КЊИЖЕВНИ КРИТИЧАРИ БИРАЈУ КЊИГУ ГОДИНЕ (10): Песме љубави и побуне
У ЗБИРКАМА стихова укрштају се фолклорно-митско и постмодерно.

Илустрација Новости
СВЕТЛАНА ШЕАТОВИЋ (Београд):
1. "ТРАГОМ СРПСКОГ СОНЕТИЗМА", Сања Париповић Крчмар
2. "ЖИВОТ ПОСЛЕ ЖИВОТА", Радмила Лазић (НБ "Стефан Првовенчани")
3. "ПЛАТНО", Анђелко Анђушић (Јавна библиотека "Данило Киш")
4. "БРЗА ПОШТА", Слободан Јовић (СКЗ и НБ "Стеван Раичковић")
5. "ПЕСМЕ МЕСЕЧЕВЕ КЋЕРИ", Славица Гароња ("Прометеј")
Проучавајући сонет од Б. Радичевића преко Ј. Дучића до М. Максимовића и С. Зубановића ауторка С. Париповић у 13 изванредних студија доноси неопходну књигу за разумевање српске поезије 20. и 21. века. У 64 лирска фрагмента, дубоким, сажетим облицима блиским молитви запитана над светом живог и вечног надземаљског Р. Лазић пева о Богу, свету, животу. Надахнуто, изванредно и песнички спрегнуто, а истински дубоко у свакој речи збирке. Збирка А. Анушића уноси критички тон према поезији патриотског наслеђа обележен болом, горчином искуства краја 20. века.

Фото приватна архива
Читање песничке традиције је живље него икада, али тон новог гласа доноси и нова разумевања и пред нас и четврту "Плаву гробницу" после Бојића, Лалића, Тешића. Кроз изузетне облике лирских минијатура С. Јовић одмерава однос свакодневице и хришћанске духовности улазећи у онтолошка питања живота, смрти, природе, традиције и њеног савременог одјека. Поеме састављене у савршеном складу 3X3 у знаку магијских и ритуалних бројева са тоном молитве у поезији С. Гароње улазимо у свест женског принципа оличеног у прапочетку и црвенокосој богињи до мушког гласа рањивог и обележеног одликама патријархалног начела.
* * * * * * * * * * *
ЂОРЂЕ ПИСАРЕВ (Нови Сад):
1. "СРЕЋНА ВОДА", Ненад Шапоња ("Прометеј")
3. "НГДЛ", Маринко Арсић Ивков (Нишки културни центар)
4. "ПУТ КА СЛИЦИ СВЕТА", Владислава Гордић Петковић (КЦВ "Милош Црњански")
5. "ИСТОРИЈА БЕЗ И", Илија Бакић (Нишки културни центар)
Без агресије и журбе, у тихом дворишту изворишта поетског духа, без претенциозности и френетичног маркетиншког замаха, љубитељима поезије "пришуњала" су се два врсна песника из војвођанске престонице: С. Грабовац и Н. Шапоња. Један се купа у води које нема усред наше слике света (Шапоња), други у предсобљу српског књижевног живота изненађујуће креће као река према извору. Обавезно читати, јер "мора да ту има нешто"! Ведра, а наравно и тужна прича о потрази пикарског јунака за голубом Уникумом, стапарским високолетачем, М. А. Ивкова аутохтона је приповест помало старинске, али доследне и чврсте наративне нити, лепог стила и завидне вештине приповедања, с правом примећена и од чланова "Ниновог" жирија.

Фото Filip Bakic©
Приручник И. Бакића још је један његов индивидуални напор да сачини велику енциклопедију о модерној књижевној фантастици, а овај пут Илија открива домете и вредности широког дијапазона аутора од Верна и Велса, до Теда Ћанга и Ијана Мекдоналдса. Пројекат који он гради велик је као да га изводи озбиљан Институт, а не (скромни) појединац, а српска култура већ сада је тако стекла знања о (научној) фантастици каква немају ни много веће и богатије културе света. С друге стране, В. Г. Петковић књигом огледа "Пут ка слици света" пружа теоријску слику о белетристичким делима из области књижевности за децу.
* * * * * * * * * * *
ШЕФКЕТ КРЦИЋ (Нови Пазар):
1. "ЉУБАВНИ РЕГИСТАР", Драган Лакићевић, ("Партенон")
2. "ВРСТЕ ЉУДИ", Драган Марковић, (НБ "Стефан Првовенчани")
3. "БРЗА ПОШТА", Слободан Јовић (СКЗ - НБ "Стеван Раичковић")
4. "ТЕСПИХ", Харис Плојовић ("Сент")
5. "СРЕЋНА ВОДА", Ненад Шапоња ("Прометеј")
Пре свега, инспиративан писац свакодневице Д. Лакићевић, својим новелама приказује време у којем живимо. Имамо утисак сјајних исповести јунака, њихове љубавне побуне, као да се све радње сценски одвијају динамично као у позоришту. Д. Марковић не престаје да нас својим поетским спреговима импресионира, како на интернету, тако и новом стихозбирком где показује вапаје своје жеђи, као пут своје поетске побуне до извора воде.

Фото printskrin jutjub
Песник пун живота у вакту нових технологија је С. Јовић који својим насловом указује на лексичку динамику, где срцем иде према свом естетском бићу, претачући бројне приче одевања живота из света тишине руралне и градске буке у песме слободног стиха. Х. Плојовић је велико откриће овог књижевног надметања, чијим метафорама и симболима најављује сјајног ствараоца о овом духовном кризном времену. Н. Шапоња антиципира свет отмености душе, коју ентелехијски преноси на енергију тела у траговима сретне воде као јединствен стил живљења метафизичке снаге поезије. Свака од предложених књига заслужује да се о њој објави естетско-критички оглед.
* * * * * * * * * * *
ТАТЈАНА ЛАЗАРЕВИЋ МИЛОШЕВИЋ (Смедерево):
1. "ВРСТЕ ЉУДИ", Драган Марковић (НБ "Стефан Првовенчани")
2. "СРЕЋНА ВОДА", Ненад Шапоња ("Прометеј")
3. "БДЕЊЕ ПИНГВИНА", Мирослав Алексић ("Кораци")
4. "БРЗА ПОШТА", Слободан Јовић (СКЗ - НБ "Стеван Раичковић")
5. "МАРТИН УДИО" Сања Савић Милосављевић ("Бедем књиге")
Кроз уникатни језички експеримент Д. Марковић гради снажне песничке слике које укрштају фолклорно-митско и постмодерно, а неоверистички призори индукују језу пред метафизичким злом, али и жудњу за утехом и смислом. У збирци Н. Шапоње песме се уланчавају у поему са суптилним драмским акцентима и катарзичним исходом интуитивних проницања у саму бит људског постојања осуђеног на раскол "отмености душе и енергије тела". Песничка књига М. Алексића тематско-мотивски богата, са јасно назначеним мисаоним вертикалама и вишесмерним референцама. Из инвентивно нађене слике поступно се гради визија света "на крају времена", у којем није "ништа на свом месту", а опет доброта и емпатија опстају у "тихом сабрању".

Фото приватна архива
Особена Јовићева лирска имагинација призоре свакодневице претвара у архетипске обрасце. Фигура Христа, док "миришу пропадања и спалионице", штити идеју доброте и жртве, песма у језику зацељује као смисао и утеха, иако у изглобљеном свету "нечастиви предњачи". Ако су сеобе, изгони и масовни затир једна од идентитетских вертикала српског народа, онда је роман С. С. Милосављевић значајан књижевни допринос разумевању овог аспекта наше појединачне и колективне егзистенције. Кроз мајсторски изведену композицију и хронотоп којима се обједињује вишегенерацијско искуство Срба из Хрватске и Босне, ауторка аутентично и комплексно тематизује ратове вођене у бившој Југославији.
Препоручујемо

РЕШИЛА СТАМБЕНО ПИТАЊЕ НА НЕВЕРОВАТАН НАЧИН: Плаћа кирију нешто више од 700 динара месечно
ДОК ПРОСЕЧНИ станари у кинеском граду Џуџоу (провинција Хунан) плаћају кирију од 100 до 225 евра месечно, 18-годишња радница пронашла је необично решење за стамбену кризу: живи у тоалету продавнице у којој ради.
03. 04. 2025. у 14:56

СРБИ ВИШЕ НЕ МОГУ ДА ПУТУЈУ БЕСПЛАТНО У ОВУ ЕВРОПСКУ ЗЕМЉУ: Треба вам посебна дозвола, ево колико кошта
ЕВРОПСКИ држављани који путују у Велику Британију од данас морају имати дигиталну пропусницу за улазак у земљу, за коју британска влада тврди да ће побољшати безбедност граница.
02. 04. 2025. у 10:16

"ЗАНЕМАРИЛА ЈЕ ДЕЦУ, ЧУВАЛЕ СУ ИХ ЦИГАНКЕ" Захар открио зашто је оставио Гоцу Лазаревић
СВАКИ од супружника имао је своју верзију приче.
02. 04. 2025. у 17:21
Коментари (0)