ЗАДУЖИО ЗАВИЧАЈ КЊИГОМ И МАЛИНОМ: После смрти Добрила Ненадића у Ариљу успостављени "Добрилови дани", добио мурал, али не и скулптуру
ПОНОСАН сам на своје Ариљце јер је општина Ариље по богатству међу првима у Србији, а по плодности земљишта и по клими међу последњим, говорио је за наш лист велики српски писац Добрило Ненадић (1940-2019).
А његови Ариљци му, ево ни безмало пет година откако нас је напустио, нису поставили обележје. Оглушили су се о иницијативу његовог пријатеља, београдског вајара Велимира Веље Каравелића, упућену 2020. преко "Новости" да се аутору "Дортеја" и још 18 романа, продатих у више од 300.000 примерака, подигне споменик у родном граду, из кога се и упутио у вечност. Нису се испунила обећања тадашњих општинских челника да ће "подртжати сваку акцију која чува успомену на Ненадића".
Како је писац својим именом прославио Ариље и на дар му дао препознатљивост на карти Србије, не само писаном речју, већ и љубављу према завичају, Каравелић је изнео више предлога. Сматрајући да би концепцијски споменик требало да представља фигуру природне величине, која би била интегрални део централне пешачке зоне, понудио је - или да је сам направи, или, ако то Ариљцима више одговара, стручно помогне око избора решења на јавном конкурсу. Одговор му још није стигао.
- Из Ариља је своју литературу наметнуо као искрену и аутентичну вредност. С друге стране, својим стручним односом према агрономији, унапредио је овај крај садњом малине. Ариље је надалеко познато управо због значајног развоја ове културе, којом је читав регион унапређен - подсећао је Каравелић.
Проверићемо судбину предлога
ОД мог доласка на чело Општине, недавно, овдашњој Народној библиотеци дали смо име Добрила Ненадића, али иницијатива за подизање споменика није спомињана, па ћу проверити још каква је била судбина тог поредлога - рекао је јуче "Новостима" Предраг Маслар, председник Општине Ариље.
Београдски вајар је свом пријатељу, бесплано направио надгробни споменик у облику отворене књиге, али на коме је и мотив малине, објединивши тако две ствари које су обележиле Ненадићев живот, али и оне којима је задужио своје земљаке. Као епитаф, на споменику је и пишчева мисао "Радио сам што сам могао, а могао сам што сам урадио".
Удовица писца, Петкана Ненадић, подсећа и да су у Ариљу устанопвљени "Добрилови дани", као и да се на управној згради Културног центра налази његов мурал, рад сликарке Марије Комарац.
- Добрилова и моја жеља је да кућа у Вигошту, где је највише стварао и где је и велико имање, са малинама и воћњаком, окружено шумом, у непосредној близини Ариља, постане културни центар младих. Много смо о томе размишљали ми из Ариља и схватили да не можемо да то реализујемо сами, без шире подршке друштевне заједнице, пре свега Министарстава за културу и образовање. Добрилови пријатељи и поштоваоци његовог дела предложили су да се у Ариљу подигне споменик у знак сећања многих генерација на његов стваралачки рад. Моја је жеља да његово Вигоште буде место радости и сазнања о уметности и пољопривреди, а да круна свега буде споменик - закључује за "Новости" Петкана Ненадић.
ДРАМА У ФРАНЦУСКОЈ: Масовна пуцњава, учествовало неколико стотина људи
У МАСОВНОЈ пуцњави повезаној с трговином дрогом у западној Француској, тешко је повређено петоро људи, међу којима и један тинејџер, рекао је министар унутрашњих послова Бруно Ретаиллеау, пише Гардијан.
01. 11. 2024. у 11:25
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
ХРВАТ УГЛЕДАО СРПСКУ ЗАСТАВУ НА ПОДУ: Одмах упалио камеру и урадио ово - због његовог потеза се усијале мреже (ВИДЕО)
ИВАН из Хрватске одушевио је читав регион када је једним малим гестом показао како је мало потребно а јако лепо, држати се оне чувене реченице "воли своје, поштуј туђе".
01. 11. 2024. у 10:24 >> 10:28
Коментари (0)