ИСПИСИВАО СТРАНИЦЕ ТОПЛЕ ДУШЕ: Постхумно објављена прозна књига "Мемороман II" писца Александра Петрова (1938-2021)
НЕПОСРЕДНО пред олазак Александар Петров (1938- 2021), истакнути песник, приповедач, преводилац, критичар и историчар књижевности успео је да заврши други том дела под необичним насловом који наговештава и суштину "Меморомана".

Фото В. Данилов
У књизи која је недавно објављена у издању "Прометеја" још једном је дошао до изражаја космополитски дух аутора који на особен начин сведочи колико о својој интими, толико и о разним дешавањима на књижевној, друштвеној и политичкој сцени.
О издању се старала његова супруга Кринка Видаковић Петров, која истиче да је у питању и мемоарска проза и роман:
- Сагледавао је себе споља и изнутра, сагледавао је друге и себе као "другог", писао о стварним и фиктивним догађајима, играјући истовремено улогу аутора и лика у наративу. Писао је отворено и о својој болести, о путу ка смрти и тренутку кад ће се сусрести Ерос, у ширем смислу животна снага стваралаштва, и Танатос. Многи стварни догађаји тичу се својеврсног "откривања Америке" и себе у њој, други се односе на сусрете с људима у разним деловима света, трећи су о породици. Неки сегменти су приче преузете из снова, а има и аутопоетичких одломака. Жанровски различити, прилози заједно чине "Мемороман" који границе помера у сиву зону отворених могућности.
Није случајно што су за мото књиге изабрани искази Растка Петровића у чијем опусу тајна рођења има кључно место, а који је, као и Петров, знатни део живота провео у САД, истиче Предраг Петровић, књижевни критичар и историчар, и за "Новости" каже:
- Управо приповедање о боравку у Америци, сусрети са тамошњим књижевницима као што је Ален Гинзберг, академска каријера на универзитетима и политичка борба за српске интересе у америчким, политичким и културним круговима, има значајно место у овом делу. Живећи и радећи на свим континентима, Петров је свуда неуморно истрајно афирмисао српску књижевност и национални идентитет. У тој борби наилазио је на бројне отпоре које је савладавао не само снагом аргумената него и духовитошћу и проницљивошћу, о чему сведоче многе епизоде из књига.

Кринка Видаковић, Фото приватна архива
Међу живописно датим књижевним портретима издвају се фигура песника, како оних који су били Петровљеви пријатељи и сапутници, попут Васка Попе и Гинзберга, тако и оних које је читао и проучавао какав је Јован Дучић.
- У сваком од тих портрета присутна је особена песничка имагинација и лирски тон у приповедању. У новијој српској књижевности "Мемороман" остаје као јединствена космополитска књига чији актери су аутентични ствараоци различитих језика, култура и идеолошких опредељења - закључује Петров.

Фото промо

Фото промо
Изазов "Меморомана 2" је био можда и већи, него у првом делу ако се има у виду да је описано време распада Југославије, санкиција и ратова. Догађаји су дати не из овдашње него из америчке перспективе с обзиром на то да је Петров у то време живео у Питсбургу, каже за "Новости" Јелена Панић Мараш, књижевни критичар, и додаје:
- Америчко искуство открива шта значи бити Србин у Америци , осликава оданост и посвећеност нашој цркви и колико је Петрову било важно да постане уредник "Америчког Србобрана". Посебно су занимљиве странице посвећене преносу земних остатака Јована Дучића у Требиње где имамо укрштену и америчку и овдашњу перспективу управо преко Саше Петрова који је и овде и тамо. Преко америчког искуства чита се и патриотизам Саше и Кринке Петров и њихова културна дипломатија, као и промовисање српског језика и културе. Иза описа многих догађаја, разговора, путовања, крије се лирски слој песничка и топла душа Петрова који није могао побећи од песника у себи.

Јелена Панић Мараш, Фото Printskrin Youtube
Како сам пао на пријемном
НА почетним страницама књиге читамо и ову врсту исповести Александра Петрова:
- Већ као свршени студент друге године Филолошког факултета, 1958, наговорили су ме вршњаци, будући редитељи, Дејан Ђурковић и Љубомир Муци Драшкић да се пријавим и на Позоришну академију. На пријемном испиту рецитовао сам део песме Растка Петровића "Путник"... Расткова младост. Необуздана, и још тајанствена, и окренута целом свету и космосу! А, сва телесна, жељна и нечег другог, духовног. Говорио сам стихове у заносу, ни пред ким другим него пред Растковим другом Душаном Матићем, тада професором на Академији. И пао! Као у Римски бунар на Калемегдану. Није ме, додуше, оборио Матић него професор музике Енрико Јосиф.
Мозаична слика 20. века
- ОБЕ књиге "Меморомана" су и композиционо и тематски заокружене и самосталне целине, али тек повезане оне дају велику мозаичну слику 20. века. Други том није наставак првог, јер између две књиге успоставља се сложени однос прожимања, преплитања и допуњавања. Колико Петровљево приповедање не следи хронолошки след догађаја најбоље потврђује смисаони и композициони оквир друге књиге која започиње јунаковом спознајом болести и блиске смрти, а завршава се вешћу о његовом рођењу - каже Петровић.

РУЉА ИЗВУКЛА БРИТАНЦА ИЗ СТАНИЦЕ И ЗАПАЛИЛА ГА: Полиција није реаговала из страха за сопствену безбедност
БРИТАНСКИ држављанин преминуо је од последица тешких опекотина након што га је, према наводима локалних медија, група људи извукла из полицијске станице и запалила на улици, јавља Скај њуз.
22. 04. 2025. у 12:01

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

Халид Бешлић "тежак" 13 милиона €, а живи од кирије - "увалио" се у кредит
"САДА изнајмљујем све и живим од кирије, тако је најбоље."
21. 04. 2025. у 18:56 >> 18:56
Коментари (0)