ПРИЧА О ВЕРИ И ЉУБАВИ: Премијерна "Пепељуга" у стиху, на сцени театра у Грачаници
НА сцени Народног позоришти Приштина ( са седиштем у Грачаници) у понедељак, 10.марта, премијерно је извођење представе "Пепељуга", по тексту недавно преминулог драмског писца Игора Бојовића и у режији Игора Дамњановића.

фото НП Приштина се седиштем у Грачаници
- Текст Игора Бојовића диже на виши ниво већ пуно пута испричану бајку о Пепељуги. Писан је у стиху, што чини да овај комад умногоме превазилази већину текстова намењених млађој публици - каже редитељ Игор Дамњановић. - У представи играју студенти друге и треће године драмског одсека Факултета уметности. Трудио сам се да кроз ову представу укажем на то колико је битно да се, изложени било којој врсти угњетавања, идиократије и поремећеног система вредности, вратимо оним основним вредностима од којих смо саздани. Вери и љубави.
Из грананичног театра подсећају да је "Пепељуга" народна бајка која садржи елементе мита о неправедно угњетаваној особи која тријумфује. Широм света постоји неколико хиљада верзија ове приче, а најстарије забележене су сачуване у Кини и старој Грчкој. Најпопуларнију је обрадио и објавио Шарл Перо 1697. године. Заплет описан у њој је не само најпознатији, већ је готово потиснуо све остале верзије. Бајка "Пепељуга" постоји и у усменој традицији српског народа, а једну варијанту је од народног приповедача чуо, забележио и објавио Вук Караџић у "Српским народним приповијеткама" 1821. године.

фото НП Приштина са седиштем у Грачаници
У представи играју Павле Николић, Лука Лабовић, Мина Буква, Јана Додер, Петар Пузовић, Вук Ђурић, Никола Марковић и Катарина Кљутић.
За сценски говор била је задужена Андријана Виденовић. Костим и сценографију урадили су Драгана Бреза и Душан Станковић, музику Новак Ашковић, а кореографију Небојша Громилић. Сценски покрет је решио Миодраг Крчмарик.
Остварење намењено најмлађој публици и ове године настало је у сарадњи Факултета уметности у Косовској Митровици и Дома културе "Грачаница". Прва реприза планирана је за 11.март у Дому културе "Трепча" у Звечану.

ЏЕЈ ДИ ВЕНС УДАРИО НА ЗЕЛЕНСКОГ: То што он ради је апсурдно
У ИНТЕРВЈУУ за интернет портал УнХерд , амерички потпредседник Џеј Ди Венс назвао је нападе украјинског председника Володимира Зеленског на САД „непродуктивном реториком“ и „апсурдним“.
15. 04. 2025. у 10:27

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"СИНА СМО САХРАНИЛИ У НИКШИЋУ" Жељко Самарџић о највећој животној трагедији: "То је била туга за све нас"
ПЕВАЧ проговорио о болној теми.
15. 04. 2025. у 10:18
Коментари (0)