ФУДБАЛ МЕ НАУЧИО РАЗЛИЧИТОСТИ: Редитељ Мухамед ел Хатиб, о представи "Стадион" у којој је окупио педесет навијача на сцени
ФРАНЦУСКИ позоришни и филмски редитељ мароканског порекла Мухамед ел Хатиб (коаутор представе Gardien Party на недавно завршеном 56. Битефу) има несвакидашњу биографију: студирао је политичке науке и географију, тренирао фудбал, уређивао културу у Ле Монд дипломатик.

Фото БИТЕФ
Особеног приступа темама које га заокупљују, у једној представи извео је више од педесет навијача на позоришну сцену:
- Истина је да су то сасвим различита искуства, али су ме сва она оплеменила и "нахранила". Свако од њих је за мене, из различитих перспектива, покушај да боље разумем свет и да искусим живот из различитих углова. Себе сматрам више новинаром него социологом или позоришним редитељем. Једина разлика је што сам сада додао још једну димензију свом раду, а то су машта и емоција - њих су ми омогућили позориште и перформанс. Мислим да је и мој рад такав: разумем друге и показујем оно што видим. Можда ме је лично искуство у фудбалу приближило концепту друштвене различитости. Та разноликост коју сам доживео на фудбалским стадионима као месту где се окупљају људи толико различити који се, иначе, можда никада не би срели нигде другде - нешто је што од почетка води моје уметничко истраживање. Желим да испровоцирам ситуације у којима ће се срести различити људи, а онда створити заједнички језик.
Француски уметник сигурно је један од ретких који је успео не само да доведе 50 фудбалских навијача у театар, него их и изведе на позорницу да причају о незапослености, солидарности, заједништву...
- Када сам радио на комаду "Стадион" са навијачима ФК Ленса, то је било екстремно јако искуство за публику која је схватила да је много ближа навијачима него што је мислила. Љубитељи фудбала, уметности, позоришта, игре, опере, имају много тога заједничког, много више осим страсти према омиљеној дисциплини. Ова представа била је права прекретница на то како видимо ствари, истовремено покренула и важно питање задовољства радничке класе. Такође, хтео сам да прикажем навијаче из другачије перспективе. Често се представљају кроз клишее, да су расисти, хомофобични, насилни, да имају менталитет стада. Али, стадион је много више од тога, јединствено место за друштвено повезивање, за нове начине дружења, за друштвену разноликост.
ОТВОРЕНА ВРАТА
КАДА су навијачи-глумци открили позориште, они су упознали једну, њима до тада непознату област, која им није припадала - објашњава наш саговорник. - Одједном су схватили да и за њих могу бити отворена врата позоришта. После тог искуства неки од њих су допустили себи да опет уђу у позориште или музеј, да та места прихвате као јавне просторе и заједничко добро друштва. Схватили су да им је дозвољено да и док гледају представу могу да имају једнако снажне емоције као и док гледају како Ленс постиже гол.
БОНУС ВИДЕО - СЕЋАЊЕ: Павле Вујисић није завршио глуму, али многима је могао да буде професор
Препоручујемо

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)