ОБУЗДАВАЊЕ ОКЕНА У 111 СЛИКА: Академик Тодор Стевановић у Галерији РТС представља дела из различитих циклуса и периода
ПРЕ тачно пола века, 1974. године, боравећи студијски на крајњем северу Данске, академик Тодор Стевановић је извео перформанс у коме је заустављао океан. А од уторка, 17. децембра, у галерији РТС, овај наш ликовни ветеран показаће како се обуздава океан и то на чак 111 радова на платну!
Поставку која ће бити отворена у 19 часова, чиниће још и радови из циклуса "Пећина“, који указује на извориште, а премијено су приказани још давне 1993. На изложби је и група дела , под заједничким именом "Тачка - Круг", представљених својевремено у Дому војске Србије, али поставци "Генеза" у КЦ „Лаза Костић“ у Сомбору. Сегмент ЕХО посвећен је Тодоровим прозним, филозофско-научним текстовима. Коаутори изложбе назване "Океан- Ехо- Тодор" су проф. др Јерко Денегри и Милица Вићић и сам Стевановић, а на свечаномм отварању говориће проф. др Миливоје Павловић, председник Савета за ликовно стваралаштво РТС-а.
-За мене је, морам одмах рећи, једно велико изненађење ова изложба- истиче професор Денегри. - Ми сви знамо неке основне биографске податке о Тодору Стевановићу. Он је реномирани уметник, најзад члан је Српске академије наука и уметности што је знак признања друштва према његовом опусу. Међутим, у последње време ретко је излагао и морам да кажем да сам ја, који пратим колико толико ликовни живот, изненађен и запањен управо овом изложбом која представља сигурно једну важну карику не само у његовом опусу него и данашњем српском сликарству.
Галерија као пећина
КАДА је у Дому војске Србије,1993. године, први пут представио „Пећину“, радовима је облепио зидове, подове, плафон. Галерију је дословно претворио у пећину.
-Циклус „Пећина“ указује на извориште креативности – пише у каталогу. - Прапостојбина уметничког учинка, плошна и дводимензионална анимира се у уму посетиоца и сачињава корелацију три важна елемента - уметника, уметничког дела и посматрача уметничког дела.
Један део ове актуелне постваке Тодор је назвао „Генеза“, а порофесор Денегри, о томе каже:
Када је у питању део изложбе у којој је 111 уздужних слика.чија тема је непрегледно океанско прлаветнило, Милица Вићић, у тексту каталога, истиче:
-Океан можемо посматрати као знак слободе али и непрегледности, симбиозу лепоте и страха, смелости и језе. Регенеративно метафизичко искуство које шири видике и буди енергију. Кад се човек сусретне са таквом силом природе не зна како да реагује и шта са тиме да чини. Лавина емоција, бујица која нас преплављује као талас коме се не назире крај. Све се претвара у један велики континуум вртлога емоција у ком схваташ да си јединка, честица, тачка, талас овог универзума - ти сам/а, али и део свега што те окружује. Бивствујеш за себе, али и за другог, и све око себе.
Ехо одрастања у Залужњу
ВАЖНА компонента кроз коју тумачимо Тодорову интерференцију између њега, публике и дела је ауторово детињство. Одрастање у Залужњу је етапа која има великог утицаја на Тодоров уметнички позив. Можемо рећи да је порив осетио баш у то рано доба проведено у природи, са родитељима, окружен органским праелементима есенцијалним за обликовање човека. Ехо је одраз тога доба - тврди у каталогу Милица Вићић, пишући о делу изложбе који спаја Тодорове текстове и размишљања са визуелнимизгледом речи и реченица.
Тај силни и неукротиви океан, како примећује Вићићева, Тодор је на овој изложби не само обуздао, већ и наново пробудио:
-Плава боја нам помаже да се ослободимо могућих узрујавајућих мисли и осећања, пружа нам спокој и искрено нам указује на бесконачно уверење да смо ми део универзума и универзум сам. У океан је увезана концепција времена. Вечност, а опет време које се не осећа као да протиче док смо у присуству ових радова. У зависности од расположења океан буди различита стања, попут сете, носталгије, меланхолије, али и самозадовољности, безбрижног лелујања, душевног склада. Увиђамо да је моћ Тодоровог океана у томе што је свеукупан и свесадржајан, открива нам истину коју сагледавамо очима, али и срцима- закључује Милица Вићић.
ДНЕВНИК СТЕПИНЦА ЗАГРЕБ КРИЈЕ ДЕЦЕНИЈАМА: Интервју - Проф. др Предраг Илић, аутор тротомне студије о злочинима у НДХ
О НЕКАДАШЊЕМ загребачком надбискупу Алојзију Степинцу (Брезарић, 1898 - Крашић, 1960) и његовој улози у Независној Држави Хрватској током Другог светског рата, објављен је у Републици Хрватској огроман број историографских и хагиографских књига, зборника радова, фељтона, чланака, али не и његов дневник у пет књига, који је водио од 30. маја 1934. до 13. фебруара 1945. године.
15. 12. 2024. у 13:55
ДА ЛИ ЈЕ МОГЛО ГОРЕ? Ево зашто је пред репрезентацијом Србије "немогућа мисија" у квалификацијама за Светско првенство?
Фудбалска репрезентација Србије играће у групи К са Енглеском, Албанијом, Летонијом и Андором у оквиру квалификација за Светско првенство 2026. али је селекција "горди албиона" нешто што ће представљати највећи проблем изабраницима Драгана Стојковића Пиксија. Не само због квалитета, већ и због нечег другог.
14. 12. 2024. у 13:16
"ТРАГЕДИЈА, ПОЧИВАЈ У МИРУ" Анђушића погодила вест - нашли га мртвог: "Никад не знате кроз шта људи пролазе"
"ТРАГЕДИЈА, почивај у миру..."
17. 12. 2024. у 18:26
Коментари (0)