ЊУЈОРК КАО СЦЕНОГРАФИЈА И ГЛАВНИ ЛИК: Култни амерички романописац Пол Остер преминуо у Бруклину
ЈЕДАН од најзначајнијих америчких романсијера, песник, есејиста, сценариста, редитељ и преводилац, свестрани стваралац који се својим постојаним друштвеним ангажманом сврстао међу утицајне критичаре стања савременог света - пре свега савременог америчког друштва.
Све то је био Пол Остер, који је пре два дана услед тешке болести напустио овај свет, свет који је волео и критиковао, свет о каквом је писао, и Њујорк какав је (о)живео, Њујорк који ће заувек живети, и бити најживљи, управо у његовим књигама.
У свету без Остера, наставиће да живе и дела које нам је оставио, а ми ћемо на српском у издању "Геопоетике" наставити да читамо романе као што су "Левијатан", "Месечева палата", "Њујоршка трилогија", "У земљи последњих ствари", "Књига опсена", "Зимски дневник", "4321" на безмало 900 страница и многи други, његове мемоарске књиге, књигу есеја "Уметност гладовања", збирку песама "Ишчезавања"... Гледаћемо филмове, култне баш попут његових књига, за које је Остер написао сценарио или их и режирао: "Дим", "Модри у лицу", "Пандорина кутија", "Унутрашњи живот Мартина Фроста".
Отишао је у 77. години, остваривши пре тога у сваком смислу респектабилан опус - и у оном данас уобичајеном, израженом у бројкама, 34 књиге преведене на преко двадесет језика, милиони читалаца... Али још више у оном неухватљивом значењу, оном које даје одговоре на питање шта то једног писца чини великим, важним, истински вољеним... А све то јесте био Пол Остер, и то остаје.
Пол Бењамин Остер рођен је у Њуарку, Њу Џерзи, у јеврејској породици, дипломирао 1970. на Универзитету Колумбија, након чега се преселио у Париз где је радио као преводилац француске књижевности (и писао), а потом се вратио у САД. Премда родом из Њу Џерсија, остварује неракидиву везу са пулсом свог усвојеног Њујорка, који постаје кључни лик у његовим делима - посебно Бруклин, где се доселио 1980. године, и где је умро. Стилизовано, загонетно, постмодернистички приступ, речи су које се користе не би ли се описала Остерова проза, заводљиве и упечатљиве приче о људима, аутсајдерима, о очевима и синовима, о случајним сусретима, судбинама, животима, и - граду.
Трагедије
ПРЕТХОДНЕ године, Остер је са рођаком Спенсером Острандером објавио Блоодбатх Натион, о насиљу ватреним оружјем у Америци - Остерове речи пратиле су црно-беле фотографије које је Острандер начинио на локацијама 30 масовних пуцњава.
Последњих година и живот писца пратиле су трагедије, трагична смрт мале унуке, а потом и Половог сина, оца девојчице. Остер никада јавно није говорио о њиховим смртима.
Остер је као романописац и сценариста славу стекао током осамдесетих година, поставши један од препознатљивих њујоршких писаца своје генерације, и од тада, деценијама, слови пре свега за то - њујоршког писца.
- Пол Остер је био њујоршки романописац током 1980-их и 1990-их, док сам ја одрастала тамо, у време када је веома мало познатих писаца живело у том делу града - записала је песникиња Меган О Рурк, која је одрасла у Бруклину, и додала:
- Његове књиге биле су на полицама свих пријатеља мојих родитеља. Као тинејџери, моји пријатељи и ја са одушевљењем смо читали Остерова дела како бисмо осетили његову чудноватост - тај додир европског надреализма - и његову близину. Дуго пре него што је Бруклин постао место где је сваки романописац желео као да живи.
Њујоршки, бруклински, колико год били прецизни и тачни, описи су који могу да заварају неупућене, јер Остерова је слава била све друго осим - локална, а углед овог писца у Европи можда је чак и надилазио онај који је уживао у САД.
"Прва ствар коју чујете док читате Остера, било где у свету, је француски језик. Као аутор најпродаванијих књига у Француској, Остер је рок звезда у Паризу", давно је писао један њујоршки магазин.
Остер, који је младост провео у Француској бавећи се преводилачким радом, постао је један од ретких Американаца истински, са љубављу и поштовањем, прихваћених у Француској.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)