МОКРА ГОРА, КУСТЕНДОРФ: Дугалић на сцени, Кустурица иза објектива
Да је Дугалић на сцени, а Кустурица иза објектива, то је поредак ствари на који је публика навикла. Овај пут, разлика је у томе што су деценије прошле брзо и што је дошло време да на велику сцену „Проклете авлије“ први пут изађе Богдан Дугалић (20), млади пијаниста са више од 30 међународних и домаћих признања, док је нову мокрогорску Галерију „Ђузепе Ротуно“ својом изложбом фотографија отворио талентовани студент камере Јанко Кустурица (20).
Сусрет са Богданом на „Кустендорф класик“ фестивалу догодио се после његовог матине музицирања пред „Проклетом авлијом“, дан уочи његовог наступа на главној фестивалској сцени. Богдан ће вечарас (понедељак) извести дело Сергеја Прокофјева, Концерт за клавир и оркестар бр.2, оп.16, 4. став, са Уметничким ансамблом министарства одбране „Станислав Бинички“, под диригентском палицом Радета Пејчића.
Богдан Дугалић има 20 година, а иза себе има више од 30 награда на међународним и домаћим такмичењима. Тренутно студира код професора Гиљилова на Универзитету Моцартеум у Салцбургу, као и код професора Константина Богина на академији Перози у Биели.
Рођен 2003. године, у уметничкој породици што су читаоци по презимену младог маестра већ препознали, Богдан је рано ушао свет музике. Сарађивао је са најеминентнијим оркестрима у Европи и у Србији. Међу њима су Симфонијски оркестар Маријинског, Симфонијски оркестар Хелсиншког радија, Симфонијски оркестар РТС, Београдским симфоничарима…
Музицирао је, а овај податак изазива страхопоштовање, под диригентском палицом Валерија Гергијева, Ане Марије Хелсинг, Бојана Суђић, Радета Пејчића и бројних других великана класичне музике.
- У додир са музиком сам дошао захваљујући тати који се поред глуме бави разним стварима, па и музиком. Имали смо у кући старе електричне оргуље, тако је почело. Затим сам желео да свирам гитару у школи, али је гитару одабрао старији брат Видан, а сестра Јана и ја смо се определили за клавир - каже Дугалић, млађи – Нас је петоро деце у породици, па смо могли да вежбамо с миром, када идемо у школу у различите смене, тако смо организовали време. То је велика благодат, у породици, да са свима могу разговарати о музици али и о уметности и животу. Једна ствар је вежбање а друга промишљање и ја имам са ким. Ту смо дакле Видан, Јана, Илина, Калин и ја. Једино се Видан сада не бави музиком, он студира дизајн видео игара.
Богдан сада живи у Аустрији. Потпуно се предао музици. Питали смо га какав је осећај изаћи пред, рецимо, Валерија Гергијева?
- Он ме је позвао после прве етапе такмичења „Чајковски“ у Москви. Сви очекују строгоћу, али је заправо било супротно. Са свим музичарима имам пријатна искуства. По среди је музика, увек више него ауторитет - додаје Богдан – Иза сцене се дешавају најважније ствари. Уз вежбање, ту се ствара база идеја, па се инспирација извлачи из књижевности, сликарства, филма, из живота… Касније, на сцени покушавам да заборавим да сам пред публиком, а све до тада урађено претвара се у извођење.
Тако је Богдан одабрао пут уметности, као и његови родитељи, глумци, Драгана и Небојша.
На сцену ће, уз Богдана, вечерас још две велике музичке наде: млади виолиниста српског порекла Лука Фалуси (по оцени „Класикал ФМ“ и „ББЦ магазина“ сврстан међу 30 највећих звезда у успону) и талентовани гитариста Урош Јаћевић (добитних првих награда на највећим европским такмичењима).
Изложбом фотографија Јанка Кустурице, уметничко село на обронцима Таре добило је још једну галерију, названу по Ђузепеу Ротуну (1923 – 2021), италијанском сниматељу који је сарађивао са Фредериком Фелинијем, Робертом Роселинијем, Лукином Висконтијем, Сиднијем Полаком, Џоном Хјустоном… Најмлађи Кустурица, тако је стао иза објектива, попут свог деде, Емира.
- Ова изложба младог аутора који воли да слуша „Клеш“, који је бунтован и воли оно што данас није модерно, који је окупио је велики број људи у овој галерији. Видимо сентименталну линију који Јанко изводи, а то је враћање Бресону, уметности која сведочи о људском животу и из стварносног оквира нуди пун социјални контекст, и све што подразумева класичније схватање уметности. Он као студент камере, нуди затечене секвенце и осећај за простор у који упадају сви животни сигнали - рекао је Емир Кустурица на отварању изложбе.
У вечерњим часовима, другог фестивалског дана, публика је видела оперету „Иза оперских кулиса" српске композиторке Вере Миланковић. Оперету је извео Уметнички ансамбл Министарства одбране „Станислав Бинички" под диригентском палицом Радета Пејчића у сарадњи са ДК Студентски град.
АЛАРМАНТНО! "ПРИПРЕМИТЕ ЗАЛИХЕ ЗА 72 САТА": Европа пред катастрофом, a ове земље у опасности
У ИЗВЕШТАЈУ о цивилној и војној спремности Европе, који је објављен у среду, наводи се како би становници Европске уније требало да прикупе залихе неопходних потрепштина у случају избијања рата или неке друге велике опасности, пише "Њузвик".
04. 11. 2024. у 16:15
ПУТИНУ У ПОМОЋ СТИЖЕ НАЈЕЛИТНИЈА ВОЈСКА: Шта је "Олујни корпус", једна од најмоћнијих специјалних јединица на свету
СЕВЕРНОКОРЕЈСКА појачања долазе усред назнака да се Русија бори с попуњавањем својих снага.
30. 10. 2024. у 12:37
КРИЛИ ЉУБАВ: Бане Мојићевић ПРИЗНАО за везу са Миленом Ћеранић
ПЕВАЧ Бане Мојићевић изненадио признањем.
04. 11. 2024. у 13:02
Коментари (0)