"ФРАНЦИСКА" ЖЕНСКИ ФАУСТ ПРВИ ПУТ НА СРПСКОМ ЈЕЗИКУ : Суботичко Народно позориште сутра има последњу премијеру у овој сезони

Јелена Лемајић

26. 06. 2024. у 16:41

Драма на спрском језику Народног позоришта у Суботици сутра ће имати последњу премијеру у овој сезони - представу „Франциска“ познатог немачког драматурга Франка Ведекинда у режији Југа Ђорђевића. Реч је о ретко превођеном делу, а ово је први пут да ће се играти на спрском језику.

ФРАНЦИСКА ЖЕНСКИ ФАУСТ ПРВИ ПУТ НА СРПСКОМ ЈЕЗИКУ : Суботичко Народно позориште сутра има последњу премијеру у овој сезони

ФОТО: ТВ СУБОТИЦА

„Франциска“ је комад чија је радња смештена на почетак 20. века, а говори на првом месту о женској слободи – како би била слободна, жена потписује пакт са ђаволом да постане мушкарац, због чега се ово дело назива још женским "Фаустом".

-Лик Франциске, која склапа пакт са ђаволом како би постала мушкарац, за мене има посебан значај, јер сам и сама у пубертету била толико несрећна што сам девојчица верујући да би ми живот био и лепши и лакши да сам рођена као дечак. Веровала сам да је свет непријатељски расположен према девојчицама које чека пуно препрека. Слична су размишљања наилазила и касније. Тако да цела Францискина прича од њеног пубертета до стицања праве слободе за мене је врло дирљива и интимно важна - истиче Миња Пековић, којој је припала насловна улога - У комаду смо тражили паралеле са данашњим друштвеним тренутком. Комад је написан почетком 20. века, међутим питања женских права и слободе су актуелна и данас. Још увек се копља укрштају да ли је неко стоматолог или стоматолошкиња, учитељ или учитељица, да ли неко има власништво над својим телом или не, тако да мислим да је овакав текст, па чак и са оваквим ироничним отклоном, какав је у нашој представи где је све лепршаво, шарено, музички потковавано, изузетно актуелан.

По речима редитеља Југа Ђорђевића цео концепт представе базиран је на полетној глумачкој игри.

-Од Ведекиндових дела ми познајемо оно што спада у домен опште културе, а то су "Буђење пролећа" и трилогија "Лулу", међутим он и у другим комадима има сличан тематски оквир, а то је питање женске слободе, еманципације и све то проистиче из неког односа у породици - објашњава Ђорђевић. - "Франциска" почиње симболичном сценом мајке и ћерке и ту видимо последице једног нарушеног породичног односа и како то касније има утицај на развој једне личности која постаје подложна разним манипулацијама од стране неких мушких ентитета.

У представи играју и Игор Грекса, Весна Кљајић Ристовић, Владимир Грбић, Геза Кучера млађи, Димитрије Динић, Дина Дедовић Томић, Исидора Влчек, Љубиша Ристовић, Милош Мацура, Сања Моравчић и Срђан Секулић.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

МИНИСТАРСТВО СПОЉНИХ ПОСЛОВА: Изненађени смо коментарима Захарове на рачун Србије и председника Вучића

ДРЖАВНА секретарка у Министарству спољних послова (МСП) Републике Србије Невена Јовановић огласила се на друштвеној мрежи "X" поводом коментара портпарола Министарства спољних послова Русије Марије Захарове на рачун Србије и председника Републике Александра Вучића, истакавши да они као МСП изражавају изненађење поводом истих.

07. 11. 2025. у 14:04

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

САД ИЗДАЛЕ ГЕНЕРАЛНУ ДОЗВОЛУ ДО АПРИЛА: Одлажу се санкције руској нафтној компанији

СЈЕДИЊЕНЕ Америчке Државе су данас издале тзв. "генералну дозволу" којом се привремено одлажу санкције Росњефту у Немачкој до 29. априла 2026. године, објавило је америчко министарство финансија.

29. 10. 2025. у 16:17

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

Хрват чистио бунар - због оног што је пронашао, моментално ЗВАО ПОЛИЦИЈУ

ПОЛИЦИЈСКА управа Пожешко-славонске жупаније у Хрватској имала је двоструку интервенцију у суботу, након што су грађани у два наврата пронашли већу количину експлозивних средстава.

09. 11. 2025. у 13:28

Коментари (0)

ЖАО МИ ЈЕ, ОН ВИШЕ НЕЋЕ ИГРАТИ ЗА СРБИЈУ! Вељко Пауновић открио који фудбалер је одлучио да не буде део орлова