ОД ХАРЛЕМСКЕ РЕНЕСАНСЕ ДО ПОБУНЕ ПРОТИВ РАСИЗМА: Трибина "Буђење Африке" у Легату Петра Лубарде
ПОЛОВИНОМ педесетих година прошлог века југ САД се давио у расизму, четрнаестогодишњ Емет Тил линчован је 1955. зато што је нешто добацио белој девојци, а само годину дана после, на другој страни света, наш сликар Петар Лубарда, осећајући та јака друштвена превирања, ствара дело "Буђење Африке", док Југославија кроз покрет несврстаних даје подршку еманципацији потлачаних народа, посебно кроз уметност и културу.
Ово за наш лист говори Милош Зарић, антрополог, кустос Куће легата, који је покренуо и води циклус трибина "Ангажована визуелна уметност", чије следеће, пето издање симболично носи име по поменутој Лубардиној слици, и одржаће се у кући-легату нашег уметничког великана, у Иличићевој 1, на Дедињу, у среду од 18 часова.
Овим скупом биће обележен и традиционални "Месец афроамеричке историје" коме се, не само у САД, где је установљен 1976. године, већ и у читавом свету, придаје пажња различитим дешавањима. О теми отпора расизму, али и културним и уметничким покретима насталим на енергији те побуне, са Милошем Зарићем, разговараће др Милан Марковић, преводилац и Александра Продановић Бојовић, етнолог-антрополог, виши кустос Музеја афричке уметности.
Према речима нашег саговорника значајно место у афроамеричкој историји заузима афроамеричка култура, настала укрштањем елемената афричког културног наслеђа с америчким окружењем. Она је формирала комплексан и разнолик скуп израза у музици, плесу, језику, религији, уметности, који су утицали на укупан развој друштва у САД.
Део трибине у малој сали Легата Петра Лубарде тако ће се односити на поезију стварану у оквиру покрета познатог као Харлемска ренесанса, односно на то како је овај покрет утицао на расно питање у Америци. Како открива Зарић, Милан Марковић, чија докторска дисертација гласи "Раса, политика и популарна култура у поезији Харлемске ренесансе", објасниће на који начин се порекло ове поетске продукције повезује са процесима обликовања црног идентитета, културе и уметности.
- Друга тема биће како је покрет Харлемске ренесансе, који је настао после Првог светског рата, утицао на каснија друштвена дешавања шездесетих година прошлог века, појаву "Црних пантера", покрета за грађанска права - наставља саговорник. - Али, бавићемо се и размерама расног питања у Америци данас.
Пркосне и фризуре
И МУЗЕЈ афричке уметности обележава "Месец афроамеричке историје", и то у сарадњи са амбасадом САД, па је тако предавање кустоскиње МАУ, Иване Војт "Фризуром до слободе - настанак и опстанак афро-кугле" , већ одржано у Новим Саду и Крагујевцу, сутра ће бити у Новом Саду, а у четвртак у Београду.- Носећи афро-куглу, Афромериканци су јачали свој понос узвикујући "Црно је лепо!", тиме пркосећи устаљеним социјалним конструктима лепоте - пише у најави овог догађаја. - Многе познате личности, као што су Анђела Дејвис, Мириам Макеба, Џими Хендрикс, Нина Симон и други, подржале су ову промену у америчком друштву носећи афро-фризуру, која је доживела велику популарност не само међу афроамеричком већ и широм популацијом.
О томе шта се подразумева под традиционалном уметношћу Африке, и у каквој је она вези са уметношћу коју стварају Афроамериканци, причаће Александра Продановић Бојовић. Она ће покушати да разјасни однос у коме афричка традиционална и савремена култура афроамериканаца нису нужно повезане, али ни строго раздвојене, већ се налазе у континуираном међусобном дијалогу.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ САМО НОВЧИЋ: Шта се још ставља у божићну чесницу
ЗНАТЕ ли шта све може да се убаци у чесницу и чиме је допуштено заменити новчић?
05. 01. 2025. у 10:17
Коментари (0)