„СТРАЖИЛОВО“ РАШИ, МАРИЈИ И ДАНИЛУ : Проглашени добитници награде Бранковог кола

Јованка СИМИЋ

04. 07. 2024. у 10:53

ПЕСНИЦИ Раша Перић, Марија Стајић и Данило Јовановић добитници су Награде „Стражилово“ коју дуже од пола века додељује „Бранково коло“ из Сремских Карловаца.

„СТРАЖИЛОВО“ РАШИ, МАРИЈИ И ДАНИЛУ : Проглашени добитници награде Бранковог кола

Фото Бранково коло

Жири Бранковог кола у саставу: Ненад Грујичић, Перица Марков и Растко Лончар, једногласно је одлучио да лауреат овогодишње награде „Стражилово“ за укупно песничко дело додели Раши Перићу(Велико Градиште, 1938) који је објавио више од четрдесет књига поезије.

Аутори најбољих песничких првенаца објављених у едицији Бранковог кола су Марија Стојић (Брус,1988)за књигу „Парлог“ и Данило Јовановић(Нови Сад, 2005) за збирку „Корак између“.

Лауреатима ће награде бити уручене на 53. Бранковом колу које ће трајати од 6. до 16. септембра у Сремским Карловцима, на Стражилову и у Новом Саду, а биће у знаку двеста година од рођења Бранка Радичевића.

Награда „Стражилово” додељује се за најбоље песничке књиге објављене у едицији „Савремена поезија” Бранковог кола у периоду између две септембарске манифестације посвећене песнику Радичевићу. Ово признање сматра се настављачем истоимене награде коју је од 1973. до 2002. додељивала Српска читаоница у Иригу.

Међу досадашњим лауреатима у различитим категоријама су и : Радомир Путник,Перо Зубац,Тибор Варади,Зафир Хаџиманов, Данко Поповић, Мирослав Ердељанин,Зденка Валент Белић ...

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
НОВОСТИ САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве

"НОВОСТИ" САЗНАЈУ: Након Литваније, још једна држава забранила прелет српског авиона до Москве

НАКОН Литваније, и летонске власти забраниле су прелет српског авиона до Москве у коме је требало да буде председник Србије Александар Вучић, сазнају "Новости".

06. 05. 2025. у 18:27

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!

НЕБЕНЗЈА ОДУВАО ЛАЖНОГ ВИСОКОГ ПРЕДСТАВНИКА ШМИТА, ПА ИЗАШАО ИЗ САЛЕ: Нећу да те слушам, немаш право да говориш!

У САВЕТУ безбедности Уједињених нација је у току редовна полугодишња седница о ситуацији у БиХ на којој је руски амбасадор Василиј Небензја изјавио је да Кристијан Шмит нема право да говори у име међународне заједнице у Савету безбедност, а онда изашао из сале не желевши да га слуша.

06. 05. 2025. у 17:03

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: Било је лепо...

ОБРТ! Бастијан Швајнштајгер скинуо бурму, па поручио: "Било је лепо..."

НЕ СТИШАВАЈУ се приче о разводу Ане Ивановић и Бастијана Швајнштајгера. Иако се бивша тениска шампионка и немачки фудбалски ас годинама представљају као складан пар, друштвене мреже и медији последњих недеља брује о наводној кризи у браку и разводу.

04. 05. 2025. у 11:07 >> 11:11

Коментари (0)

НОВОСТИ САЗНАЈУ: Вучић на послу од 7. маја - има заказане састанке одмах после Ђурђевдана