КОЛАЖИ БРИТКИ ПОПУТ НОЖА: Изложбе поводом века рођења нобеловке Виславе Шимборске
ВЕК од рођења једне од највећих пољских и светских песникиња 20. века, Виславе Шимборске (1923- 2012), ове седмице код нас се обележава са две изложбе.

Принтскрин Јутјуб
У овогодишњој српској престоници кулуре - Чачку, у библиотеци "Владислав Петковић Дис", отворена је поставка Фондације Виславе Шимборске из Пољске, посвећена животу и значајном опусу, а у београдској књижари "Треће дрво"(Чумићева 2) представљени су њени - колажи.
Добитница Нобелове награде за књижевност за 1996. годину, што је мање познато, поред писања поезије се страсно бавила колажима. Поклањала их је пријатељима и преводиоцима, и слала као новогодишње честитке. Вечерашња изложба, коју организује издавачка кућа "Трећи трг", у сарадњи са амбасадом Пољске, ипак, није премијерни сусрет наше публике са овим ликовним делима.
- Прва изложба колажа Шимборсе била је постављена у Графичком колективу, пре више деценија, и представила је радове које је пољска нобеловка слала за Нову годину преводитељки Бисерки Рајчић - каже за "Новости" песник Дејан Матић, један од оснивача "Трећег трга". - Поставка у нашој књижари садржи тридесетак колажа из приватне колекције Бисерке Рајчић, али и Петра Вујичића, њених преводилаца на српски језик. И управо колажи које је слала Вујичићу биће први пут изложени. Будући да су то дела која су настајала у периоду дужем од тридесет година, уочљива је разлика у ликовности на колажима из осамдесетих и онима из каснијег времена.
Према Матићевом мишљењу, поетика Шимборске у поезији и ликовним радовима се много не разликује:
- Можемо говорити о две кључне сличности. Увек присутна и провокативна иронија кроз коју песникиња истиче несавршености и контрадикторности стварности, и у поезији и у колажима. Затим, коментарисање свакодневице често преузете из дневних новина, модних и других магазина, из којих исеца слике и делове реченица, понекад само једну реч.

Принтскрин Јутјуб
Графичка дизајнерка која је приредила изложбу, Драгана Николић, у колажима Шимборске проналази сличност са хаикуом, вицом, "панчлајном" и у њима препознаје наслеђе чувених пољских дизајнера плаката, из средине и краја 20. века. Пре свега по брзом поентирању, муњевитом преносу поруке (као у графичком дизајну), меркуровској домишљатости.
Колаж Шимборске, како тврди Николићева, уме визуелно да заголица, да испровоцира, заинтригира, оним што је узела из свакодневице, па онеобичила:
- Јасан и бритак, попут ножа, с поруком кратком, као твит или СМС. Ироничан и критичан, а настао из игре, и заигран, без амбиција, без повода. Као разонода. Новогодишња и божићна честитка коју је слала пријатељима по свету. Ти нађени, одбачени мотиви, исечени из новина, рециклирани, добијају ново значење, ново рухо. Оштри и духовити, они су помало као и њене песме, иронични, луцидни, интелигентни и луцкасти - закључује уметница која је приредила поставку, а на отварању ће говорити уз Дејана Матића и Бисерку Рајчић.
Изложбу ће у 19 часова отворити пољски амбасадор Рафал Перл.

МОНСТРУОЗНО! Овај хоће да влада Србијом! Жене му криве кад их неко силује или пребије!
ВУК Нектаријевић, студент блокадер са Машинског факултета у Београду, који је тобож бициклом ишао у Стразбур, има у најмању руку проблематичне ставове.
20. 04. 2025. у 14:35

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)