КРАЉЕВИ СЕ ВРАТИЛИ КУЋИ: "Новости" откривају - Модел по коме је настао споменик Александру и Петру Карађорђевићу у Паризу, стигао у Србију
МОДЕЛ за споменик краљу Александру Првом Карађорђевићу и краљу Петру Првом Карађорђевићу, постављен недалеко од Тријумфалне капије, на париском тргу који и носи име нашег краља ујединитеља, стигао је у недељу у Београд.
Ову грандиозну композицију у бронзи, француски скулптор Максим Реал дел Сарт, који се прославио скулптурама Јованке Орлеанке, прво је направио у гипсу, а тај рад је пре неколико месеци откупио Музеј града Београда, након што га је у једној француској антикварници открила историчарка уметности Бранка Ђорђевић Наканиши.
Пут Београда, кренуо је 31. маја, а како је то открила за "Новости" Јелена Медаковић, директорка Музеја града Београда, стигао је у одличном стању.
- Када смо га распаковали, увидели смо да је то прави, мали споменик у гипсу, а француски вајар Максим Реал дел Сарт урадио га је осмишљавајући дело у бронзи којим је овековечио наше краљеве - каже Медаковићева, и додаје да је овај експонат купљен у потпуности из средстава музеја. - Његова следећа станица је вајарски одсек Факултета ликовних уметности, где ће, према њиховој процени, урадити оно што је неопходно пре него што дође пред публику. Намера нам је да га изложимо у амбијенту који бисмо створили на основу фотографија, у коме се налази споменик који је у Паризу.
Из француске престонице ово дело допутовало је "у друштву" изложбе којом ће у Салону Музеја града Београда ускоро бити представљени уметници нове француске фигурације, које је окупио наш сликар са париском адресом Марко Велк (и то на исти начин на који су се успешно представили у Монпељеу), открива Медаковићева. Према речима директорке МГБ, када је, уз велико интересовање јавности, овај рад откупљен, добили су понуду да у збирку уврсте и фотографије са отварања споменика, уприличеног поводом друге годишњице Александрове трагичне погибије у Марсељу - 9. октобра 1936. године.
- Ово је вредна допуна наше историјске збирке, која се односи на династију Карађорђевић, а истовремено и на односе Србије и Француске. Недостају управо овакви предмети, који пластично сведоче о том славном делу наше прошлости - закључује Медаковићева, апелујући на све грађане који имају документацију, фотографске снимке, или било шта друге што се тиче овог споменика, да се јаве музеју.
Омаж Париза великим пријатељима
НА постаменту, на предњој страни пише "Краљевина Србије и Југославије, Петру Првом Ослободиоцу и Александару Првом Ујединитељу", а испод тога - "Омаж Париза и Француске својим великим пријатељима". Са стране је цитат из телеграма, који је Александар, као регент 1915. послао француском председнику Понекареу: "Србије више нема, али њена војска је сачувана, ми смо спремни наставити борбу на француском тлу". На споменику су и речи, за које се верује да су последње које је изговорио краљ Александар: "Чувајте Југославију! Чувајте француско-југославенско пријатељство!"Иначе ову композицију подигнуту у славу француско-српског пријатељства током Првог светског рата чини седам људских фигура. На централном месту је Краљ Ујединитељ, на коњу, док су иза њега југословенска и застава Легије части. Са леве стране му је краљ Ослободилац, његов отац Петар, који му предаје мач, а са десне маршал Француске Франше д'Епере. Од историјских личности представљене и војводе Живојин Мишић и Петар Бојовић, док су у позадини мушка и женска фигура у народној ношњи.
Било је више покушаја да се копија споменика, изливена у радионици Дирен, а за који је архитектонско решење дао Анри Шајо, постави и код нас, али ниједан није успео. Два краља сада су се вратила кући, у гипсаном моделу француског уметника.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ОДВЕЛИ СУ МЕ У ШАТОР, ОДУЗЕЛИ ПАСОШ" Наша певачица очи у очи са Гадафијем: "Нисам била свесна шта се дешава"
ПЕВАЧИЦА је била веома млада и није била свесна шта се дешава...
16. 12. 2024. у 09:20
Коментари (0)