ИЗМЕЂУ КРИНА И ДВОГЛАВОГ ОРЛА: Хералдичка изложба Музеја Републике Српске гостује у Историјском музеју Србије
ДВАДЕСЕТ грбова најзначајнијих владарских и великашких породица чини изложбу "Орао, лав и крин - Хералдика средњовековних српских земаља", која ће у среду, 27. децембра, у 13 часова, бити отворена у Историјском музеју Србије.
Реч је о гостујућој поставци Музеја Републике Српске из Бањалуке, чији су аутори мр Јанко Врачар, музејски саветник - историчар у Музеју РС, и МА Дејан Дошлић, виши асистент на Студијском програму Историја на Филозофском факултету Универзитета у Бањалуци.
Ова поставка која је после Бањалуке обишла више музеја у РС, у београдском ИМС биће својеврсни додатак актуелној изложби "Чекајући сталну поставку", у којој је велики сегмент посвећен средњовековној српској историји. На свечаном отварању ће говорити аутори изложбе, а испред домаћина, др Душица Бојић, директорка ИМС, а публика ће моћи да обиђе поставку већ од 15 часова.
На изложби "Орао, лав и крин - Хералдика средњовековних српских земаља" представљени су грбови најзначајнијих владарских и великашких породица из Србије, Босне, Хума и Зете, односно средњовековних српских земаља које су владале у раздобљу од 9. до 15. века. И то почевши од најстаријег српског владарског рода, Властимировића, па закључно са родом Бранковића, од којих потичу последњи титуларни српски деспоти.
- Грбови владарских и великашких породица у српским средњовековним земљама представљани су на новцу, печатима, у рукописним књигама, затим на одежди, дворовима, црквеним објектима и на другим местима - пише у најави изложбе. - Развијали су се под византијским и западним утицајима, што је видљиво и на основу мотива који доминирају на њима, а који су позајмљени из византијске протохералдичке традиције (двоглави орао, крст са оцилима) или из западне хералдичке традиције (штит, велики шлем, челенка, крин).
Витештво
ХЕРАЛДИКА као помоћна историјска наука проучава настанак грбова, правила њиховог постанка и историјат њиховог развоја. Појава и развој грбова нераздвојиво су везани за витешку или ритерску културу која се од 11. века развијала у средњовековној Европи, јер су се управо на витешким турнирима и појавили први грбови.
Великашки и владарски родови оставили су значајан траг у нашој историји и хералдици, сматрају организатори поставке, јер је у хералдичким знамењима породица Немањића, Лазаревића, Бранковића и Котроманића, често тражена инспирација за изглед грбова Републике Српске, Србије и Црне Горе.
Изложба је отворена у посебном делу изложбеног простора Историјског музеја Србије и трајаће до 30. марта.
УКРАЈИНА ДОБИЈА ЗАБРАНУ 20 ГОДИНА! Трампов предлог: "Ако им се не свиђа, имамо и другу варијанту"
ИАКО ће у Овални кабинет Беле куће ући тек за два и по месеца, већ су почеле анализе може ли Доналд Трамп испунити предизборна обећања и донети мир Украјини и Блиском истоку. Према писању "Вол стрит џорнала", који се позива на изворе блиске Трампу, саветници новоизабраног председника нуде замрзавање рата дуж прве линије, консолидацију окупираних територија за Русију, демилитаризовану зону и заустављање интеграције Кијева у НАТО на 20 година.
08. 11. 2024. у 09:02
ПУТИН ЗАПУШИО УСТА ЗАПАДУ: Његове речи о Олимпијским играма парају уши
ВЛАДИМИР путин говорио је Олимпијским играма које су пре неколико месеци одржане у Паризу
08. 11. 2024. у 18:34
УДАРИО НА ПОЛИЦИЈУ: Како је умро Ромео Савић, Кнелетов друг - у ноћи кад је Александар убијен сумња се да му је оставио поруку у хотелу
"ОТИМАО сам 'робу' и аутомобиле поквареним полицајцима. Волео сам да то радим инспекторима који су и сами криминалци, а нису имали смелости да стану наспрам мене. Можда сам и претеривао, али се кунем да нико поштен од мене није страдао. Увек сам узимао од цинкароша, пијанаца и 'индијанаца', понижавао их и малтретирао! Често сам то чинио због других. После ме је то много коштало."
08. 11. 2024. у 19:44
Коментари (0)