СИМЕТРИЈА КАО МЕРА ЛЕПОГ: Наш уметник из Париза, Милија Белић, учествује на међународној изложби "Уметност и математика"

Миљана Краљ

11. 03. 2025. у 06:40

НА међународној изложби "Уметност и математика",у познатој париској галерији Abstract Project, која се одржава од 12. до 22. марта, учествоваће и српски мултимедијални уметник- Милија Белић.

СИМЕТРИЈА КАО МЕРА ЛЕПОГ: Наш уметник из Париза, Милија Белић, учествује на међународној изложби Уметност и математика

Детаљ рада Glissandi blanc, Милије Белића,Фото приватна архива

Овогодишње издање ове традиционалне манифестације,посвећено је симетрији, једном од најважнијих и најпримитивнијих естетских феномена.

Код Грка, како подсећа наш уметник, симетрија је одговарала идеји мере, пропорције, хармоније, подударности између делова и целине. Савремено значење речи симетрија односи се на идеју одређене фигуре, просторне или временске, чије су све величине упоредиве и уравнотежене. У питању је или подударност облика, димензија и положаја супротних делова у односу на осу, раван или тачку унутар фигуре, или правилан распоред исте фигуре у простору. 

Иначе, Белић који је и теоретичар уметности, стекао је међународну репутацију као представник неоконструктивне уметности, правца који се ослања на искуства неопластицизма и који је последњих деценија постао један од доминантних покрета у савременој уметности. На изложби, поред нашег уметника деценијама настањеног у Паризу, учествују уметници из Француске, Јапана, Белгије, Шпаније, Русије, Мађарске и Јерменије. Кустос је Давид Апикиан, уметник јерменског порекла који живи и ради у Француској.

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА: Тек нас чека пакао и температурни рекорди - лето се не предаје

ДУГОРОЧНА ВРЕМЕНСКА ПРОГНОЗА ДО КРАЈА АВГУСТА: Тек нас чека пакао и температурни рекорди - лето се не предаје

НАЈНОВИЈА временска прогноза евопских стручњака за август показује прохладнији почетак месеца у централним деловима Европе, али се већ наговештава повратак суптропског гребена и новог таласа врелог времена. Услед присуства ниског притиска на северу континента, стварају се услови за нови топлотни талас који ће погодити већи део Европе, пише Severe Weather Europe.

04. 08. 2025. у 20:19

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ЕКСКЛУЗИВНИ СНИМЦИ ХАПШЕЊА ШИПТАРСКОГ ТЕРОРИСТЕ: Овако је пао бивши припадник ОВК у Свилајнцу, ево за шта се сумњичи (ВИДЕО)

ШИПТАРСКИ терориста и бивши истакнути припадник терористичке ОВК Халили Лулзин, ухапшен је данас у Свилајнцу, у заједничкој акцији Безбедносно-информативне агенције, Службе за откривање ратних злочина УКП МУП-а Републике Србије, а у сарадњи са Тужилаштвом за ратне злочине.

22. 07. 2025. у 20:54

Коментари (0)

УЖАС: После Радаковића и Делибашића, умро и трећи актер чувеног меча Партизан - Порто у Лиги шампиона 2003!