ПАРИСКЕ УМЕТНИЧКЕ ВЕЗЕ: Музеј града Београда гостује у нашем културном центру у француској престоници
ПОСЛЕДЊЕГ дана новембра, у Српском културном центру у Паризу гостоваће Музеј града Београда, који ће француској престоници представити радове деветоро наших уметника средње и млађе генерације, који или стварају у Паризу, или су својом ликовном поетиком, утицајима, образовањем и усавршавањем уско повезани са тамошњом сценом.

Фото промо
Тако ће изложбу "Београд - Париз: уметничке везе", чинити радови Дамјана Ковачевића, Владимира Лалића, Михаела Милуновића, Филипа Миразовића, Богдана Павловића, Миливоја Мишка Павловића, Марка Велка, Вука Видора и Бранкице Жиловић.
- Ови уметници су такође везани и за Београд било својим пореклом, образовањем или местом рада - пише у каталогу поставке, Марија Стошић, кустоскиња Музеја града Београда задужена за Збирку за ликовну и музичку уметност од 1950. године. - Својеврстан уметнички плурализам представљен на изложби још једном сведочи о лепоти коју налазимо у различитости израза, специфичним темама и техникама. Појединачно веома богате уметничке каријере ових стваралаца сада су приказане у светлу категорије која их све на неки начин повезује, а то су место и утицај Београда и Париза, не само као великих градова већ и као стецишта богатог културног и уметничког живота.
На поставци у КЦ Србије у Паризу, ће се тако слике, цртежи, објекати, текстиле инсталације и видео-радови.
- Уметничка дела савремених аутора Музеј континуирано откупљује пратећи њихове каријере како на међународној тако и на домаћој ликовној сцени - објашњава Стошићева. - На тај начин колекције Музеја града Београда сведоче не само о историјским него и најважнијим уметничким токовима. Савремена повезаност београдске и париске ликовне сцене огледа се и у препознавању и промовисању нових идеја и уметничких пракси, афирмисању мултикултуралности и вишемедијских наратива.рестоница
Сликарска метропола
ПОРЕД традиционалних историјских, геополитичких и културолошких веза између српског и француског народа, две престонице Београд и Париз спаја и посебан однос према неговању свих видова ликовних уметности и савременог стваралаштва - истиче Марија Стошић. - У Паризу су се крајем 19. и током 20. века окупљали уметници из целог света, у специфичној боемској атмосфери настајала су нека од најзначајнијих и најпознатијих уметничких дела, организоване су изложбе, размењивале су се идеје и стварао се аутентичан уметнички дух града. Од тог периода када постаје јединствен уметнички центар Европе, па до данас када Париз представља светску уметничку престоницу, бројни српски сликари тежили су доласку у Париз и усавршавању у овом граду.
- Музеј града Београда баштини велики број дела уметника који су свој ликовни језик изградили под утицајима Француске и Париза - наставља историчарка уметности, наводећи да је реч о неким од најзначајнијих имена српске уметничке сцене, попут Паје Јовановића, Ђорђа Јовановића, Надежде Петровић, Ристе и Бете Вукановић, Милана Миловановића, Ивана Мештровића, Саве Шумановића, а касније и Лубарде, Миће Поповића, Омчикуса, Величковића. - Дела поменутих старијих мајстора свој пут до музејске колекције нашла су првобитним општинским откупима, поклонима и путем, за српско друштво традиционалне, институције легаторства.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)