културу, Ликовне жанрове и Визуелне медије на Факултету драмских уметности. Са Владаном Радовановићем основао је Интердисциплинарне уметничке студије при Универзитету уметности 2001. и био професор на групи за вишемедијску уметност. На дужности ректора Универзитета уметности био је од 2004. до 2009. године.
РУСКИ ЗВАНИЧНИК ОТКРИО: Ово би могло бити место потенцијалног састанка Путина и Трампа
УЈЕДИЊЕНИ Арапски Емирати (УАЕ) имају снажна досадашња искуства у организовању самита и могли би бити место потенцијалног састанка између председника Русије Владимира Путина и новоизабраног председника САД Доналда Трампа, изјавио је Олег Карпович, проректор за научна питања на Дипломатској академији Министарства спољних послова Русије, за руску агенцију ТАСС.
15. 01. 2025. у 12:23
"ЉУДИ ЋЕ УМРЕТИ" Ватрогасци недељама пре ужаса у Лос Анђелесу упозоравали на најгори сценарио
МАЊЕ од месец дана пре него што су пожари захватили Лос Анђелес, група искусних ватрогасаца окупила се на Градском већу како би тражили већа средства.
15. 01. 2025. у 14:03
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)