ИЗМЕЂУ СТВАРНОСТИ И МАГИЈЕ: У Музеју савремене уметности из "Дуалност Милене Павловић Барили", са чак 150 дела, аутора Мишеле Блануше
НАДРЕАЛИСТИЧКИ цртежи, непознати јавности, али и стихови које је писала на италијанском, француском и шпанском (преведени на српски и енглески) увешће публику у магични свет Милене Павловић Барили (1909-1945), на изложби која ће бити отворена следећег четвртка (7. новембар), на четвртом и петом нивоу Музеја савремене уметности.
Аутор ове поставке, која се природно наставља на ону недавно отворену поводом века надреализма, а садржи чак 150 дела - слика, цртежа, поезије, модних илустрација и документарног материјала, јесте мр Мишела Блануша, музејска саветница.
Део светских токова
ФЕНОМЕН дуалности у уметности Милене Барили огледа се на линији између интроспективног и универзалног, класичног и модерног, комерцијалног и уметничког, стварног и имагинарног - примећује ауторка поставке. - Као уметница која није познавала географске или културне границе, делујући спрам европских и светских уметничких покрета, иза себе је оставила дела која рефлектују савремене тенденције тога времена. Управо ова способност да се повеже директно са глобалним уметничким тенденцијама, без прилагођавања локалним контекстима, указује на њен значај као уметнице која је деловала суверено у кретањима главних светских уметничких токова.Тако ће изложба названа "Дуалност Милене Павловић Барили", прва тако велика, посвећена уметници која је дала изузетнан допринос српској али и светској модерној уметности у међуратном периоду, после 15 година, када је у Галерији САНУ, постављена ретроспектива поводом века њеног рођења. Поред дела која се чувају у колекцији МСУ, на њој ће се наћи и она која баштине Фондација "Миленин дом" - Галерије Милене Павловић Барили из Пожаревца, Народни музеј Србије, Авала филм wаy, Архива Југословенске кинотеке и Филмски центар Србије. Овај пројекат, уз Бланушу, реализовале су и Кристина Армуш и Злата Вучетић.
- Феномен дуалности у уметности Милене Павловић Барили, као једна од особености које маркирају њен опус у историји уметности 20. века у Србији и Југославији, прожима све аспекте њеног стваралаштва, од тема које обрађује до формалних и естетских решења - истиче Блануша, која је фокус изложбе усмерила ка њеном ликовном, тако и мање изученом и познатом поетском опусу. - На једној страни, њен рад се ослања на класичну естетику, инспирисану ренесансном уметношћу, античком митологијом и симболима, док с друге открива тада савремене надреалистичке и метафизичке елементе који наглашавају унутрашња стања, снове и емоционалну варијабилност. Појам дуалности учитавамо и у специфичној иконографији и емоционалном проседеу њених дела - светле, лепршаве форме и фантазмагоричне сцене често су у контрасту са меланхоличним, интроспективним фигурама и тоновима, посебно у портретима и аутопортретима. Ове фигуре, најчешће жена, могу се препознати као уметнички приказ њеног унутрашњег света рефлексије сопствених емоција и животних искустава. Сцене које слика обавијене су веловима снова и фантазије, у атмосфери између стварности и илузије.
Поставка открива и снажну, оригиналну и неконвенционалну личности Барилијеве, коју је карактерисао и савремени, софистицирани уметнички сензибилитет. У њеним радовима су тако, сматра Блануша, обједињени и рационално и емоционално, елементи иновативног и традиционално:
- Њена дела су прожета симболима, метафорама, поезијом, нарацијом и реминисценцијама на античку и ренесансну естетику, што њену уметност чини ауторефлексивном, дубоко исповедном и меланхоличном, са наративним слојевима који одражавају лични свет и европску уметничку традицију.
Иновативно и визионарски
УПРАВО због свог специфичног приступа, сликарство Милене Павловић Барили је тек касније добило заслужену пажњу и било препознато као претеча постмодернизма, с нагласком на постметафизичким карактеристикама и промишљању надреалних светова, симболике, дуалности и субјективних визија стварности. Њена уметност, перципирана у време свог настанка као преурањена за ширу публику на домаћој сцени, с временом је постала призната као иновативна и визионарска - наглашава Блануша.
Живот Милене Павловић Барили, подсећа ова историчарка уметности, иако кратак, био је изузетно буран и садржајан. Припадала је генерацији уметника из нашег региона који су инспирацију и образовање тражили у европским културним центрима. Иако су корени њеног стваралаштва били дубоко управо у европској традицији, успела је да се прилагоди савременим трендовима у Њујорку, где се преселила из Европе.
- Други аспект феномена дуалности односи се на њену каријеру подељену између "високе уметности" и примењене уметности - моде и комерцијалног дизајна - примећује ауторка изложбе. - Радећи као модна илустраторка и дизајнерка како би себи обезбедила егзистенцију и стекла могућности да слика и излаже, проналазила је начине да унесе уметничку рафинираност у комерцијалне радове, чувајући интегритет свог израза. Напослетку, њен рад одражава и дуалност између реалних животних околности и уметничких визија. Док је живела у суровим временима између два светска рата, суочавајући се са изазовима изгнанства, болести и личних губитака, стварала је сликарство и поезију света снова, меланхолије и идеализоване прошлости, где митови и легенде добијају нове, личне интерпретације.
ЂОКОВИЋ ОТКРИО: Отровали су ме у Аустралији, имао сам висок ниво тешких метала у крви
НАЈБОЉИ српски тенисер Новак Ђоковић открио је да је пре три године када је депортован из Аустралије отрован храном у имиграционом хотелу, где је био смештен.
09. 01. 2025. у 21:40
АМЕРИКАНЦИ ОБЈАВИЛИ МАПЕ СА РАТИШТА: Русија наставља продор дубље у Украјину, враћа територију у Курској области (ФОТО)
РУСИЈА наставља да продире дубље у Украјину и враћа сопствену територију у Курској области, показују најновије мапе са украјинског ратиша које је објавио Институт за проучавање рата (ISW).
09. 01. 2025. у 20:45
ТИТОВ СИН СЕ ТУЖИ СА ХРВАТСКОМ: ОЗНА га натерала да потпише да се одриче наследства
ИМАЊЕ Јосипа Броза Тита у Самобору у Хрватској, удаљено само километар од центра града, некада је била једна од његових приватних резиденција.
12. 01. 2025. у 20:00
Коментари (0)