КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (3): Доба прозе и науке

В. Н.

14. 02. 2025. у 07:30

У СРПСКОЈ књижевности 2024. године превагу односе приповедање и студијско истраживање

КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (3): Доба прозе и науке

Илустрација Новости

СРБА ИГЊАТОВИЋ (Београд)

1. "НОЖ ДО КОСКУ", Мирослав Цера Михаиловић (НБ "Стефан Првовенчаани")

2. "СИГНАЛНИ АЗБУКВЈЕДНИК", Душан Стојковић (Центар за културу Младеновац)
3. "ИЊЕ ВАНБРАЧНО ДЕТЕ КИШЕ", Веселин Машнић ("Нова Аартија")
4. "ВРСТЕ ЉУДИ", Драган Марковић (НБ "Стефан Првовенчаани")
5. "ТИШИНЕ И НОТЕ", Жељка Гавриловић (НКЦ)

Фото приватна архива

Мирослав цера Михаиловић осведочио се као врсни песник дијалекталне матерње мелодије и "описивач" необичне земље Гугагије. Вишеструки антологичар, агилни критичар и песник наклоњен иновативном Душан Стојковић окупио је текстове који су и поезија и проза, записи и "анатомија" језика. Песник раскошног дара и језичког замаха Веселин Мишнић песничку књигу "тка" као лирски роман. Плес хумора, ироније и "уснимљене" збиље искри из стихова Драгана Марковића. Жељка Гавриловић укршта сновне и веристичке детаље ритмом поеме, уз измене акорда и гласовних снизилица.

* * * * * * * * * * * *

ЈОВАН ПЕЈЧИЋ (Београд)

1. "ЗАЧЕТНИК КОСОВСКОГ КУЛТА", Ксенија Миловановић (СКЗ)
2. "НГДЛ", Маринко Арсић Ивков (Нишки културни центар)
3. "МРТВИ ДИМ", Небојша Јеврић (СКЗ)
4. "ЦРВЕНИ КРОВОВИ", Неда Бјелановић ("Архипелаг")
5. "ДЕСЕТ ПОРТРЕТА И ДЕСЕТ РАЗГОВОРА", Миливоје Павловић ("Службени гласник")

Фото приватна архива

Вредност и мудрост уметничко-литерарних творевина (Н. Јеврић, М. Арсић Ивков, Н. Бјелановић), научнокњижевних достигнућа (К. Миловановић) и поликултурних трагања (М. Павловић) стреме једној и крајњој егзистенцијално-духовној суштини: досегнути и естетски, истиносно приказати, надвремено изразити свет живота (људског бића, човекове стварности, своје као светске историје) у свеколиком његовом богатству - дубинама и врховима, палости и узлетима, комедијама и трагедијама постојања. При томе "шта" и "како" ни у чему, нигде и никад не одступају од узајамности таквих стваралачких чинилаца какви су поступак и облик, језик и стил, дух и лепота, смисао и апсурд. За разлику од претходнога доба, у којем су доминирали поезија и есеј, у српској књижевности 2024. године превагу међу родовима и жанровима односе проза и наука, приповедање и студијско истраживање.

* * * * * * * * * * * *

ЗОРАН ЈЕРЕМИЋ (Ужице)

1. "ЛУТАМ САД МРТАВ СВЕТОМ", Боривој Герзић ("Ренде")
2. MINORITY REPORT, Светислав Басара ("Дерета")
3. "КОТАО", Јовица Аћин ("Лагуна")
4. "ЧВОРНИ ЧЕТВРТАК", Радомир Андрић ("Штампар Макарије")
5. "ПОСЛЕДЊИ ПОТОМАК", Радован Поповић ("Службени гласник")

Фото приватна архива

Роман Б. Герзића реализован је до крајњих консеквенци једне захтевне приповедачке стратегије. Његова "хроника смрти и лудости" представља једно од најузбудљивијих читалачких искустава протекле године. Басарин романескни поглед у срце таме новије историје, стилски и језички компактан, имагинативно раскошан и фабулативно заводљив, отвара горка питања колективног искуства. Приповедачко умеће Ј. Аћина и у оквирима жанровских трајекторија плени сугестивном фабулом, језичком економијом и целовито изведеним наративним поступком. Нова колекција стихова Р. Андрића потврђује његову високу меру трагања за свежином песничке слике, знаком и звуком песничког говора пред изазовима савременог света. Ослоњен на богату фактографску грађу, животни и стваралачки пут Марка Ристића из пера ненадмашног Р. Поповића увелико превазилази оквире књижевне биографије. Реч је о узбудљиво исприповеданом сведочанству једне књижевноисторијске епохе.

* * * * * * * * * * * *

МАРИЈА БЛАГОЈЕВИЋ (Београд)

1. "ГОРДИ И ПОНИЗНИ", Јован Попов (СКЗ)

2. "ОГЛЕДИ ИЗ КЊИЖЕВНЕ МОРФОЛОГИЈЕ", Радивоје Микић ("Албатрос плус")
3. "ЛИМЕНИ ЛИЈЕС ЗА ЗАИМОВИЋ ЗЕЈНУ", Мухарем Баздуљ  ("Космос")
4. "ЛУТАМ САД МРТАВ СВЕТОМ", Боривој Герзић ("Ренде Боокс")
5. "ЛИДО", Велимир Кнежевић ((НБ "Стефан Првовенчаани")

Фото приватна архива

Разумевање трагичне природе јунака Достојевског, Попов херменеутички разматра у ширем књижевноисторијском контексту руске прозе 19. века, успостављајући на тај начин генезу њиховог развоја. Теоријско-аналитичка студија Р. Микића у широком распону, од 19. века до савремене књижевности, у разнородним књижевним делима изграђује морфологију књижевног текста. У 10 огледа, уз уводну студију, успостављен је одређени тип унутрашњег устројства текста. Прозни калеидоскоп и у основи покушај реконструкције једног изгубљеног света у роману М. Баздуља, описује тежњу за припадањем и настојање да се сачува илузија дома. Дистопијски роман Б. Герзића кроз разуђени монолошки психотични акварел, метеж историје, драме, разочарања и недокучивости света прати јунака који покушава да се пробије писањем. У збирци интензивне лирске рефлексије о природи, животу и пролазности, В. Кнежевић користи богату и разноврсну метафорику свакодневних и универзалних искустава.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице

ПУБЛИКА БИЛА ШОКИРАНА ВЕНСОВИМ ИЗЛАГАЊЕМ: Споменуо и изборе у Румунији, сасуо Европи истину у лице

УЧЕСНИЦИ Минхенске безбедносне конференције слушали су говор потпредседника САД Џеј-Ди Венса готово без аплауза, показује снимак преноса његовог наступа на сајту Беле куће.

14. 02. 2025. у 17:34

ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка

ПОРЕКЛО ЂИНЂИЋА: Корени са КиМ - отац пуковник ЈНА, мајка Босанка

ПОРОДИЦИ је било јасно од рођења Зорана Ђинђића да се ради о посебном детету које се разликовало од већине своје генерације и по размишљању и по понашању. Са сестром Горданом Ђинђић Филиповић имао је невероватно близак однос, те упркос бројним обавезама које су дошле са позицијом премијера Србије, увек је имао времена за њихове дуге разговоре.

14. 02. 2025. у 14:20

Коментари (0)

НЕМАЧКА УВОДИ ВАНРЕДНО СТАЊЕ? Шолц издао хитан предлог парламенту