ПОЕЗИЈА ДЕПРЕСИЈУ ЛЕЧИ КАО РЕЛИГИЈА Интервју - Питер Макај, британски песник, лауреат награде "Нови Сад"
ЂАЦИ у Енглеској изучавају поезију, али их она нервира. У зрелијим годинама када западну у проблеме и депресију, посежу за поезијом као за религијом. Због таквог, може се рећи, лековитог својства, песништво опстаје у свакој епохи - рекао је, за "Вечерње новости", британски песник Питер Макај (47) коме је синоћ, трећег и последњег дана Међународног новосадског књижевног фестивала уручена награда "Нови Сад".

Privatna arhiva
Макај је објавио две књиге поезије "Гу Леор" (2015) и "Надур де" (2020), које говоре о егзистенцији и опстанку.Преведене су на чешки, француски, немачки, ирски, окситански, македонски и словачки језик. Захваљујући награди "Нови Сад", његови одабрани стихови биће штампани на српском језику и ћирилици.
- Ово је моја прва интернационална награда. Чини ме срећним и подстиче ме да и даље пишем. Нисам до сада био у Србији, а Нови Сад ми се допао већ на први поглед. Изненађен сам колико је ту много младих људи и позитивне енергије. До сада сам о вашој земљи и народу знао веома мало, али ту мањкавост исправићу у наредним годинама - обећава лауреат главне награде фестивала који је ових дана, у организацији књижевника Јована Зивлака и Друштва књижевника Војводине, постао - пунолетан.
Када је реч о лековитости поезије - планета је у великој депресији због рата у Украјини, политичари немају времена за стихове. Имате ли утисак да се "обични" људи враћају поезији?
- Већ три деценије постоје полемике на тему да ли ће човек који чита поезију постати квалитетнија, хуманија и еколошки освешћенија особа. Поезија не може спасти свет, али може сваког од нас, у ово време чија је главна карактеристика површност, да подстакне на дубља размишљања и на размишљање о свету у другачијим, бољим перспективама. Већ то је довољно да се на личном и глобалном плану, макар за милиметар, ствари помере набоље.
Сећате ли се дана када вам је синула мисао да напишете први стих?
- Писао сам поезију као четворогодишњак, барем тако тврди моја мајка, али ја се не сећам тога... Заправо, ја сам стално у свету поезије јер мој прадеда је био песник, тетка је била певачица. Стихови, речи и музика су били свуда око мене. У мојој породици књижевност и поезија биле су свакодневица. Био сам седамнаестогодишњак када сам написао прву песму. Није била нешто посебно, али није била ни трагично лоша.
Док пишете, имате ли у глави поруку за неког замишљеног читаоца који држи у руци вашу књигу или на "Гуглу" чита ваше стихове?
- Не постоји нека посебна порука. Поезија је за мене потреба за играњем речима и емоцијама. То је озбиљна игра с ризиком јер ми, песници смо људи који проналазе. Али проналазимо оно што је већ постојало у прошлости пре више од две хиљаде година, а ми данас тим истим темама - љубави, религији, науци, смислу постојања - дајемо нови облик и уоквирујемо их у другачији рам. Не пишем за конкретног већ за неког имагинарног читаоца кога замишљам у својој глави.
Некада је поезија читана на трговима, данас је све мање песничких вечери... Недостају ли вам непосредни сусрети са читаоцима?
- Та се промена у Енглеској драстично приметила још осамдесетих година прошлог века. И пре интернета писци су се ретко директно сусретали са читаоцима. Али и данас, у Прагу, а чујем да је то случај и у Србији, поезија се чита пред 50 или сто људи што је фантастично. Ми, нажалост, то немамо.
Осим на енглеском, пишете и на свом матерњем шкотско-гелском (геалском), језику. Допире ли тај стари језик до данашњих читалаца?
- У Уједињеном Краљевству гелски језик говори свега 50 хиљада људи у околини Единбурга. Гелски је мали језик на којем да бисте причали о филозофији морате да користите религијски речник. Да бисте говорили о технологији и интернету морате да допуните свој језик. Тешко је али и изазовно. Тако да увек гураш језик шире и то је узбудљиво. У енглеском језику речи су већ ту, а на гелском мораш да их измислиш.
У мисији очувања свог језика, прихватили сте се и посла радијског новинара у близини Единбурга... Како се песник сналази у новинарској професији?
- У Шкотској мањина која говори гелски има видео-канал, радио-станице и друге своје медије. Говорим у вестима о политици и интернационалним питањима. Тој мисији посветили су се писци, фармери, рибари и други људи различитих занимања. Сви смо ми, без обзира на главно занимање, нека врста новинара и промотера у мисији продужења трајања нашег матерњег језика.
Пет српских књига у ранцу
НА вашу поезију утицали су многи писци од Томаса Стернса Елиота, до Лорке и Маркеса. Познајете ли српску књижевност?
- Читам Чарлса Симића, знам да је био пореклом Србин. Познато ми је да је нобеловац Иво Андрић писао о менталитету Срба и других народа на Балкану. После ове посете Новом Саду, дефинитивно ћу се заинтересовати за српску литературу. У ранцу већ имам пет српских књига.

РУСИ ОДБИЛИ ПРЕКИД ВАТРЕ И ГОМИЛАЈУ ЈАКЕ СНАГЕ КОД ЛИМАНА: Спрема се велика офанзива, ништа од мира у наредним месецима!
ЈУЧЕ је Москва одбила мировни предлог и прекид ватре на 30 дана са Украјином. Високи званичници Трампове администрације у последњим данима воде разговоре о томе да Вашингтон можда неће бити у стању да издејствује прекид ватре између Русије и Украјине у наредним месецима. За то време, Москва гомила трупе у Доњецкој области и спрема се за велику офанзиву.
02. 04. 2025. у 14:59

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)