МИСТЕРИЈА НИКАД ПРОНАЂЕНОГ БЛАГА: У сусрет изложби "Рукописна средњовековна баштина Бранковића" у Музеју у Смедереву

Ј. ИЛИЋ

18. 01. 2023. у 09:10

У МУЗЕЈУ у Смедереву сутра ће бити отворена изложба "Рукописна средњовековна баштина Бранковића", коју чине најзначајнији рукописи династије Бранковић представљени на дизајнираним принтовима.

МИСТЕРИЈА НИКАД ПРОНАЂЕНОГ БЛАГА: У сусрет изложби Рукописна средњовековна баштина Бранковића у Музеју у Смедереву

Фото Н. Живановић

Биће изложена и реплика "Есфигменске повеље", графика са представама сремских светих Бранковића из 18. века, као и принт са представом фреске Пренос моштију Светог Луке у Смедерево, рад Андреја Биценка из 1935. године, као сведочанство најважнијег духовног догађаја у историји града.

Ови историјски рукописи и реплике, које ће сутра осванути пред посетиоцима, само су део богате збирке коју смедеревски музеј баштини.

Најстарији предмети фонда Музеја у Смедереву налазе се у фундусу палеонтолошке збирке. Ту су фосили шкољки и пужева старости преко пет милиона година. Невероватно звучи, али је чињеница да се баш овде чувају поједине врсте откривене први пут у свету палеонтолошке науке управо на теренима Смедеревског Подунавља.

Богата је и збирка старе и ретке књиге која садржи различите вредне књиге на нашем и страним језицима. Својим значајем издвајају се "Стематографија" Христофора Џефаровића из 1741. године, илуминирана са 18 ликова светаца, српских владара и других знаменитих личности и 56 грбова. Интересантна је и рукописна књига коју је Матија Бан поклонио за нову 1846. годину својој васпитаници Клеопатри Карађорђевић.

Бајковите представе живота на двору Бранковића у Смедереву, мистерију никада пронађеног блага једног од најбогатијих владара у Европи тог времена, оживљавају неки од предмета музејске збирке пронађени у Смедеревској тврђави. Највреднији предмети пронађени у Тврђави су златна минђуша Бранковића, шлем, остава пушака фитиљача - кукача, ручни топ, зграфито керамика.

Ипак, оно што највише интригира већину посетилаца јесте пар златних наушница из 14. века. Њихова прича је такође више него занимљива. Само неколико дана после почетка конзервације и рестаурације темеља црквице из 10. века у Смедеревској тврђави, 2012. године, археолози су случајно пронашли гробницу са скелетом поред кога је откривен пар златних наушница, од којих је свака тешка по 2,35 грама. Златан накит стар више од пет столећа је 2016. први пут представљен јавности на неколико сати, јер се због изузетне вредности чувају у сефу.

- Ово је јединствен пар у Србији. Накит је вероватно власништво жене из најужег круга династије Палеолога, блиске породици византијског цара Манојла Другог. По два наспрамно постављена двоглава орла и два монограма МПА у кружним пољима несумњиво сведоче о томе да их је власница носила као царски дар или као доказ племенитог рода - каже археолог Дејан Радовановић, директор Завода за заштиту споменика културе у Смедереву, који је пронашао минђуше.

Осим ових минђуша, још мистериознији је примерак наушнице за коју се верује да је могла чак да краси и загонетну деспотицу Јерину, којој је народ наденуо надимак Проклета. Реч је о минђуши опточеној бисерима, смарагдом и рубином, пронађеној током рестаурације Малог града Смедеревске тврђаве 1968. Њена вредност је непроцењива.

- Верује се да је припадала некој од две кћерке деспота Ђурђа Бранковића, Кантакузини, односно Катарини, или Мари. Веома је могуће да је била и накит деспотице Јерине.

Порекло минђуше је непознато, али се верује да је направљена у Европи рукама неког од највећих мајстора, јер су само такви могли да израђују накит за једну од најчувенијих жена тог доба - објашњава директорка Музеја Татјана Гачпар.

Бајковита претпоставка ће остати заувек тајна, као и мисао о томе где се налази друга минђуша.

"НОВИНЕ СРБСКЕ" ИЗ 1814.

КАДА је реч о историјској збирци, посетиоце Музеја у Смедереву очекују и примерци из обимне збирке различитих новина и листова. Међу њима, као најзначајнији експонат, издвајају се "Новине србске" из 1814. године.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у Рибникару нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ШОК САЗНАЊА НА СУЂЕЊУ: Запослени у "Рибникару" нису пружили помоћ деци након што их је Коста упуцао?

ИЗ СНИМАКА се види да су теткица, којој још не знамо име, разредна Драгана Томић и домар Раде Симић, након што је Коста пуцао, а пре доласка наставника географије Зорана Нишевића и полиције, били на вратима учионице историје у којој је било "VII/2" и нико од њих није ушао унутра и пружио помоћ деци.

30. 09. 2024. у 14:56

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

МЛАДИЋИ РОЂЕНИ ОВЕ ГОДИНЕ ЋЕ ПРВИ У ВОЈСКУ: Генерал Мојсиловић открио све детаље о служењу војног рока

НАЧЕЛНИК Генералштаба Војске Србије генерал Милан Мојсиловић рекао је у емисији "Таковска 10" да Србија касни са увођењем обавезне војне обавезе. Суштина је да се изгради одбрамбени капацитет Србије, сваки дан и сваку годину коју чекамо, губимо генерације младих војника, рекао је генерал Мојсиловић. У једној класи рачунамо до 20.000 војника-регрута, на годишњем нивоу, два и по месеца по пет хиљада њих у једној класи, односно циклусу, рекао је Мојсиловић уз напомену да ће прво бити регрутовани млађи војници, почев од 2006. годишта.

25. 09. 2024. у 22:01

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН ОБЈАВИО КОЛИКО ГА КОШТА ЖИВОТ НА СЕЛУ: Дао детаљан списак на шта троши - има питање за сународнике

СРБИН који живи са супругом и дететом на селу написао је на друштвеним мрежама да месечно троши између 2.000 и 2.500 евра. Објаву је поставио јер је, како каже, приметио да многи троше мање од њега, и то у граду, и занимало га је да ли у нечему претерује.

04. 10. 2024. у 18:13

Коментари (0)

Да ли знате шта су приватни дани на послу и која компанија нуди овај бенефит?