ПОДРЖАНА ЉУБАВ МАРИНЕ И УЛАЈА: Голубовић на конкурсу ФЦС добио новац за причу о славном пару, а Драгојевић за официра који је променио пол
ДВОЈЕ љyди који су променили светску уметност путују по Европи у црном, малом комбију, који је позорница за њихов однос - љубав, страст, сексуалност, пријатељство, поверење, блискост.

Фото Архива Новости
Ово би у најкраћем био сиже за остварење "Art is easy - Марина и Улај, љубавна прича", редитеља Срдана Голубовића (продукција "Баш Челик"), које је, на конкурсу за суфинасирање развоја пројеката домаћих дугометражних играних и документарних филмова, Филмски центар Србије подржао са 1,5 милиона динара.
Уз љубавну и професионалну причу Марине Абрамовић и њеног дугогодишњег партнера Улаја (Франк Уве Лајсипен), једног од најславнијих уметничких парова 20. века, из државног буџета ће се 2024, у овој категорији финансирати још седам дела, од 49 колико их се пријавило на конкурс објављен у "Вечерњим новостима", 18. априла (један је у међувремену одустао). То је одлука коју је усвојио Управни одбор ФЦС и потписао њен председник Мирослав Лекић, а на предлог комисије у којој су били Зорана Поповић (председник), Милина Тришић, Срђa Вучо, Немања Војиновић и Мирослав Терзић.
Дебитантима по 30 милиона
НА САЈТУ Филмског центра Србије јуче су објављени и резултати конкурса у категорији дебитантског дугометражног играног филма, на коме су од 29 кандидата одабрана два, којима је припало по 30 милиона динара. То су Maja Тодоровић (Mir Media Group) и "Зуби у грбачи", према сценарију Маријане Вићентић и у режији Дамира Романова ("Само ceкунд").
Међу осам подржаних пројеката је и "Majop и Хелена", редитеља Cpђaна Драгојевиhа (продукција Delirium ДОО). То је прича о животу пензионисаног мajopa Војске Србије - Хелене Вуковић, јединог високог официра било које војске у свету који је променио пол, поставши жена у четрдесетој години живота. Комисија га је подржала једногласно и проценила да има "реалне изгледе за добијање неопходног европског финансирања и успешну реализацију". И за развој овог филма је намењено 1,5 милиона колико и за "Двобој" редитеља Уроша Томића ("Адреналин" ДОО), који се границама људске слободе бави кроз причу о заборављеној српској песникињи са почетка 20. века - Лепосави Мијушковић. Став комисије је "да српска кинематографија заслужује дело о једној од пионирки феминизма на овим просторима".
Још два играна остварења добила су по милион и по динара "Нечија ћерка" Сташе Бајац (Digitalkraft) и "Језа" Синише Цветића (Sense protuction доо). Целовечерњи првенац Сташе Бајац је инспирисан стварним догађајем, сведочењима младих глумица које су оптужиле наставника за сексуално злостављање, на основу чега је ауторка написала причу о кустоскињи чијег оца - поштовану и вољену jaвну личност - oптyжују за сексуално узнемиравање. Док је Цветићева "Језа" филм о серији убистава за која се сумња да су дело вампира, а дешавају се унутар имућне српске породице непосредно пре почетка Првог светског ратa.
Од стрипа до витезова
У КАТЕГОРИЈИ у којој ФЦС подржава развој сценарија подржано је чак 20 пројеката, и сви су добили по 360.000 динара. Међу њима су екранизација стрипа "Дружина Дарданели", аутора Павла Зелића, пројекат "Звезда у успону", Алексе Паровића (истинита прича о првом српском холивудском глумцу Милошу Милошевићу), "Поново рођени" Неде Цветковић (о усташким злочинима у НДХ), као и "Легенда о узалудној смрти" Гордана Матића (посвећен Данилу Другом, витезу у војсци краља Милутина). Испод црте остало је чак 95 аутора.
Подржана су и три дугометражна документарна филма. И то са 800.000 динара "Под сјајем звезда", редитеља Младена Матичевића (Film road production), који се бави историјатом забавне музике у Београду, односно Србији и Југославији, колико је добио и докуменатарац "Последња краљица", редитеља Гордана Матиhа ("Крупни план") посвећен Марији Карађоревић и турбулентном историјском времену у коме је владала. Пројекту "Додир" редитеља Драгана Јовићевића ("Мини филм"), који је претходно порепознат на конкурсу ФЦС за унапређење и развој сценарија, додељено је 900.000 динара.
Међу ауторима чији су се пројекти наши међу 40 одбијених, између осталих су се нашли и Милутин Петровић (играни филм "Убице"), Милорад Милинковић (играни филм "Плава гробница"), Петар Ристовски (играни филм "8 минута и 15 секунди").

ШОЈГУ УПОЗОРАВА: Тај потез би могао довести до трећег светског рата
СЕКРЕТАР Савета безбедности Русије Сергеј Шојгу упозорио је да би увођење мировњака на историјске територије Русије могло довести до трећег светског рата.
24. 04. 2025. у 19:46

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

НИ ЛАУШ НИЈЕ ПРИМЕТИО ДО КРАЈА СНИМАЊА: Најлуђа грешка из "Боја на Косову"
ЛАУШЕВИЋ је о снимању филма "Бој на Косову" писао у књизи "Година прође, дан никад".
28. 04. 2025. у 10:32
Коментари (0)