ОД СУТРА НАДМЕТАЊЕ ЗА "МЕШУ": Почиње гласање за престижну награду коју 37. пут додељују "Вечерње новости"
НАДМЕТАЊЕ за књигу године, по правилу неизвесно, почеће од сутра на страницама нашег листа.
![ОД СУТРА НАДМЕТАЊЕ ЗА МЕШУ: Почиње гласање за престижну награду коју 37. пут додељују Вечерње новости ОД СУТРА НАДМЕТАЊЕ ЗА МЕШУ: Почиње гласање за престижну награду коју 37. пут додељују Вечерње новости](/data/images/2021-01-07/53722_mesaselimovic1220032019_fmob.jpg)
Фото Ж. Кнежевић
У репрезентативном Великом жирију за Награду "Меша Селимовић" је 46 истакнутих књижевних критичара, теоретичара и историчара, чије ћемо изборе објављивати на страницама "Вечерњих новости", свакодневно, у наредних дванаест дана. Последњег дана, 24. фебруара, биће проглашено најбоље дело савременог домаћег писца, објављено у прошлој години, чијем ће аутору припасти престижно признање које 37. пут додељују "Вечерње новости".
Одговори књижевних зналаца, чија смо имена објавили пре месец дана, стигли су у нашу редакцију у назначено време и наредних дана биће пред очима најшире јавности. Књижевни критичари припадају различитим генерацијама и заговорници су различитих естетских опредељења, а долазе и из различитих средина и градова: Београда, Новог Сада, Ниша, Краљева, Смедерева, Крушевца, Ужица, Крагујевца, Младеновца, Бањалуке, Бијељине, Зајечара, Новог Пазара, Врања, Зрењанина, Сомбора, Суботице, Косовске Митровице, Сврљига, Вршца, Јагодине, Мокрина, Велике Плане, Новог Милешева, Параћина.
![](/data/images/2020-07-27/7073_feljton-foto-dokumentacija-_ln.jpg?1739276645)
Фото Документација "Новости"
Према пропозицијама које се нису мењале од оснивања награде, сваки критичар предлаже пет књига, у обзир долазе сви жанрови, с тим што дело мора бити у потпуности ново и што исти писац може да добије награду само једанпут. До победничке књиге долази се збрајањем гласова чланова жирија.
Свих претходних година жирирање је праћено са великом пажњом у културној и широј јавности, сабирали су се гласови које су књиге добиле, а неизвесност је трајала готово до последњег дана. Тако се догодило да су чак пет пута "Мешину" награду добила, на равне части, по два писца. Два пута је о славодобитнику одлучивао само један глас више. За књигу године највише је проглашено романа - 23, песничких књига - 15, једна збирка приповедака и једно есејистичко дело.
Награда "Меша Селимовић" се састоји од плакете - рељефа са ликом писца, повеље и новчаног износа.
Ово престижно признање обнародовано је 26. априла 1988. године, на дан рођења великог писца, а само шест година после његове смрти. Основали су је Пословно удружење издавача и књижара Југославије и "Вечерње новости".
![](/data/images/2024-02-07/450370_mesanagrada26082020-02_f.jpg?1739276700)
Фото М. Анђела
У тадашњој Југославији покретање награде којом је обухваћено стваралаштво писаца на свим језицима народа и народности изазвало је огромну пажњу јавности. Желећи да провере колико такво признање има смисла организатори су упутили писма на адресе 80 највиђенијих књижевних зналаца са молбом да дају своје мишљење. Одговорили су сви и то уз велике похвале и оцене да је реч о признању које се додељује на најдемократскији могући начин гласовима оних који су најприжељније пратили наш књижевни живот.
Са идејом да таква награда понесе име Меше Селимовића представници организатора Огњен Лакићевић (1937-2005), председник Пословног удружења издавача и књижара Југославије и Драган Богутовић, тадашњи уредник културне рубрике "Вечерњих новости" посетили су Дарку Селимовић. Када је чула за намеру да награда понесе име њеног супруга, није могла да суздржи емоције. Кроз сузе је изразила радост што ће на овај начин Мешиним именом бити овенчана свака следећа књига године.
И врло брзо се показало да такав начин жирирања представља прави културни подухват који се сваки пут пратио са огромним занимањем и читалаца и писаца. И једни и други су бројали гласове књижевних критичара и са нестрпљењем очекивали исход. Показало се да је на тако велики и компетентан жири било немогуће утицати и лобирати за поједине ауторе. "Меша" је брзо постала домаћа књижевна награда којој се највише верује, што су потврдила и имена добитника, чије су награђене књиге добиле и најбоље оцене књигољубаца. Огромна већина лауреата сврстана је у елитни круг врхунских стваралаца, чија дела, нема сумње, остају у историји наше књижевности.
Лауреати - великани српске књижевности
О УГЛЕДУ наше награде сведоче њени добитници, међу којима су нека од највећих имена српске књижевности. Међу лауреатима којих више нема су Милорад Павић, Слободан Селенић, Светлана Велмар Јанковић, Добрица Ћосић, Антоније Исаковић, Иван Б. Лалић, Стеван Раичковић, Радослав Братић, Новица Тадић, Данило Николић, Добрило Ненадић, Радован Бели Марковић, Рајко Петров Ного, Горан Петровић, Петар Сарић, Алек Вукадиновић и Радослав Петковић. Од наших савременика на овом импозантном списку налазе се Миро Вуксановић, Милосав Тешић, Милисав Савић, Александар Гаталица, Мило Ломпар, Владимир Пиштало, Драган Великић, Владимир Кецмановић, Живорад Недељковић, Слободан Владушић, Весна Капор... Прошле године "Мешу" је добио Селимир Радуловић.
На првој конференцији за штампу на којој је представљена новоустановљена награда и правила по којима се доноси говорили су Томислав Обрадовић и Слободан Ђурић из заједнице издавача и књижара и Раде Брајовић, тадашњи главни и одговорни уредник нашег листа, који је рекао:
- Настављајући традиционално ангаживање "Новости" у подстицању културе и стваралаштва природно смо се определили да иницирамо конкурс за најбољу књигу године, уз учешће наших најистакнутијих књижевних критичара.
Председник Вукове задужбине Гвозден Јованић је поздравио оснивање ове награде као веома значајног културног подухвата.
Веома узбуђена због овог чина супруга Меше Селимовића Дарка топло је захвалила оснивачима награде.
Исте године додељена је прва награда са Мешиним именом коју су са подједнаким бројем гласова чланова Великог жирија добили Милорад Павић, за роман "Предео сликан чајем" и Дубравка Угрешић, за књигу "Форсирање романа реке". На свечаном уручењу признања, којем су присуствовале Дарка Селимовић и ћерке Јасенка и Маша, Павић је изразио велико задовољство што се на овај начин подсећа на лик и дело великог писца.
![АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати! АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - Могли су нас шпијунирати!](/data/images/2025-02-11/571809_profimedia-0758018135_kf.jpg?time=1739277204)
АМЕРИКАНЦИ ОТВОРИЛИ КИНЕСКИ БАЛОН КОЈИ СУ ОБОРИЛИ: Остали шокирани оним што се налази у њему - "Могли су нас шпијунирати!"
КИНЕСКИ шпијунски балон који је 2023. године прелетео Сједињене Државе био је опремљен америчком технологијом која је могла омогућити шпијунирање Американаца, према изворима који су директно упознати са техничком анализом коју је спровела америчка војска.
11. 02. 2025. у 13:30
![ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО) ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО)](/data/images/2025-02-11/571829_profimedia-0962212937_kf.jpg?time=1739280031)
ГРАЂАНИ У ПАНИЦИ: Море у Турској се повукло више од 300 метара (ФОТО)
НАКОН серије потреса на Санторинију, море у Измиру и многим другим местима дуж егејске обале повукло се више од 200 метара, објавили су турски медији.
11. 02. 2025. у 14:15
![3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми? 3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: Томпсон - то није будала! Наши хероји су давно починили масакр, а чији смо ми?](/data/images/2025-02-11/571873_vedrana-rudan-zoran-milanovic-marko-perkovic-tompson-foto-yt-printscreen-profimedia-ata-images-2_kf.jpg?time=1739290351)
3 МИЛИОНА СЛЕПАЦА У ХРВАТСКОЈ: "Томпсон - то није будала! Наши 'хероји' су давно починили масакр, а чији смо ми?"
"ЧИЈИ смо ми? Питајте Загребачку банку, Привредну банку, питајте Хрватску народну банку... Питајте све оне који нам се свакодневно церекају са свих портала и реците, имате Хрватску."
11. 02. 2025. у 17:12
Коментари (0)