О ПАЈИ И ЉУБАВИ ПРЕМА УМЕТНОСТИ: Уз књигу о Јовановићу, код СКЗ, упечатљиво и издање са текстовима историчарке уметности Љубице Миљковић

М.Краљ

23. 10. 2024. у 17:05

НЕ би се могло рећи да је продукција књига посвећена визуелним уметностима, њиховој историји и теорији између два сајма била пребогата. Али, међу насловима који су се нашли под куполом Хале 1 има и вредних, чак капиталних.

О ПАЈИ И ЉУБАВИ ПРЕМА УМЕТНОСТИ: Уз књигу о Јовановићу, код СКЗ, упечатљиво и издање са текстовима историчарке уметности Љубице Миљковић

Књига Љубице Миљковић

На штанд СКЗ, после већ чувених књига о Надежди, Лубарди, Сретену Стојановићу, у среду, 22. октобра, стигла је и "Књига о Паји Јовановићу" о којој Никола Маринковић, главни и одговорни уредник, за "Новости", открива:

- У оквиру 116. редовног Кола СКЗ објављена је књига о Јовановићу за коју су текстове изабрали Драган Лакићевић, мој претходник, и професор др Игор Борозан, највећи стручњак за српску уметност 19. и прве половине 20 века. Књига обухвата широк спектар текстова чији су аутори како његови савременици, попут Богдана Поповића, тако и данас угледни стручњаци у нашој мисли о ликовној уметности и историографији. У том смислу, ово издање не пружа само поглед на стваралаштво овог сликара, већ даје и увид у рецепцију његовог стваралаштва, у све три или четири државе у којима је његово дело опстало. Предговор је писао професор Борозан, а књига садржи и пробране илустрације Јовановићевих слика.

Од школе цртања до Каравађа

Фото З.Јовановић

Са штанда "Валере"

НА штанду "Валере", могу се наћи књиге посвећене цртању, сликању, графичком дизајну, које су нека врста приручника за љубитеље уметности, а могу послужити и професионалцима.

- Већи део наше продукције чине дела страних аутора, а нека је урадио Слободан Шоргић, као што су бојанке инспирисане делима Ван Гога и Пикаса - истиче Марија Шоргић, уредник у овој кући. - Гледали смо да то буду издања прилагођена свим генерацијама, свим нивоима знања. Пре свега бих издвојила "Велику школу цртања", а објавили смо и доста књига Ђованија Чивардија. Најмлађима су посебно занимљиви наслови који се баве цртањем животиња и манги, а тинејџерима - фантастика.

Луксузне монографије угледног иностраног издавача "Ташен" посвећене Каравађу, Кандинском, Бошу, Далију Реноару, Мухи могу се наћи на штанду "Дата статуса".

На безмало 300 страница уз обиље репродукција Фондација "За српски народ и државу" представља књигу "О српској уметности с љубављу" Љубице Бубе Миљковић, која је готово читав свој професионални живот провела водећи збирку југословенског сликарства 20. века у Народном музеју Србије. Како објашњава Наталија Јовановић, ово ексклузивно дело објавили су на предлог Фоднације "Плаво", која је помогла и у техничкој припреми.

- Изузетно велика част нам је што је један тако реномирани стручњак пристао да уради књигу која се бави стиловима и правцима уметности у нашој држави у прошлом веку - објашњава Јовановићева. - Ово је први том, а пратиће га још једна књига посвећена појединачним сликарима, њиховим биографијама и најзначајнијим делима.

У "напомени и опомени" уз ово издање које садржи њене студије, есеје и приказе, о покретима, појавама и смеровима српске уметности, а имаће промцију у суботу у 11 часова у Сали "Васко Попа", аутор Љубица Миљковић истиче:

- Настојала сам да истакнем врхунске домете, да проникнем у настојања даровитих и образованих уметника, од којих су многи били историчари и теоретичари уметности, ликовни критичари И педагози. Имала сам среће да је Никола Кусовац, најбољи познавалац српске уметности, строг и добронамеран, као званични, или незванични рецензент био задовољан резултатима свог непосредног сарадника. Нека врста потврде да сам успевала били су позиви уметника да се огласим при њиховим новим изласцима у јавност, као и чињеница да је Миодраг Б. Протић цитирао моје речи у "Нојевој барци". Од преко шесто својих текстова, за ову књигу чији наслов наговештава мој приступ, одабарала сам оне који су објављени у последњих тридесетак година.

Фото З.Јовановић

Момографија о Милићу од Мачве на штанду куће "Клет"

Изузетно луксузна је и монографија којом издавачка кућа "Клет" обележава две деценије трајања - "Милић од Мачве српски барбарогеније". Аутор текста за ову луксузну монографију са 340 репродукција је професор Оливер Томић, који се бавио животним путем Милића Станковића, али и његовим уметничким успоном у земљи и иностранству.

- Већ годинама "Дерета" објављује дела изузетног српског историчара Николе Гиљана, а за тему наше историје уметности веома су битне последње две о српским грбовима и средњовековним српским заставама, за које је грађу прикупљао готово две деценије - истиче за наш лист Зоран Богнар.

Надреализам и радионице за анђеле

КОРИСТЕЋИ се богатом документацијом и надреалистичком техником колажирања Радован Поповић написао је књигу "Последњи потомак, Марко Ристић, њим самим". И док МСУ управо изложбом коју највећим делом чини Ристићев легат обележава век надреализма, ово дело које је његова, али и биографија епохе, може да се набави код "Службеног гласника". Исти издавач објавио је и књигу "Жена која је пушила житан" Олге Радић, чија је главна јунакиња пројектант Јованка Бончић, иза које су остала нека од знаменитих београдских здања попут Учитељског или Ветеринарског факултета. На истом штанду је и књига Зорана Јеремића о прерано преминулом Милану Туцовићу "Радионица за анђеле".

На штанду Завода за уџбенике изложена су сва три досада, у сарадњи са САНУ објављена "Речника појмова ликовних уметности и архитектуре", док ће код "Академске књиге" ових дана право из штампарије стићи књига "Негативност. Архитектура и стамбено питање касног социјализма" Александра Кушића. Између два сајма "Вукотић медија" објавила је књигу Вулета Журића "Нас два брата", од којих је један доктор Младен Стојановић, а други наш велики вајар - Сретен Стојановић.

Фото З.Јовановић

Ликовне монографије на штанду "Прометеја"

Из области уметности и њене историје на овом сајму "Прометеј" се појавио са четири-пет нових издања, међу којима Зоран Колунџија издваја три:

- Једно је луксузна монографија која обухвата живот и опус Драгана Стојкова. По свему је посебна књига Марка Крсмановића "Романтични модернизам једне епохе". То је прича о нашој грађанској култури, која подсећа да поседовање стилског намештаја није испољавање богатства, већ један посебан однос према животу. Крсмановић је пропутовао већи део средње Европе како би направио и вредне фотографије за ово издање.

Колунџија скреће пажњу и на богато илустровану монографију посвећену Слободану Божовићу и његовим акварелима:

- Ту је и књига Радомира Чваркића, чији су преци живели у Тапаму, кварту у Будиму, чију културу, градитељско наслеђе, обичаје и уметнот је забележио у овом делу. Настављамо са објавиљивањем опуса Дејана Медаковића, а управо је у штампи ново идање његове "Свете горе Фрушкогорске".

Фото З.Јовановић

Алаин Кабрера Фернандез

Издањима о ликовној уметности представља се и земља гост Сајма, и то специјализованим часописом "Арте Кубано магазин", чији је уредник Алаин Кабрера Фернандез, уједно и аутор изложбе на штанду Кубе.

- Савремена ликовна уметност је веома значајна како у земљи, тако и за њено представљање у свету - објашњава за "Новости" Кабрера Фернандез. - У Хавани постоји Бијенале уметности који се одржава 40. пут, на коме су, као и код домаћих стваралаца, присутни сви видови изражавања - сликарство, вајарство, фотографија, перформанси... На Београдском сајму књига представили смо издања посвећена неким од најзначајнијих наших аутора, као што су Алберто Лескај, Мануел Мендиве, Рита Лонга, Лесбија Вент Димуа, Хозе Ангел Тоирак.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

ЕКСКЛУЗИВНО: Ово су писма Милеве и Ајнштајна које је Србија купила на аукцији (ФОТО)

МИНИСТАРСТВО културе је, припремајући се за обележавање 150 година од рођења српске научнице Милеве Ајнштајн, на аукцији аукцијске куће Кристи у Лондону купило вредну документарну грађу коју чини серија од 43 потписана аутограмска писма Алберта Ајнштајна упућена Милеви Марић, са 10 аутограмских писама које је потписала Милева, упућених Ајнштајну.

12. 12. 2024. у 13:43

Коментари (0)

АЛТА ЗА ДЕЧЈЕ ОСМЕХЕ: Пакетићи донели радост малишанима из Дома „Колевка”