МИЛАНУ МИЦИЋУ „ДУШАН ВАСИЉЕВ“: Награда Кикинде за 2023. годину додељена за књигу „Чудо у Банату“ (ФОТО)
ЖИРИ за доделу књижевне награде „Душан Васиљев“ већином гласова је одлучио да признање за 2023. годину припадне Милану Мицићу за књигу прича „Чудо у Банату“.
На конкурс Града Кикинде за ово књижевно признање стила су 152 наслова, које је оцењивао жири у којем су били: Радован Влаховић, председник, др Зоран Ђерић, потпредседник и Ђорђе Писарев, члан.
- Већ у наслову књиге истакнуте су две њене најважније карактеристике: да је реч о Банату, конкретније о догађајима који се односе на почетак 20. века, непосредно после завршетка Првог светског рата, на новоустановљеним границама између Југославије и Румуније, када је Банат остао подељен између две суседне државе. Друга, а прва по месту појављивања, је чудо. Алузија на чувени филм Федерика Фелинија „Чудо у Милану“ је несумњива. Тај филм је неореалистичка бајка, која објашњава животе групе грађана у послератном Милану. Тако се и Мицићева проза може читати као неореалистичка, јер је базирана на стварносним догађајима и личностима, али и као бајка, јер је препуна одлазака у нестварно, у фантастику. Из реалног света у свет чудесног – објаснио је жири.
Чланови жирија, такође, сматрају да је Мицић не само вешт приповедач, већ и добар познавалац историјских чињеница, тако да се у „Чуду у Банату“ преплићу људске судбине до те мере да се књига чини као хроника живота у Банату, са јасним моралним ставом.
- То ову прозу доводи у везу, по сродности и по књижевном поступку, а потом и по крајњем резултату, са Милорадом Павићем. Мада су Павићеви јунаци из друкчијег света и времена, Мицићева нарација и фабула наликују поступцима великог претходника, и упућени су истим читаоцима, онима који трагају за истином, за аутентичним светом и ликовивима – сматрају Влаховић, Ђерић и Писарев.
О АУТОРУ
Милан Мицић је доктор историјских наука, рођен 1961. године у Зрењанину. Генерални је секретар Матице српске, књижевник и историчар. Објавио преко 50 књига поезије, прозе, документарне прозе, историјске есејистике и историографије. Добитник је више награда за књижевни и историографски рад: „Ленкиног прстена“, „Карољ Сирмаи“ и других.
Град Кикинда традиционално додељује Награду „Душан Васиљев“ за најбољу књигу на српском језику у протеклој години. Признанње се састоји од плакете и новчаног износа од 1.500 евра.
У најужем избору, осим Мицића, били су: Ненад Шапоња- „Психологија гравитације“, Ђорђе Кубурић -„Слике и прилике“, Душан Радак - „Кревет-змија и Мала Просветина енциклопедија“ и Борис Лазић са „Очинством“.
Уручење Награде „Душан Васиљев“ биће у среду, 27. марта, у 19 часова, на Свечаној академији у Народном позоришту у Кикинди, којом ће, поред осталог, бити обележена стогодишњица смрти познатог песника.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
"УЦЕЊИВАО НАС ЈЕ": Илић 23 године крио разлог свађе са Поповићем
МИРОСЛАВ Илић одржао је први од два велика солистичка концерта у „Сава центру”, и то баш на 74. рођендан.
13. 12. 2024. у 17:54
Коментари (0)