И "ЖЕНЕ ПЛАНИНЕ" У БЕЧУ: Дела наше истакнуте ауторке Косаре Косе Бокшан (1925- 2009) на мађународном сајму уметности
ГАЛЕРИЈА "Рима" је и ове године узела учешће на најутицајнијем бечком међународном сајму уметности Viennacontemporary, који од 12. до 15. септембра у аустријској престоници окупља престижне галерије из региона и Европе.
Наши представници наступају у посебној секцији сајма насловљеној "Контекст" и представљају уметност истакнуте српске и југословенске сликарке Косаре Бокшан (1925-2009).
- У оквиру десетог јубиларног издања сајма, овогодишња уметничка директорка Франческа Гавин осмислила је посебну секцију "Контекст", чији je кровни концепт поверила кустоскињи Пернили Холмс - истичу у "Рими". - Ми смо прихватили идеју Холмсове да премијерни "Контекст" буде посвећен уметницама и уметницима који су у последњим деценијама 20. века, иако познати у својим локалним, или регионалним уметничким срединама, незаслужено остали испод радара ширег дискурса европске историје уметности. Свега девет галерија учествује у овом сектору сајма и свака представља по једног уметника.
Тако ће Галерија "Рима" први пут интернационалној публици у Бечу представити слике и цртеже настале у периоду између средине шездесетих и краја осамдесетих година прошлог века:
- То је период када је настајала њена серија радова са мотивом купача, Сунца и сунчевих спирала, као и циклуси "Икар" и "Жене планине". Кроз репрезентативне примере овог дела њеног опуса, међународна публика ће имати прилику да се ближе упозна са оригиналним визијама и аутентичним сликарским рукописом Косе Бокшан.
Међународни сусрети
ОВО је четврти наступ галерије "Рима" на сајму Viennacontemporary, а ове године имали су у Бечу, још једно успешно представљање - на уметничком сајму "Спарк" почетком марта, представили су дела Андрее Ивановић Јакшић. Иначе, Коса Бокшан је са Петром Омчикусом организовала три Међународна сусрета ликовних уметника, у периоду 1968-1972. године. Одржавали су се у кући - атељеу, који је овај уметнички пар сазидао током шездесетих година у месту Вела Лука на Корчули.
Рођена 1925. у Берлину, одрасла у Београду, где је уметничко образовање почела да стиче у школи Младена Јосића на Коларчевом народном универзитету и у атељеу Зоре Петровић, а потом и на Академији ликовних уметности, у класи Ивана Табаковића, ова сликарка била је чланица чувене Задарске групе. Прву самосталну изложбу имала је 1952. године у Галерији УЛУС-а у Београду, и у том периоду се придружила уметничкој групи "Једанаесторица". Са својим колегом и животним сапутником академиком, Петром Омчикусом преселила се у Париз, а на међународној сцени прво је излагала у селекцији југословенских уметница на Салону жена сликара и вајара у Лондону. Самосталним поставкама представљала се у Лилу, Паризу, Стразбуру, Риму, Београду, Загребу, Новом Саду. Две најзначајније ретроспективне изложбе Косаре организоване су јој у Галерији ликовне уметности поклон збирка Рајка Мамузића у Новом Саду 1990. и у Музеју савремене уметности у Београду 2001.
МАКРОН СВЕ ИЗНЕНАДИО: Ево шта каже о преговорима са Путином
ФРАНЦУСКИ председник Емануел Макрон рекао је да не искључује могућност преговора са руским председником Владимиром Путином „када контекст дозвољава“.
17. 11. 2024. у 21:03
ШТА ЈЕ АТАЦМС КОЈИМ ЋЕ УКРАЈИНА УДАРИТИ НА РУСИЈУ? Америчка ракета има домет 300 км, користи се за гађање ових циљева
АДМИНИСТРАЦИЈА америчког председника Џозефа Бајдена укинула је данас ограничења која су досад Украјини блокирала употребу америчког оружја за нападе дубоко на руску територију.
17. 11. 2024. у 19:48
ДА ЧОВЕК НЕ ПОВЕРУЈЕ: Погребни бизнис - ево чиме се Легија бави у затвору
ТАЈ посао му је плаћен.
18. 11. 2024. у 15:42
Коментари (0)