ПОДРЖАНА ЉУБАВ МАРИНЕ И УЛАЈА: Голубовић на конкурсу ФЦС добио новац за причу о славном пару, а Драгојевић за официра који је променио пол
ДВОЈЕ љyди који су променили светску уметност путују по Европи у црном, малом комбију, који је позорница за њихов однос - љубав, страст, сексуалност, пријатељство, поверење, блискост.
Ово би у најкраћем био сиже за остварење "Art is easy - Марина и Улај, љубавна прича", редитеља Срдана Голубовића (продукција "Баш Челик"), које је, на конкурсу за суфинасирање развоја пројеката домаћих дугометражних играних и документарних филмова, Филмски центар Србије подржао са 1,5 милиона динара.
Уз љубавну и професионалну причу Марине Абрамовић и њеног дугогодишњег партнера Улаја (Франк Уве Лајсипен), једног од најславнијих уметничких парова 20. века, из државног буџета ће се 2024, у овој категорији финансирати још седам дела, од 49 колико их се пријавило на конкурс објављен у "Вечерњим новостима", 18. априла (један је у међувремену одустао). То је одлука коју је усвојио Управни одбор ФЦС и потписао њен председник Мирослав Лекић, а на предлог комисије у којој су били Зорана Поповић (председник), Милина Тришић, Срђa Вучо, Немања Војиновић и Мирослав Терзић.
Дебитантима по 30 милиона
НА САЈТУ Филмског центра Србије јуче су објављени и резултати конкурса у категорији дебитантског дугометражног играног филма, на коме су од 29 кандидата одабрана два, којима је припало по 30 милиона динара. То су Maja Тодоровић (Mir Media Group) и "Зуби у грбачи", према сценарију Маријане Вићентић и у режији Дамира Романова ("Само ceкунд").
Међу осам подржаних пројеката је и "Majop и Хелена", редитеља Cpђaна Драгојевиhа (продукција Delirium ДОО). То је прича о животу пензионисаног мajopa Војске Србије - Хелене Вуковић, јединог високог официра било које војске у свету који је променио пол, поставши жена у четрдесетој години живота. Комисија га је подржала једногласно и проценила да има "реалне изгледе за добијање неопходног европског финансирања и успешну реализацију". И за развој овог филма је намењено 1,5 милиона колико и за "Двобој" редитеља Уроша Томића ("Адреналин" ДОО), који се границама људске слободе бави кроз причу о заборављеној српској песникињи са почетка 20. века - Лепосави Мијушковић. Став комисије је "да српска кинематографија заслужује дело о једној од пионирки феминизма на овим просторима".
Још два играна остварења добила су по милион и по динара "Нечија ћерка" Сташе Бајац (Digitalkraft) и "Језа" Синише Цветића (Sense protuction доо). Целовечерњи првенац Сташе Бајац је инспирисан стварним догађајем, сведочењима младих глумица које су оптужиле наставника за сексуално злостављање, на основу чега је ауторка написала причу о кустоскињи чијег оца - поштовану и вољену jaвну личност - oптyжују за сексуално узнемиравање. Док је Цветићева "Језа" филм о серији убистава за која се сумња да су дело вампира, а дешавају се унутар имућне српске породице непосредно пре почетка Првог светског ратa.
Од стрипа до витезова
У КАТЕГОРИЈИ у којој ФЦС подржава развој сценарија подржано је чак 20 пројеката, и сви су добили по 360.000 динара. Међу њима су екранизација стрипа "Дружина Дарданели", аутора Павла Зелића, пројекат "Звезда у успону", Алексе Паровића (истинита прича о првом српском холивудском глумцу Милошу Милошевићу), "Поново рођени" Неде Цветковић (о усташким злочинима у НДХ), као и "Легенда о узалудној смрти" Гордана Матића (посвећен Данилу Другом, витезу у војсци краља Милутина). Испод црте остало је чак 95 аутора.
Подржана су и три дугометражна документарна филма. И то са 800.000 динара "Под сјајем звезда", редитеља Младена Матичевића (Film road production), који се бави историјатом забавне музике у Београду, односно Србији и Југославији, колико је добио и докуменатарац "Последња краљица", редитеља Гордана Матиhа ("Крупни план") посвећен Марији Карађоревић и турбулентном историјском времену у коме је владала. Пројекту "Додир" редитеља Драгана Јовићевића ("Мини филм"), који је претходно порепознат на конкурсу ФЦС за унапређење и развој сценарија, додељено је 900.000 динара.
Међу ауторима чији су се пројекти наши међу 40 одбијених, између осталих су се нашли и Милутин Петровић (играни филм "Убице"), Милорад Милинковић (играни филм "Плава гробница"), Петар Ристовски (играни филм "8 минута и 15 секунди").
ВЕДРАНА РУДАН САОПШТИЛА ДА УМИРЕ: Потресна објава хрватске списатељице
ХРВАТСКА списатељица Ведрана Рудан месецима се бори с канцером, а сада је објавила тужну колумну у којој је саопштила "да умире".
15. 01. 2025. у 10:17
ХРВАТСКИ СТРУЧЊАК: Поштовање до неба "Ер Србији", а вама неспособним олошима у Хрватској - срам вас било
ХРВАТСКА има битно више авио-путника него Србија. Међутим, Ер Србија је потпуно доминантна у региону, пише хрватски ваздухопловни аналитичар и стручњак Ален Шћурић са регионалног портала "Замааеро", чији текст преносимо у целости.
14. 01. 2025. у 11:38
ОД КОЛЕГА ИЗ "ПОТЕРЕ", САМО МЕМЕД: Зашто "трагачи" нису били на сахрани?
МИЛОРАД Милинковић преминуо је у 60. години на Божић, у цркви у Јабуковцу где је пратио литургију.
13. 01. 2025. у 20:59
Коментари (0)