ПИСАЊЕМ СЕ БОРИМ ПРОТИВ ЗАБОРАВА: Француска књижевница Сесил Вајсброт поводом награде „Александар Тишма“ (ФОТО)

Ј. СИМИЋ

24. 06. 2024. у 17:00

У СВЕЧАНОЈ сали Матице српске у Новом Саду, у години обележавања стогодишњице рођења Александра Тишме, француској књижевници и новинарки Сесил Вајсброт свечано је данас ,за њен целокупан књижевни опус, уручена трећа по реду Међународна награда са Тишминим именом.

ПИСАЊЕМ СЕ БОРИМ  ПРОТИВ ЗАБОРАВА: Француска књижевница Сесил Вајсброт поводом награде  „Александар Тишма“ (ФОТО)

Фото: Бранислав Лучић

​У својим романима и есејима Вајсбротова тематизује холокауст.Она је потомак јеврејске породице у Пољској, а тему холокауста разрађује у својим делима да би ,како је казала, ту трагедију задржала у сећању.

- Велику част за мене представља награда „Александар Тишма“као и то што сам по први пут у Новом Саду - казала је Сесил Вајсброт пошто јој је председница жирија Илма Ракуза, швајцарска књижевница и критичарка,уручила ово престижно признање,а затим је додала да је – у Француској читала Тишмине романе,добро се сећа „Књиге о бламу“,али да, на жалост, Тишма „није више толико популаран као што је био деведесетих“.

Објаснила је да се у Француској о трагедија Јевреја у Другом светском рату дуго ћутало због одговорности државе у том страдању.

-Моја генерација која је рођена после катастрофе, живела је у сенци те трагедије јер је то било нешто о чему се није говорило.Ја о томе пишем како бих холокауст задржала у сећању.У последњих 20 година о томе се доста говори али сада се налазимо у тренутку када је пред нама нова катастрофа.Сматрам да о таквим догађајима треба писати како бисмо се суочили са прошлошћу али и будућношћу – рекла је Сесил Вајсброт.

Међународни жири награде „Александар Тишма“ оценио је да је она одлична списатељица и „Тишмина књижевна кћерка.“

-Тема Холокауста њена је књижевна спона са Тишмом.Претходни лауреати били су Ласло Дарваши из Мађарске и давид Албахари из Србије и сада је добро што је ту награду добила жена из Француске - рекла је Илма Ракуза, председница жирија у којем су били и писац Ласло Мартон,књижевна критичарка Владислава Гордић Петковић, аустријски писац Карл Маркус Гаус и француски књижевник Матијас Енар.

У најужем избору за признање нашло се осам познатих европских писаца. Поред Вајсбротове , ту су били и Слободан Шнајдер, Ласло Вегел, Сергеј Жадан, Анџеј Стасјук, Татјана Цибулеак, Александар Хемон и Семездин Мехмединовић.

Председник  Матице српске проф.др Драган Станић подсетио је да је Тишма провео готово читав свој радни век у овој институцији у којој је најчешће у поподневном смирају и написао неке од својих романа .

- У својим делима, начинио је бриљантан књижевни мит о Новом Саду ,Војводини и целом панонском простору -казао је Станић.

У име  Фондације Тишмин син Андреј,познати мултимедијални уметник, најавио је да је у току формирање спомен собе посвећене његовом оцу.Припремају се и научни скупови о академиковом књижевном делу као и два филма по његовим романима „Употреба човека“ и „Женарник“.

Фондација „Александар Тишма“ основана је у августу 2016.године с мисијом да популарише сећање проучавање дела академика и књижевника Александра Тишме (Хоргош,1924 - Нови Сад,2003). Међународна књижевна награда додељује се сваке друге награде писцу за укупно или појединачно књижевно дело ,написано и објављено на било ком светском језику а преведено и објављено на немачком,енглеском или француском језику.


 


 


 



 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

НЕВЕРОВАТНА НОВОГОДИШЊА ПОНУДА ПО СЈАЈНИМ ЦЕНАМА