СРПСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР У БРАНКОВОМ СЛАВОНСКОМ БРОДУ: На двестогодишњицу рођења славног песника отворено здање с његовим именом

В.Ц.С.

29. 03. 2024. у 17:14

НА двестогодишњицу рођења великог српског романтичарског песника Бранка Радичевића, 28. марта, у центру његовог родног Славонског Брода, свечано је отворен Српски културни центар који је понео Бранково име.

СРПСКИ КУЛТУРНИ ЦЕНТАР У БРАНКОВОМ СЛАВОНСКОМ БРОДУ: На двестогодишњицу рођења славног песника отворено здање с његовим именом

фото Архив САНУ/Карловачка гимназија

Дом је свечано отворен после освештења, које је обавио епископ пакрачко-славонски Јован са свештенством епархије. Свечано отварање пратио је наступ културно-уметничких друштава, а скупу су присуствовали представници Срба и локалне самоуправе.

Ово је један од четрдесет културних центара који је СНВ имао дужност да обнови или изгради у последњих седам година у различитим местима у Хрватској. У току је обнова  и православног храма у Славонском Броду.

Бранко Радичевић је рођен 28. марта 1824. године, а преминуо је 1. јула 1853. у Бечу и сахрањен на Стражилову. Уз Ђуру Даничића био је најоданији следбеник Вукове реформе правописа српског језика и увођења народног језика у књижевност.

Иза себе је оставио 54 лирске и седам епских песама, као и 28 писама.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕТПОСТАВЉАМ ДА ЈЕ ЗАТО СКИНУЛА ПОЈАС Огласио се власник агенције у којој је страдала девојка, Тијана махала пријатељима на плажи

"ПРЕТПОСТАВЉАМ ДА ЈЕ ЗАТО СКИНУЛА ПОЈАС" Огласио се власник агенције у којој је страдала девојка, Тијана махала пријатељима на плажи

НОВОСАЂАНКА Тијана Р. (19), која је погинула 28. маја у застрашујућој несрећи у Будви, током парасејлинга, била је потпуно безбедна у седишту које је сајлама везано за падобран, који вуче глисер.

29. 05. 2025. у 14:31

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА ИЗВЕЛА ЈЕДАН ОД НАЈВЕЋИХ НАПАДА НА РУСИЈУ: Аеродроми у Москви затворени, уништена важна фабрика (ВИДЕО)

УКРАЈИНА је током ноћи извела један од највећих напада дроновима од почетка рата, гађајући више циљева на територији Русије. Због напада су московски аеродроми били приморани да привремено обуставе рад, што је изазвало хаос у ваздушном саобраћају.

28. 05. 2025. у 09:45

ПОЗНАТИ ХРВАТСКИ ПОЛИТИЧАР СНИМИО ПОРНО ФИЛМ Његова партнерка га обрукала: Ипак је бољи у политици! (ФОТО/ВИДЕО)

ПОЗНАТИ ХРВАТСКИ ПОЛИТИЧАР СНИМИО ПОРНО ФИЛМ Његова партнерка га обрукала: "Ипак је бољи у политици!" (ФОТО/ВИДЕО)

БИВШИ хрватски политичар и саборски заступник Иван Пернар, чија је странка прошле недеље након стечаја избрисана из регистра, има нову "каријеру". Одлучио је да се опроба у снимању филмова за одрасле, а пре неколико дана је објавио и да је снимио свој први филм и то са порно глумицом Маријом Задравец, познатијом под надимком Свит Мери (Sweet Mary).

29. 05. 2025. у 14:49

Коментари (0)

ПЕПЕ крипто кит остварује 36 милиона долара профита | АИ меми криптовалута бележи нагли раст