ПУТ КРОЗ ВРЕМЕ И ПРОСТОР: У Новом Саду снимају филм о аустријском књижевнику Карлу-Маркусу Гаусу

В. Црњански Спасојевић

10. 11. 2023. у 17:16

Карл-Маркус Гаус, познати аустријски књижевник, уредник, члан Немачке академије за језик и поезију и члан жирија за доделу Награде "Александар Тишма", последњих дана борави у Новом Саду, где аустријска екипа снима документарни филм о њему. Обишли су и Футог, у ком је одрасла Гаусова мајка, па Танурџићеву палату, у част његовом умрлом пријатељу, писцу Александру Тишми, а снимили су и дуге шетње са књижевником Ласлом Вегелом, са којим радо дели фиш-паприкаш, као и промоцију Гаусове две књиге у Културном центру Новог Сада.

ПУТ КРОЗ ВРЕМЕ И ПРОСТОР: У Новом Саду снимају филм о аустријском књижевнику Карлу-Маркусу Гаусу

V.C.S.

У издању "Академске књиге" прошле године изашла је Гаусова путописно-есејистичка проза "У музеју одбачене будућности", а ове године "Авантуристичко путовање кроз моје собе".

- Господин Холцхаузен, познати аустријски режисер документарних филмова, и његова екипа пратили су ме последњих годину и по. Увек смо снимали уз реку. У Салцбургу уз две речице које се уливају у Салцу, а она се, опет, улива у Дунав. Снимали смо пратећи токове тих река и следећи Дунав до Новог Сада - објашњава Гаус.

У Футогу су се задржали на локалном гробљу, где су пронашли гроб његове прабаке. Он је познат као љубитељ етнокултура и "малих" народа, од којих многи изумиру, попут Гагауза, који живе на југу Молдавије, одрекли су се ислама, прихватили православље и турски пишу ћирилицом. Као таквог, Гауса је нарочито фасцинирала футошка Купусијада.

- У филму Ласло Вегел игра велику улогу, са њим смо много шетали, а индиректно и Тишма. Путем Данила Киша овог пута нисмо ишли, иако га помињем у својим делима. Пре 30 година написао сам велики есеј о Кишу и тада сам пратио његове новосадске трагове - прича Гаус.

Филм о њему, каже, "мора да осликава љубав према свету":

- Нисам велики љубитељ празника и свечаности, али јесам љубитељ свакодневице, према њој гајим готово религиозни однос.

И заиста, у његовим књигама види се ванредна моћ запажања детаља, који би неком мање вештом посматрачу - промакли. Такође изражава оштар критички став према маргинализацији мање развијених делова Европе, двоструким аршинима, ревизији историје... Покушава да сачува од заборава свет који је ишчезао или ишчезава пред нашим очима.

V.C.S.

Гаус потписује књиге

- Пишем како бих оставио знак свог присуства у овом времену и на планети Земљи - рекао нам је Гаус пре промоције, а на самој промоцији на исто питање из публике одговорио је:

- Док пишем, паметнији сам него у животу. Када ме супруга пита како ми се нешто допада, кажем јој да немам појма јер још о томе нисам писао. Док пишем, не само да сам паметнији, већ сам и храбрији. Ако бих престао, постао бих неморалнији.

Гаус је одрастао у Салцбургу, у ком и данас живи, као најмлађе од петоро деце. Његови родитељи су са децом причали немачки. Када хоће нешто међусобно да расправе а да их малишани не разумеју, прелазили су на српско-хрватски, уз који су одрасли, а када би свађа прешла у брачну нежност упловили би у мађарски. Гаус не зна ни српски, ни мађарски, али је од најранијег детињства заволео Војводину, коју су у породици, због мултикултуралности, сматрали Швајцарском.

КРЛЕЖА КАО ГЕТЕ

МИРОСЛАВ Крлежа је за Гауса "Гете двадесетог века":

- Као и Гете, он се окушао у свим жанровима, од романа, преко песме, баладе, до есеја, и све је било одлично. Сартр је шездесетих година дошао до једине његове књиге преведене на француски. Рекао је: "Штета што раније нисам упознао овог човека, многе бих странпутице уштедео." Једини разлог зашто Крлежа у Европи није поштован колико заслужује јесте тај што потиче са Балкана - каже Гаус.

У књизи "У музеју одбачене будућности", он путује кроз Молдавију, Бугарску, Нови Сад и Хрватску и описује необичне сусрете са познатим и непознатим људима. У "Авантуристичком путовању кроз моје собе" поиграо се жанром који је увео Гзавије де Местр, који је био осуђен због учествовања у двобоју на 42 дана кућног затвора. Током "робије" пише путописе из своје собе, описујући предмете и размишљања која код њега побуђују. Управо то је урадио и Гаус, описујући свој салцбуршки стан, па нас је у књизи прошетао кроз интимну историју своје породице и кроз модерну светску историју. Жанр је назвао "путологијом".

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

Како се рај на земљи ПРЕТВОРИО У ПРАВИ ПАКАО