МИЛЕНИЈАЛЦИ ВОЛЕ ДИГИТАЛНУ БАШТИНУ: Археолошки институт и Клуб студената археологије представили резултате двогодишњег пројекта

Б.Субашић

18. 12. 2023. у 17:11

МЕЂУНАРОДНИ пројекат COOLTOUR: Миленијалци за културно наслеђе, подржан ЕУ програмом "Еразмус +", бавио се 2022-2024. проблематиком презентације културне баштине "деци информатичког доба" и завршен је скупом у Културном центру Град, у организацији Археолошког института уз подршку Клуба студената археологије.

МИЛЕНИЈАЛЦИ ВОЛЕ ДИГИТАЛНУ БАШТИНУ: Археолошки институт и Клуб студената археологије представили резултате двогодишњег пројекта

Археолошки институт

Учесници догађаја били су професионалци који се баве различитим областима рада на културном наслеђу и млади из генерација које су дигиталну писменост стицале пре класичне, а у популарној култури се називају "миленијалци" и "генерација З".

На скупу су приказани главни резултати пројекта, дигитална платформа културне баштине "COOLTOUR app" и приручник за стручњаке у области културног наслеђа. Аутори наводе да је он направљен ради практичне примене и може бити користан како научним и културним тако и туристичким организацијама за унапређење комуникације са младом публиком, чија је дефиниција веома интересантна:

Археолошки институт

Представљање резултата пројекта у КЦ Град

- Миленијалци су углавном вешти у технологији, јер су први "дигитални домороци", одрасли као прва глобална генерација која је имала приступ интернету. У Европи су углавном живели у мирним временима и ретко су се суочавали са глобалном кризом пре избијања пандемије ковида 19 и Руско-украјинског рата. Ствари би могле да стоје другачије када је реч о миленијалцима са Балкана. Не плаше се да покажу свој идентитет и мишљење, а такође и да га поделе онлајн. Миленијалци пате од друштвеног притиска да превазиђу родитеље професионално и финансијски.

Да би брже постигли циљеве, дају приоритет индивидуалним начинима учења, курсевима, неформалном учењу од вршњака у односу на институције и школе. У свету који се брзо мења, они су међу првима схватили да је неизвесност постала део свакодневице. Због тога не планирају дугорочно, већ траже "инстант" решења.

Археолошки институт

Изузетно посећен скуп посвећен пројекту COOLTOUR

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ

О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.

15. 12. 2024. у 13:55

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије немогућа мисија у квалификацијама за Светско првенство?

ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?

Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.

14. 12. 2024. у 13:16

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

БИЛА САМ ТРУДНА, А ОН ЈЕ БИО ГРУБ: Камера забележила Нолетову и Јецину свађу - снимак изненадио све

НОВАК и Јелена Ђоковић у емотивној вези су од 18. године, што значи да су пола живота провели заједно. Важе за један од најскладнијих парова, али и код њих се дешавају несугласице.

15. 12. 2024. у 12:00

Коментари (0)

СВЕТ СЕ СМЕЈЕ ХРВАТИМА: Оваква крађа још није виђенa, Енглези кипте од беса!