ПОЕТИКА ИЗРАЖЕНА ПРЕЦИЗНИМ ЦРТЕЖОМ: Запажена изложба у Галерији "Лазар Возаревић" у Сремској Митровици
ТОКОМ августа у Сремској Митровици у Галерији "Лазар Возаревић" одржана је већа изложба под насловом "Цртежи из фонда Галерије ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића". Прати је квалитетан каталог са уводном студијом Ирме Макеш, која помно одређују цртачки рад 28 српских уметника.
Овакве изложбе су значајне у данашње време превласти нових медија, јер се цртеж одржао на разне начине, показао се виталним, што и јесте његов смисао као кичме, осе, прве идеје и кључне реализације устројства целокупне ликовне уметности. Млади уметници цртају и данас као и старији и то не само у припремној настави на школама и факултетима, већ и у својству самосталних, студиозно решених радова, где је цртеж сам себи циљ.
Представљени цртежи сликара и вајара од којих су 11 били професори су подстицајни али и терапеутски, у смислу шире обнове цртежа. После 2000. године код нас се појавило више цртача који негују студиозни, детаљни, прецизни цртеж, који се мање може видети на овој изложби. Нови цртачи су окренути световима ирационализма, а у Сремској Митровици осим Милана Поповића таквих нема.
Чувени познавалац српске модерне уметности, историчар уметности Станислав Сташа Живковић, сматрао је да српска уметност почива на прастарим темељима, да постоји једна непрекинута линија трајања и наслеђивања од неолита, грчке, римске, византијске, уметности првих модерниста до оних међуратних, поратних и садашњих. Традицију засновану на превласти боје, фреске и сведене форме, често монументалне у изразу, збацила је са власти тек појава београдске групе Медиала. Она се по први пут у нашој уметности окренула ка Северу, према Бошу, Бројгелу, Вицу, Шонгауеру и Диреру, откривши северну ренесансу и њен детаљистички, минуциозан, филигрански цртеж малог формата.
Зато ту појаву Павле Васић није сматрао делом српске уметности што је став и Драгослава Срејовића и професора са катедре за Историју уметности београдског Филозофског факултета. Такав "германски" вид цртежа се негује до најмлађих, не само фантаста већ и реалиста. Зато је важно да се јавност упозна са другачијим, модернистичким, рационалним цртежом, који на разне начине решавају уметници на делима из фонда Поклон збирке Рајка Мамузића.
Цртеж је толико широк и дубок да не познаје границе а цртати се може на различите начине, у виду скице, крокија, припреме за неко веће дело у другом медију, портретски, у својству пејзажа, чисто апстрактних форми, китњасто, сведено, комбиновањем фигуре и симбола или виртуозно - како видимо на овим радовима. Медиала је модернистима одрицала изворни смисао за духовност, али и ако га немају ови уметници развијају суштинску димензију цртежа. Не залазећи у заумне светове подсвести, истражују реалност, не губе контакт са стварношћу и своја ликовна открића пројектују у правцу онога што је Пикасо сматрао највреднијим - ка поетичком.
ПРОПАДА ЛАЖНА ДРЖАВА: Светска банка упозорава Приштину - Имате највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи
ТАКОЗВАНО Косово има највишу стопу сиромаштва и незапослености у Европи, упозорила је заменица директора Светске банке за Косово Џејн Спроустер истичући да Приштина што пре мора да пређе на модел конкурентног економског раста који обезбеђује више радних места и бољи квалитет живота, преноси Телеграфи.
05. 01. 2025. у 16:19
БИЋЕ ПУНО СНЕГА, ЧАК И У БЕОГРАДУ: Метеоролог дао прогнозу за празнике, па открио какво ће бити лето и све изненадио
ГОСТ јутарњег програма "Новости" био је метеоролог Иван Ристић који је говорио о томе какво нас време очекује после празника, али и током лета и целе године.
03. 01. 2025. у 20:35
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)