СЛИКА ОБАВИЈЕНА ВЕЛОМ МИСТЕРИЈЕ: Прича о настанку чувене фотографије совјетског аутора

Марина Мирковић

12. 05. 2024. у 17:28

ЦРВЕНА застава изнад Рајхстага, једна од иконичних фотографија које су обележиле 20. век, црно-бела упркос наслову, дело је совјетског аутора Јевгенија Халдеја, човека рођеног у револуционарно а преминулог у постсовјетско доба, на измаку минулог столећа.

СЛИКА ОБАВИЈЕНА ВЕЛОМ МИСТЕРИЈЕ: Прича о настанку чувене фотографије совјетског аутора

Фото З. Јовановић

Столећа које је произвело огромна страдања, а која је Халдеј неуморно бележио стекавши статус "руског Капе". Свакако у легенду није ушао само, али у великој мери јесте управо због "историјског" призора забележеног - не тог победничког 9. маја, нити 30. априла 1945. када се са немачке скупштине завијорила права црвена совјетска застава, скинута (заувек прећутаним) потезом немачког снајперисте - већ 2. маја те године. Тог је дана, наиме, Халдеј повео неколицину војника на кров здања које је у том тренутку важило за извориште зла, и учинио да се над разрушеним Берлином завијори застава, коју је сналажљиви фотограф сашио од црвеног столњака. Ни за шта се од поменутог, ипак, предуго није смело знати, па се није ни знало - ни за судбину оригиналне заставе чије побадање никада није забележио нико (уосталом, дешавало се ноћу), ни да је за фотографију која симболизује коначну победу национални симбол "глумио" један црвени столњак... Исто тако, све до краха СССР није се говорило ни о имену творца саме фотографије.

Остала је, због много чега, та победничка слика обављена велом мистерије, мењана је и "фотошопирана" пре фотошопа - најпре да не би два сата на руци победника наговестила пљачку пораженог немачког живља. Потом, и стога што је национална припадност војника који су се затекли и позивали на крову Рајхстага, па и аутора - Јеврејина, била упитна...

Наш фотограф Властимир Шоне Нешић, који је у Русији радио готово четврт века за гиганта као што је ГАМА, годинама сликајући саму врхушку, политичку али и службама припадајућу, спријатељио се током свог боравка у Москви са Халдејем, којем је претходно најзад признато, или "враћено" ауторство над фотографијом са Рајхстага.

Фото Властимир Шоне Нешић

- У његовом малом стану, сликао сам Халдеја са том његовом чувеном фотографијом, а од њега сам слушао приче о њиховом настанку, јер било их је више, а неке од њих су га лако могле одвести и у затвор - наводи Нешић, који је И сам у дугој каријери доживео прегршт опасних ситуација.

И сам је Нешић, каткад, морао годинама да ћути о својим подухватима, везаним уз ратове али неке модерније - попут оног када је пар руских пријатеља сликао у унутрашњости С-300, у српским униформама, "протурајући" тако информацију о оружју у рукама наше војске Американцима (који, како каже, данас уче у школама сличне "ратне преваре"), одвраћајући их тако од бомбардовања И дајући нашој војсци време да се прегрупише.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

ПРЕД НАМА СУ ТРИ ВЕЛИКА ПРАЗНИКА У НИЗУ: Сутра је Крстовдан - ове обичаје би требало да испоштујете

СРПСКА православна црква (СПЦ) сутра слави Крстовдан, као успомену на прве хришћане који су примили веру на самом почетку хришћанске проповеди. Потом следи Богојављење, па Јовањдан.

17. 01. 2025. у 15:55

Коментари (0)

МОЖЕШ ЛИ ДА ПОНОВИШ ТО ШТО СИ РЕКАО? Гвардиола остао у шоку кад је чуо за Халанда