У ЛАВИРИНТУ УМЕТНОСТИ, ИСТОРИЈЕ И КУЛТУРЕ: Блажо Поповић, аутор серијала "Без аранжмана", о сну да путује по Италији...
НОВИНАР Блажо Поповић имао је три животна сна - да путује по Италији у кабриолету, да објави књигу и да буде центарфор Црвене звезде.
Први је остварио пре неколико година, када је започео путописни серијал "Без аранжмана", и то баш од севера до југа Апенинског полуострва. После треће сезоне и излета у Белгију и Холандију, у четвртом циклусу, под називом "Стари Медитеран" (уторком, од 16.20, на РТВ 1) Поповић се вратио старој љубави, Италији, како би повео гледаоце на путовање од Сицилије све до Туниса.
- Прошао сам Италију, додуше не у кабролету док ми ветар мрси косу. Ускоро ћу издати књигу о тим путовањима, не само једну, већ планирам две или три. У сваком случају, остварио сам своје снове, јер се трећи сада сигурно неће догодити. Тешко ми је да замислим да неко каже "хајде, изађи на Маракану, обуци дрес, само мало протрчи и дај гол". Како да кажем, то је детиње, али волим то - уз осмех прича, за "ТВ новости", Блажо Поповић који нам отркива да је стасавао уз путописе Зуке Џумхура.
- Одрастао сам на путописима Зуке Џумхура, нашег познатог сликара и писца, који се дружио са Момом Капором. Седамдесетих година, путовао је и по Медитерану и по арапским земљама. Он је то радио тако лако и лепо, да сам пожелео то или нешто слично да радим и ја једнога дана. На крају се то и остварило. Путописне приче откривају онога ко путује и заправо су много интимније него што изгледају. Ако се дубоко загледате у њих, упознаћете не само град, него и оног ко је био у том граду.
Таласима Радија Дунав Поповић је "запловио" пре безмало три деценије, а скоро исто толико ради на Радио-телевизији Војводине. У ауторској емисији "Откопчано", током седам година угостио је више од 500 угледних, али и мање познатих личности. Био је уредник у неколико радијских и ТВ кућа, да би се 2007. вратио у РТВ као одговорни уредник Забавног програма. По завршетку мандата на месту директора Покрајинског јавног сервиса, вратио се првој љубави - новинарству, и убрзо започео путописни серијал "Без аранжмана".
- Хтео сам да прикажем културу, историју и уметност градова или земаља које су нам блиске и које волимо, а о којима не знамо баш много. Италија је била прва јер нико није имун на ту земљу, али питање је колико је познајемо изван неколико уобичајених реченица о Фиренци, Риму, Венецији и Трсту. Открили смо, наравно, океан непознатих и мање познатих прича, које узбуђују историчаре и уметнике, али и обичне људе.
На прво путовање Поповић је отишао 2016. године, без претходно утврђеног плана, без аранжмана, и тако је настао назив серијала.
- Кренули смо у мрак Апенинског полуострва не знајући много о њему. Нико нас није чекао нити тражио, сами смо ишли и тумарали по Италији. И као када узмете батеријску лампу па осветлите део простора, тако се испред нас откривала та чудесна земља.
За три године, Блажо Поповић снимио је четири сезоне серијала и направио 208 епизода.
- Били смо и у Француској, али то још није монтирано и спремно за емитовање. Недостаје нам једно путовање да завршимо пету сезону, а питање да ли ће га и када бити. Снимања смо завршили 2019, пре пандемије, али серијал је актуелан и данас јер се нисмо бавили модерним тренутком већ траговима прошлости који Италију, Белгију, Холандију, Сицилију и Тунис чине посебним. Некад су то и фантазмагоричне приче о мојим сусретима са измишљеним или стварним јунацима из прошлости, разговори са писцима, историјским личностима, уметницима и тако даље. Тешко је објаснити јер "Без аранжмана" није класичан путопис, више је пролазак кроз лавиринт историје, уметности и културе, застајући на местима која мени, као аутору, мом духу и хабитусу највише пријају. Можда би неко други нешто друго приметио у, на пример, Риму, али тамо сам видео ствари које су ме лично тангирале, па сам их и приказао.
Слике са путовања су веома живе и стално се враћају, прича нам Поповић.
- Видео сам у Италији седамдесетак градова и села, толико их нисам видео ни у Србији, и тешко је рећи шта је најлепше. У Арецу, који се налази у Тоскани, и родни је град Петрарке, на главном градском тргу имате осећај да сте ту били. Онда се сетите да је ту сниман филм "Живот је леп" у коме се на почетку Роберто Бенини спушта тим тргом на бициклу. И тај осећај вас потпуно понесе. У сваком месту има нешто божанствено што ме је привукло. Белгијски градови, Гент, Антверпен, Брисел, су феноменални на свој начин, другачији, лепи, занимљиви, са дивним људима. Холандија је, пак, нешто сасвим друго, а да не говоримо о Француској и Паризу. Било би лажно да кажем било шта осим да сваки од тих грдова има посебну магију. Имао сам, на сву срећу, прилику да покушам и успем да у својој души направим разлику између градова и села једне читаве земље као што је Италија.
Захваљујући одласцима у европске земље, наш саговорник истиче да је научио много, посебно о сликарству, али и о себи.
- Нисам знао скоро ништа о местима у која је требало да путујем. Када треба да пишете о њима, то је као да склапате рубикову коцку од улица, историјских датума, хероја, антихероја, сецикеса. Вртите узалудно те климаве делиће у нади да ћете сложити слике, речи, боје, лица и да ћете успети да скоцкате причу како мислите да треба. Немогуће је испричати причу о свим тим земљама, барем мени је било, а не заћи дубоко у друштвене науке. Волим да кажем да сам на овим путовањима завршио још два факултета - историју и историју уметности. Путовање је поступак који вас из корена мења јер упознајете друге људе и видите, чак и у мојим годинама, да себе не познајете довољно. Ако желите путовањима да побегнете од себе и свог живота, то нећете успети јер то сте ви. Мудрост, коју сам покушао да у овом серијалу да применим, каже: "једини зен који ћете пронаћи на врху планине је зен који са собом тамо будете однели".
Ових дана, Блажо Поповић је боравио у Бечу где је снимао кратки документарни филм.
- Моја екипа и ја радимо већ други филм за Галерију Матице Српске у Новом Саду.
Претходни, о слици "Сеоба Срба" Паје Јовановића, урадили смо почетком године за велику поставку "Сеобе" која је део пројекта Нови Сад - Европска престоница културе. Нови филм посвећен је Урошу Предићу и настаје поводом велике изложбе која ће бити у октобру. Кренули смо животним путем уметника и дошли смо у Беч, у Академију ликовних уметности, коју је завршио. Ту је Предић био асистент једном од тада најпознатијих професора, Кристијану Грипенкерлу. У архиви Академије показали су нам докумнете о Предићевом студирању и свему што је тамо радио, а разговарали смо и са ректором Универзитета. Већ смо снимили Радоја Чупића, који глуми Уроша Предића. Користили смо цитате из Предићеве аутобиографије које Чупић изговара и филм је веома сентименталан, меланхоличан и леп.
СПОЈ СИЦИЛИЈЕ И ТУНИСА
У ЧЕТВРТОЈ сезони серијала "Без аранжмана" Блажо Поповић спојио је Сицилију и Тунис да би направио причу о Медитерану.
- Први освајач Сицилије била је Картагина која се налазила у данашњем Тунису. Дакле, Ханибал и његова војска су из Туниса дошли на Сицилију и заузели западни део, док су источни део запосели Грци. Тако је кренула историја Сицилије у којој је Тунис имао значајну улогу - објашњава нам аутор серијала.
Препоручујемо
КАД БЕГ НИЈЕ НИ ЗА КРЕВЕТ: Турска кула у Калипољу и путописи Божовића сведоци времена
23. 01. 2022. у 15:33
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)