МИЛАНУ МИЦИЋУ „ДУШАН ВАСИЉЕВ“: Награда Кикинде за 2023. годину додељена за књигу „Чудо у Банату“ (ФОТО)
ЖИРИ за доделу књижевне награде „Душан Васиљев“ већином гласова је одлучио да признање за 2023. годину припадне Милану Мицићу за књигу прича „Чудо у Банату“.
На конкурс Града Кикинде за ово књижевно признање стила су 152 наслова, које је оцењивао жири у којем су били: Радован Влаховић, председник, др Зоран Ђерић, потпредседник и Ђорђе Писарев, члан.
- Већ у наслову књиге истакнуте су две њене најважније карактеристике: да је реч о Банату, конкретније о догађајима који се односе на почетак 20. века, непосредно после завршетка Првог светског рата, на новоустановљеним границама између Југославије и Румуније, када је Банат остао подељен између две суседне државе. Друга, а прва по месту појављивања, је чудо. Алузија на чувени филм Федерика Фелинија „Чудо у Милану“ је несумњива. Тај филм је неореалистичка бајка, која објашњава животе групе грађана у послератном Милану. Тако се и Мицићева проза може читати као неореалистичка, јер је базирана на стварносним догађајима и личностима, али и као бајка, јер је препуна одлазака у нестварно, у фантастику. Из реалног света у свет чудесног – објаснио је жири.
Чланови жирија, такође, сматрају да је Мицић не само вешт приповедач, већ и добар познавалац историјских чињеница, тако да се у „Чуду у Банату“ преплићу људске судбине до те мере да се књига чини као хроника живота у Банату, са јасним моралним ставом.
- То ову прозу доводи у везу, по сродности и по књижевном поступку, а потом и по крајњем резултату, са Милорадом Павићем. Мада су Павићеви јунаци из друкчијег света и времена, Мицићева нарација и фабула наликују поступцима великог претходника, и упућени су истим читаоцима, онима који трагају за истином, за аутентичним светом и ликовивима – сматрају Влаховић, Ђерић и Писарев.
О АУТОРУ
Милан Мицић је доктор историјских наука, рођен 1961. године у Зрењанину. Генерални је секретар Матице српске, књижевник и историчар. Објавио преко 50 књига поезије, прозе, документарне прозе, историјске есејистике и историографије. Добитник је више награда за књижевни и историографски рад: „Ленкиног прстена“, „Карољ Сирмаи“ и других.
Град Кикинда традиционално додељује Награду „Душан Васиљев“ за најбољу књигу на српском језику у протеклој години. Признанње се састоји од плакете и новчаног износа од 1.500 евра.
У најужем избору, осим Мицића, били су: Ненад Шапоња- „Психологија гравитације“, Ђорђе Кубурић -„Слике и прилике“, Душан Радак - „Кревет-змија и Мала Просветина енциклопедија“ и Борис Лазић са „Очинством“.
Уручење Награде „Душан Васиљев“ биће у среду, 27. марта, у 19 часова, на Свечаној академији у Народном позоришту у Кикинди, којом ће, поред осталог, бити обележена стогодишњица смрти познатог песника.
ВЕЛИКА ПОБЕДА РУСА У ЧАСОВОМ ЈАРУ: "Избачени су, у току чишћење стамбених зграда"
ОРУЖАНЕ снаге Руске Федерације избациле су украјинске трупе са територије фабрике ватросталних материјала у Часовом Јару, а непријатељ је потиснут у приватни сектор. У току је чишћење стамбених зграда у граду, изјавио је саветник председника ДНР-а Игор Кимаковски.
14. 01. 2025. у 10:56
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)