БИО ЈЕ ВЕЗАН ЛАНЦИМА, ПА БАЧЕН У САМИЦУ: На данашњи дан је преминуо Меша Селимовић, а ово је његова тужна судбина
ЈЕДАН од најблиставијих умова домаће књижевности Мехмед Меша Селимовић преминуо је на данашњи дан 1982. године.
Меша је рођен у истакнутој муслиманској породици 26. априла 1910. године у Тузли, где је завршио основну и средњу школу.
Његов отац, Алија Селимовић, изјашњавао се као Србин муслиманске вере, није био строго религиозан, само би поштовао највеће муслиманске празнике. Изразито крут, сину није пружио топлину и разумевање које му је било потребно, пише у Мешиним мемоарима.
Рат
Селимовић је имао тежак живот, препун личних трагедија и несрећа. Отац му је рано умро, а Меша је Други светски рат дочекао, како је сам писао, "изгубљен и депресиван створеним стањем у Југославији и свету". Због сарадње са НОП-ом, Мешу, његову сестру и средњег брата 1942. године ухапсиле су усташе.
- Све троје смо везани у ланце (били смо везани 42 дана) и стављени у самице полицијског затвора - писао је.
Смрт браће
Након четири месеца пуштен је из затвора због недостатка доказа. Отишао је у шуму, на Мајевицу, у партизанску бригаду и постао члан Комунистичке партије Југославије. Тада су му стрељали брата Шевкију, а он је овај трагичан догађај искористио као инспирацију да напише свој чувени роман "Дервиш и смрт".
Шевкија је стрељан јер је из магацина Главне управе народних добара узео неколико комада намештаја (кревет, ормар, столицу и још неке ситнице), којим је хтео да опреми своју опљачкану кућу како би се у њу из логора вратила његова супруга Десанка.
Трећи брат у породици Селимовић, Теуфик, био је на високом положају у Озни. Он је непосредно пре смрти брату оставио кратку поруку преко возача.
- Поздрави Мешу, и реци му да сам невин.-
Те драматичне ноћи кад је вољени брат, стријељан издисао негде у околини Тузле, у проскозорје једног јутра на самом крају рата, сам на свету, понижен без икакве кривице, нисам могао да му вратим макар део указане љубави ни да му помогнем у том најстрашнијем часу његова живота, да му додирнем руку, да му лакшам самоћу пред неповратан пут у непознато, нисам ни знао шта се с њим дешава. Тај мој убијени брат је моја највећа туга, и они који су га убили као да су дуго смишљали како ће ми нанети највећу бол - описао је своју патњу велики писац.
Студије
Студирао је српско-хрватски језик и књижевност на Филолошком факултету Београдског универзитета. За време студија је добио надимак Меша, којим је након неког времена почео да се потписује. Након студија вратио се у Тузлу да предаје у тамошњој гимназији, која данас носи његово име.
Након рата живео је у Београду, Сарајеву (радио је као професор у Средњој педагошкој школи и на Филолошком факултету). Био је и уметнички директор филмске компаније Босна филм, руководилац драмског дела Сарајевског народног позоришта и главни уредник издавачке куће Свјетлост. Након сукова с неколико политичара и локалних интелектуалаца, Селимовић се 1971. године сели у Београд, где остаје до своје смрти 1982. године.
Брак
Био је ожењен Десом, са којом је имао ћерку Слободанку. Деса је била лепа жена, по занимању професорка физичког у гимназији у Тузли. Водила је порекло из познате српске породице.
Ипак, Селимовић је напустио супругу и мало дете због жене у коју се заљубио. Тада га Деса пријављује за ванбрачну везу и неверу. Жена у коју се заљубио звала се Дарослава Божић, супруга несталог заробљеника искљученог из партије и ћерка дивизијског генерала војске Краљевине Југославије.
Развео се од Десе и оженио Дарославу, коју је неизмерно волео и са којом је добио две ћерке Јесенку и Машу које живе у Београду. Даргослава је умрла 1999. године за време бомбардовања.
Смрт
Меша Селимовић је преминуо 11. јула 1982. године, нешто после 22 сата, у 72. години живота. Непокретан и нем, на телевизији је гледао пренос финалне фудбалске утакмице Светског првенства са стадиона Сантиаго Бернабеу у Мадриду, између Италије и Немачке, када му је изненада позлило. Иако је лекар брзо дошао, могао је само да констатује смрт великана.
Вест о његовој смрти безо се проширила Европом. Сахрањен је 14. јула у Алеји заслужних грађана Београда на Новом гробљу, поред Скендера Куленовића и Милоша Црњанског.
(Ало)
БОНУС ВИДЕО:
ДОШЛИ СМО ДА ИСПРАТИМО НАШЕГ ДЕДА ЂОРЂА: Милета из Подгорице дошао у Солун на сахрану
Препоручујемо
ПАД ЛАТИЦЕ КАО СУШТИНА ЦВЕТА: У Галерији Улус-а "Дно" Драгише Маринковића
10. 07. 2023. у 16:55
МОЖЕ ДОЋИ ДО КАТАСТРОФЕ: Ове ствари НИКАКО не држите у колима по великој врућини
09. 07. 2023. у 15:40
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (3)