РЕТКИ БИСЕРИ НАШЕ УМЕТНОСТИ: Изложба "Ремек-дела српских колекционара", у галерији Народне банке Србије (ФОТО)
КАКАВ је и колики значај у очувању националног културног блага љубитеља уметности који стварају сопствене збирке домаћих ликовних аутора, требало би да представи изложба "Ремек-дела српских колекционара", која ће у среду, 16. октобра, у 19 часова, бити отворена у галерији Народне банке Србије (Немањина 17, улаз из Улице Светозара Марковића).
Ова поставка, чији је кустос архитекта Слободан Малдини, иначе дугогодишњи колумниста "Новости", посетиоцима ће пружити увид у дела најважнијих ликовних аутора друге половине 20. века, приказати развој уметничког израза у Србији током тог периода и расветлити управо улогу колекционара у очувању и промоцији визуелног стваралаштва.
"Највећи уметник после Тита"
У ДЕЛУ посвећеном епохи постмодернизма, посебно авангардним уметницима су радови уметника-концептуалиста Слободана Ере Миливојевића, Неше Париповића и Гергеља Уркома. Али и Раше Тодосијевића, провокативног уметника који се иронично реферисао као "највећи уметник после Тита", чији радови су преиспитивали политичке и друштвене структуре. Биће изложена и дела Зорана Гребенаровића и Саше Марковића Микроба.
- У времену крајем двадесетог и почетком двадесет првог века, када су уметници били препуштени сами себи, колекционари су показали да уметност, чак и када није препозната ни призната од институција, може опстати и пронаћи пут до јавности - истиче Малдини. - Ова галеријска поставка је својеврстан омаж том доприносу, али и подсећање на неопходност системске бриге о уметности у циљу очувања културног идентитета земље.
Изложба садржи дела српског сликарства и вајарства која су настала у периоду од 1950. до 1990. године, од којих многа никада раније нису јавно презентована, за које Малдини каже како су ретки бисери српске уметности. Међу њима из послератне епохе посебан значај имају радови Петра Лубарде, чија платна означавају прелаз ка модерном, али и за то време авангардни радови припадника Задарске групе Петра Омчикуса, која су рушила границе тадашњих конвенција.
- Париско сликарство Ђорђа Ивачковића нуди увид у европске токове уметности, док цртежи Илије Башичевића Босиља, настали током његових напора да, несхваћен, пред комисијом у Загребу докаже своје ауторско умеће, сведоче о посебности његовог стваралачког пута и борби за лично признање - објашњава аутор изложбе. - Дела Младена Јосића и Леонида Шејке, оснивача групе Медиала, представљају индивидуалистичке приступе који су обележили савремену српску уметност, док су експресионистички потези Игора Васиљева показатељи унутрашњих немира и емоција изражених кроз интензивну колористику и гестуалност.
Допринос у кризном времену
СЛИКЕ, цртежи и скулптуре, које је Слободан Малдини одабрао да представи су из колекције "Трајковић", као и дела колекционара Андрејевића, Стојановића, породице Вујасиновић и других. У време када није било никаквог државног откупа уметничких дела, они су дали посебан допринос очувању културног идентитета земље:
- Док су јавне институције биле неактивне или недовољно заинтересоване, колекционари су преузели на себе крупну одговорност за очување највреднијих уметничких дела - закључује Малдини.
Пред посетиоцима ће се наћи и први уметнички кораци једне од најутицајнијих вајарки српске уметности Олге Јеврић, али и Олге Јанчић, који садрже иновативне технике обликовања материјала, наставља Малдини:
- Фасцинантне цртачке бравуре Уроша Тошковића, познатог по свом енергичном и висцералном приступу прати интимни свет у сликама Богољуба Јовановића, као и изванредан лиризам присутан у радовима Мира Главуртића и Милована Видака. Један од крешенда изложбе је експресионистичко стваралаштво надреалисте Миодрага Дада Ђурића.
Део поставке посвећен апстрактном сликарству садржаће и дела Миодрага Б. Протића, оснивача МСУ, као и непознати рад Милете Андрејевића из његове њујоршке заоставштине.
Изложбу коју заједнички организују Асоцијација српских архитеката и НБС, чији је ликовни уредник и графички дизајнер Софиа Ланцош Малдини, отвориће професор Јерко Јеша Денегри.
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)
МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.
12. 12. 2024. у 13:43
ОВОГ ДАТУМА ТЕМПЕРАТУРА ПАДА НА МИНУС 15: Детаљна временска прогноза до краја децембра
МЕТЕОРОЛОГ Иван Ристић најавио је да нас након краткотрајне стабилизације времена у другој половини децембра очекује јаче захлађење тачно 21. и 22. децембра.
12. 12. 2024. у 13:58
ОПЕРАЦИЈА БРЧКО '93 И СЛУЧАЈ "ЦРВЕНЕ БЕРЕТКЕ": Лепа Брена у униформи - у касарни после вести о стрељању
ИСТИНА о сликама певачице Лепе Брене у војничкој униформи.
12. 12. 2024. у 19:02
Коментари (0)