ИЗМЕЂУ КРИНА И ДВОГЛАВОГ ОРЛА: Хералдичка изложба Музеја Републике Српске гостује у Историјском музеју Србије

М.Краљ

26. 12. 2023. у 15:36

ДВАДЕСЕТ грбова најзначајнијих владарских и великашких породица чини изложбу "Орао, лав и крин - Хералдика средњовековних српских земаља", која ће у среду, 27. децембра, у 13 часова, бити отворена у Историјском музеју Србије.

ИЗМЕЂУ КРИНА И ДВОГЛАВОГ ОРЛА:  Хералдичка изложба Музеја Републике Српске гостује у Историјском музеју Србије

Фото ИМС

Реч је о гостујућој поставци Музеја Републике Српске из Бањалуке, чији су аутори мр Јанко Врачар, музејски саветник - историчар у Музеју РС, и МА Дејан Дошлић, виши асистент на Студијском програму Историја на Филозофском факултету Универзитета у Бањалуци.

Ова поставка која је после Бањалуке обишла више музеја у РС, у београдском ИМС биће својеврсни додатак актуелној изложби "Чекајући сталну поставку", у којој је велики сегмент посвећен средњовековној српској историји. На свечаном отварању ће говорити аутори изложбе, а испред домаћина, др Душица Бојић, директорка ИМС, а публика ће моћи да обиђе поставку већ од 15 часова.

Фото ИМС

 

На изложби "Орао, лав и крин - Хералдика средњовековних српских земаља" представљени су грбови најзначајнијих владарских и великашких породица из Србије, Босне, Хума и Зете, односно средњовековних српских земаља које су владале у раздобљу од 9. до 15. века. И то почевши од најстаријег српског владарског рода, Властимировића, па закључно са родом Бранковића, од којих потичу последњи титуларни српски деспоти.

- Грбови владарских и великашких породица у српским средњовековним земљама представљани су на новцу, печатима, у рукописним књигама, затим на одежди, дворовима, црквеним објектима и на другим местима - пише у најави изложбе. - Развијали су се под византијским и западним утицајима, што је видљиво и на основу мотива који доминирају на њима, а који су позајмљени из византијске протохералдичке традиције (двоглави орао, крст са оцилима) или из западне хералдичке традиције (штит, велики шлем, челенка, крин).

Витештво

ХЕРАЛДИКА као помоћна историјска наука проучава настанак грбова, правила њиховог постанка и историјат њиховог развоја. Појава и развој грбова нераздвојиво су везани за витешку или ритерску културу која се од 11. века развијала у средњовековној Европи, јер су се управо на витешким турнирима и појавили први грбови.

Великашки и владарски родови оставили су значајан траг у нашој историји и хералдици, сматрају организатори поставке, јер је у хералдичким знамењима породица Немањића, Лазаревића, Бранковића и Котроманића, често тражена инспирација за изглед грбова Републике Српске, Србије и Црне Горе.

Изложба је отворена у посебном делу изложбеног простора Историјског музеја Србије и трајаће до 30. марта.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за Билд о руским бомбама - Ово није могло да се замисли...

„КАО ДА НИКАДА НИСУ ПОСТОЈАЛЕ“ Немачки новинар у репортажи за "Билд" о руским бомбама - "Ово није могло да се замисли..."

НА ЗАПАДУ нису могли да верују да постоји тако масивна бомба као што је ФАБ-3000 коју су руске снаге недавно употребиле у Украјини, оцењује немачки новинар Јулијан Репке у репортажи за „Билд“.

22. 06. 2024. у 19:05

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро

ЈАНА СЕ РАЗВЕЛА ОД МУЖА КАД ЈЕ ОБОЛЕО ОД РАКА: "Не кајем се, преко Фејсбука сам сазнала да је умро"

СУДБИНА некада уме да се поигра са нама и доведе нас пред невероватна искушења. Некада морамо да донесемо важне одлуке које могу да нам промене ток судбине.

28. 06. 2024. у 20:02

Коментари (0)

ОСТАВКА? АЈДЕ, СЛЕДЕЋЕ ПИТАЊЕ... Прва изјава Пиксија након слетања у Београд