ЗАСЛУЖАН ЗА УВОЂЕЊЕ СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ ДУХА У УМЕТНИЧКУ МУЗИКУ: На данашњи дан рођен Стеван Мокрањац

Д.Б.М.

09. 01. 2024. у 09:11

СВЕТСКИ уметник са наших простора Стеван Мокрањац започео је свој живот 9. јануара 1856. у Неготину. Још као дечак остао је без оца и тада је научио шта је сиромаштво. Уметник изузетног талента и заљубљеник у музику научио је тада и да се бори.

ЗАСЛУЖАН ЗА УВОЂЕЊЕ СРПСКОГ НАЦИОНАЛНОГ ДУХА У УМЕТНИЧКУ МУЗИКУ: На данашњи дан рођен Стеван Мокрањац

Фото С. М. Јовановић

Прву виолину купио је од неког Рома, а свирао је самоуко. Корак по корак његов таленат се развијао уз подршку професора који су га волели. Певао је у црквеном хору, што му је касније много помогло. Као члан Првог београдског певачког друштва, 1879. одлази на Конзерваторијум у Минхену. Због несугласица са директором у трећој години студија губи државну стипендију, прекида студије и враћа се у Београд. Године 1884. постаје хоровођа певачког друштва Корнелије Станковић. Његови успеси, као хоровође и композитора Прве руковети и Опела у ге-молу, омогућују му да добије стипендију и настави школовање 1884. у Риму, код Паризотија, а од 1885. до 1887. на Конзерваторијуму у Лајпцигу. Од 1887. до 1900. радио је и као наставник музике у Првој београдској гимназији и Првој нишкој гимназији „Стеван Сремац“ а од 1901. као предавач појања у Богословији.

Заједно са Станиславом Биничким и Цветком Манојловићем оснивач је прве сталне музичке школе, чији је директор био до своје смрти. Његовом заслугом основан је први гудачки квартет у Србији. Године 1906. изабран је за дописног члана Српске краљевске академије.

Мокрањчева најпознатија дела су Руковети – петнаест сплетова песама заснованих на фолклорним мотивима из различитих делова Србије, Босне, Македоније, Бугарске, Приморски напјеви, као и музика за православна богослужења: Опело у фис-молу, Три статије, Тебе Бога хвалим, Величаније Светом Сави… Значајни су његови записи народних песама и игара са мелодијама из Левча, као и две значајне збирке записа са српским црквеним напевима: Осмогласник и Страно пјеније.

Београд је напустио 1914. године и преселио се у Скопље како би избегао Први светски рат, а убрзо потом композитор који је заслужан за увођење српског националног духа у уметничку музику је умро. Овог 28. септембра биће обележено 110 година од његове смрти. Мокрањчево последње дело је „Неотпевана песма“.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година (ФОТО)

ДАЊУ САМ МЕДИЦИНСКА СЕСТРА, НОЋУ СТРИПТИЗЕТА: "Мушкарци ме се превише плаше, сама сам последњих седам година" (ФОТО)

ЖЕНА по имену Хејли Хупер открила је да јој самопоуздање „уништава“ љубавни живот јер мушкарци сматрају да је „превише застрашујућа“.

23. 05. 2025. у 18:06

Коментари (0)

ДЕТЕ МАНЧЕСТЕРА, РАТНИК НАПОЛИЈА: Ко је Скот Мектомини човек који је донео титулу под Везув и постао божанство у Напуљу