ОД ЗМАЈЕВОГ, ДО ДИГИТАЛНОГ ДОБА: Допуњено издање капиталне Историје српске књижевности за децу и младе Миомира Милинковића
ИСТОРИЈА српске књижевности за децу и младе универзитетског професора, писца и песника Миомира Милинковића, капитално је штиво и по садржају и по величини и обухватности подухвата аутора, који нам је сад своје дело донео умногоме измењеном и допуњеном издању - објављеном овог пута под окриљем Института за дечју књижевност.
Друго издање монографије "Историја српске књижевности за децу и младе" је настало из потребе за уношењем нових резултата изучавања литературе за децу и младе и исказаних захтева стручне и научне јавности, вели професор Милинковић, који са посебном пажњом прати стваралаштво нове генерације писаца и значај њиховог дела са становишта књижевне историје.
- Српска књижевност за децу је данас у поодмаклој фази развоја, а то је тренутак када се може говорити о њеном богатом наслеђу и веома плодној продукцији, нарочито у садашњој фази развоја коју одликује богатство тема и мотива, жанровска разноврсност и књижевни експеримент, како у поезији, тако и у ширим епским формама, пре свега у савременом роману - објашњава Милинковић, и подвлачи неопходност дефинисања питања историјске периодизације, те књиге која би понудила преглед појединих фаза развоја у контексту књижевних епоха, покрета и школа.
Друго издање "Историје српске књижевности за децу и младе" садржи шездесет нових имена у регистру обухваћених аутора, међу којима је знатан број писаца из српске дијаспоре.
- Ваља рећи да српска књижевност за децу данас, као интегрални део опште књижевности, има своју богату продукцију, своју историју, књижевну критику и теорију - напомиње аутор, који не губи из вида чињеницу да је књижевност за децу релативно млада уметност, о којој књижевна наука још није дала целовите и заокружене судове и оцене.
То напомиње професор, који је у првобитној "Историји" нудио преглед од "Змајевог доба" до доба Владе Стојиљковића и Ршума - једног од оних који не само да у то доба нису рекли (ни записали) своју последњу реч, већ је у међувремену израстао у живог класика, пре свега захваљујући делу намењеном "малим људима". Између Чика Јовиних химни дечјој игри и других поетских драгуља и поменутог Ршума, сместио је све од Нушића, Тартаље, Десанке, Вуча, преко Ћопића, Витеза, Радовића и Лукића, до Мирослава Антића и његових химни ђачкој љубави или Милована Данојлића, који је књижевно име стекао и пут ка звању академика и великана започео кроз стваралаштво за децу - и на тај начин Милинковић нам је одавно дао ваљан, утемељен преглед историјског развоја књижевности за децу.
Представљање
ДОК је првобитни издавач "Историје српске књижевности за децу и младе" био "Букленд", ово ново проширено и допуњено објављено је под окриљем Инстута за дечју књижевност. Ово капитално издање ће бити представљено 13. маја у просторијама Удружења књижевника Србије у Француској 7.
ПАНИКА У ПРИШТИНИ: Кикл добио мандат за формирање нове аустријске владе, за њега Косово није држава
ЛИДЕР крајње десничарске Слободарске партије Аустрије (ФПО) Херберт Кикл добио је данас мандат за формирање нове аустријске владе, а његова странка упутила је прошле године предлог резолуције аустријској Скупштини којом захтева да се парламент изјасни против признања тзв. Косова.
06. 01. 2025. у 19:41
ОВО ЈЕ УБИЦА ИЗ ЈАГОДИНЕ: Власник кафане и други мушкарац га тукли, он се вратио са "шкорпионом" и запуцао (ФОТО)
НАПАДАЧ који је вечерас убио власника кафане у Јагодини Дејана Михајловића (55) и ранио још једно лице је Саша Милосављевић Бабац (47), који има дебео досије, а осуђиван је за више кривичних дела, покушај убиства, насиље у породици.
06. 01. 2025. у 21:25
НИЈЕ НИ СЛУТИО ТРАГИЧНУ ВЕСТ: Мемедовић поделио слику са Милорадом дан пре његове смрти (ФОТО)
МИЛИНКОВИЋ је отишао у цркву на литургију где му је изненада позлило.
07. 01. 2025. у 13:21
Коментари (0)