МУДРОСТ ЧОВЕЧАНСТВА: Луксузно издање "Пословица и изрека" са илустрацијама Луке Дедића
ПОСЛОВИЦА је кратка реченица заснована на дугом искуству, записао је славни шпански писац Мигел де Сервантес, док је још Аристотел, за такве мисли тврдио да су: "Фрагменти древне мудрости који су захваљујући својој сажетости и подесности, усред опште пропасти и уништења, остали очувани."

Фото Никола Скендерија
Да би на једном месту сабрали непролазне и неуништиве мудрости нашег, али других народа са читаве планете, у издавачкој кући 4СЕ, покренули су пројекат од шест књига "Пословице и изреке", чији ће други том бити промовисан сутра у 19 часова у Библиотеци града Београда (Кнез Михаилова 57). Ова луксузно опремљена издања, од којих свако доноси око 2.000 пословица и изрека, илустровао је ликовни уметник Лука Дедић, наследник свог оца, сликара и путописца Милутина Дедића (1935- 2021), који је цртежима, међу небројеним другим стварима којима је улепшавао овај свет, богатио и странице наших новина.
- Пословице говоре истину - тврди Слободан Петровић, приређивач две до сада објављене књиге, који се налази на челу издавачке куће "4СЕ".
- Нанизане у међусобној спрези, умном човеку расветљују пут кроз чудесан сан који живимо. Пословице су деца свакодневног искуства, народне мудрости, луча говора, огледало јаве.

Фото Приватна архива
Изреке и пословице у овим књигама, како каже Петровић, говоре о животу - смрти, љубави - мржњи, радости - тузи, срећи - несрећи, добру - злу, богатству - беди, владару - поданику, мудром - лудом, ватри - води, шуми - пустињи, грому - тишини... Свака од књига садржи, по сто појмова - тема (поређаних по азбучном реду), са по двадесетак мудрости сакупљених - од Србије, Грчке, Румуније, Немачке, Италије, Данске, САД, преко Кине, Јапана, Малезије, до Нигерије и Судана, али и од многих других народа са различитих крајева глобуса.
- Овим смо делом покушали на известан начин да искорачимо изван оквира традиционалних српских, латинских и надалеко чувених пословица такозваних великих светских језика, решени да осмотримо трагове различитих култура света, упоредимо унеколико њихово искуство са властитим, препознамо многобројне сличности, разумемо разлике и прихватимо лепоту тог искуства које се вековима преноси као опште добро надилазећи геополитичке одреднице - записала је, уз ново издање, између осталог, преводилац Нина Симић Панић.

Фото Приватна архива
Она је свој поговор књизи која ће данас бити представљена започела запажањем Михајла Петровића Аласа: "Пословице једног народа нису само отелотворење његове мудрости, већ умногоме расветљење народног темперамента и уврежених традиција мишљења".
А о томе шта су пословице лорд Џон Расел је написао: "Виспреност човека и мудрост човечанства".
ЈАКИ ПРАШТАЈУ, СЛАБИ ПАМТЕ
У НИГЕРИЈИ тврде: "Будала је вазда сужањ". Код Чеха: "Радост и жал у исту постељу лежу", а у Авганистану: "Сваки камен удари у ноге сиротињи". Руси тврде: "Не музе се крава са рукама у џеповима"; Бразилци: "Не стављај кола испред коња"; Енглези: "Јунак је човек који се плаши да побегне"; Белгијанци: "Срећни народи немају историју"; Персијанци: "Једна је искра довољна да се спали стотину светова... Пословица из Камеруна нас учи: "Јаки праштају, слаби памте", а из Мјанмара: "Неук човек је као жаба која своју бару океаном сматра". За Јермене важи: "Ономе у кога су паре, прва се реч даје."

Фото Приватна архива
ШТОНО БАБЕ КАЖУ...
УМЕСТО предговора у свакој књизи штампана је фототипска прва страница Вукових "Српских народних пословица", штампаних у Бечу 1849. године. А Караџић је ту изнео: "Колико је мени познато, у народу нашему нема имена за пословице, него кад се која хоће да рекне, обично се говори: Штоно (има) ријеч; или: Штоно стари веле; или: "Штоно бабе кажу и.т.д."

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)