КЊИЖЕВНА КРИТИКА Александар Шурбатовић "Турчин шахиста": Један врло савремени роман
ДЕЛО "Турчин шахиста" Александра Шурбатовића (Блум издаваштво) један је од значајнијих романа објављен 2020. године.
Реч је о пикарском роману у којем се приповеда о проналазачу Волфгангу фон Кемпелену (Хабзбуршко царство, 18. век) и његовом изуму - Турчину шахисти, с којим је обишао царске дворове и велике градове широм света. Из дивљења његовом изуму проистекла је и жеља многих - великих мајстора шаха, научника, војсковођа, уметника, политичара... - да изађу на мегдан тој паметној направи. Са њеном славом - упркос чињеници да понекада и изгуби партију - увећава се број заинтересованих - и као изазивача и као гледалаца. Захваљујући њеним моћима, понекад и засенченој слави, шоу се наставља и поприма нове размере и облике.
Тако у Америци Фон Кемпелен склапа послове са шоуменом Финеасом Барнамом. Један од нових спектакла јесте показивање још једног чуда - дементне старице црнкиње Џојс Хит - за коју креатори посла тврде да је стара 160 година. У вези с њом шири се фама - да је била дадиља оца нације Џорџа Вашингтона, потом о томе да ли је заиста жена или пак направа, потом колико је заиста стара те стога, када промени светом, и њена обдукција бива јавна. Све време број конзумената атракције се, логично, увећава, као и зарада од продатих карата.
На основу досадашњих редова будући читалац ове књиге може закључити да је реч о забавном и динамичном штиву, пуном врцавих епизода са читавом галеријом ликова.
Да, то је тачно, с тим што, да подвучемо, за роман и све што он садржи уопште није важно што ниједан јунак није Балканац, мада је понеки тумач, он ће ваљда знати зашто, баш то издвојио као значајно. А значајно је то што су у пикарском оквиру "Турчина шахисте" садржане универзалне и врло сложене приче, те стога уопште није важно чак ни како се сама направа о којој је реч зове, а камоли одакле су јунаци овог романа. Коначно, они јесу свуда и то нам, ваљда, нешто казује.
Да бисмо ушли у биће ове књиге, ми ћемо истакнути да је приповеда управо машина, која се отргла изумитељу, па и његовим обманама света, и стекла душу којом је најпре осетила страх. А он је, знамо и из других књига, и не само из њих, покретач много чега. Та машина настала је из хаоса разсвета и неспокоја њеног изумитеља. Ово је место на којем би требало напоменути да роман "Турчин шахиста" буди асоцијације на антологијску приповетку Радована Белог Марковића "Машински елементи" - у којој Машина измиче свом творцу, ревитализујући се упркос томе што је разграђују, постајући несавладива, страшна.
Читајући и овај роман и наречену приповетку, потребно је изнова и изнова мислити о природи самог ствараоца (или пак преваранта), божјег и/или ђавољег бића, о природи онога што он ствара - да ли је опасније стварање Машине која ће нас покорити ступањем у самосталан живот или стварање механизма који не може без човекове памети. Да ли тај механизам треба да служи у хумане сврхе, уколико је човек у било ком времену и околностима уопште важан (сам себи или пак структурама светских моћника) или пак треба да припада индустрији обмане, тј. спектакла и забаве било када и било где - на Балкану, у Немачкој, Украјини, Русији, Америци, Африци... у којој конзументи и њихове душе и свест заправо бивају конзумирани - до потпуног уништења.
Отуда је ова књига истовремено и књига о уметнику и књига о сајбер свету, књига са елементима фантастике, књига о гордости и безумљу, о лакомислености и аутодеструкцији, као и књига о књижевности и њеном статусу данас, једна врло савремена књига!
Александар Шурбатовић, Балканац отвореног духа, који прихвата разлике и ужива у њима, казали бисмо по његовом опусу, служећи се иронијом, аутоиронијом, прожимајући континуирану причу и постмодернистичким стратегијама, фотографијама и документима, пушта "машину" да нам оно што је најважније о свету и нама, уколико већ није касно, исприча у својим последњим тренуцима, док је, заборављену и гурнуту на маргину, коначно не прождере пожар који је већ узео маха.
Коначно, аутор у Додатку (9671. година нове ере) и последњој напомени врло духовито мистификује - пронађени - рукопис и његову судбину. Уколико читалац открије зашто, доћи ће до себе.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)