ЗАМРЗНУТИ КАДРОВИ СВАКОДНЕВИЦЕ: На својој 50. самосталној изложби Нина Тодоровић у Ликовној галерији КЦБ излаже дневничке белешке
ПРОСТОР је у сржи уметничког опуса Нине Тодоровић, тврди Јелена Матић, кустоскиња изложбе ове уметнице, која ће данас бити отворена у Ликовној галерији Културног центра Београда.

Фото промо КЦБ
Поставку чини серија "Дневник дисконтинуитета", а представља вишегодишње дневне белешке Тодоровићеве. Тачније, то су класични, дигитални колажи малог и великог формата, као и видео-колажи, видео-радови, glitch art/gif анимације и књиге уметника.
- "Простор" може да означава предео, и "предео" може да значи простор - објашњава у тексту који прати изложбу кустоскиња. - Обе речи могу да се односе на место, град, природу, улицу, архитектуру, друштво и културу, приватно и јавно, прошлост и садашњост. Такође укључују: сећање, дневник, мисли, путовање, луталаштво, медиј, галерију, музеј или екран телевизора и компјутера. Већина ових речи је такође полисемична и не може се лако дефинисати. Неке од њих карактерише континуитет и дисконтинуитет.

Фото промо КЦБ
Ови радови настали у последњих неколико година представљају како реакцију ауторке на актуелне догађаје, тако и њене интимне доживљаје тих спољних сензација.
- Замишљени су као дневна дисциплина у циљу стварања континуитета анализе различитих друштвених феномена прожетих личном перцепцијом - пише у најави ове изложбе. - Упадљива фрагментарност се односи на исечке дана, замрзнуте кадрове који су у одређеном временском периоду оставили најјачи утисак, а који су комбиновани са специфичним психогеографским освртом на дате тренутке. Дисконтинуитет, суспендовано или поништено време би требало да означе позицију појединца у актуелној димензији време-простор и врло сложеном социјалном и политичком моменту. Осећај немоћи и безнађа се преплиће са плановима који нису реализовани, самим тим индивидуални напори бивају поништени или, у најбољем случају, стављени на чекање.

Фото промо КЦБ
На изложеним колажима, као мотив преовлађују архитектура, деконструкција реалних простора, делови безличних и стерилних ентеријера и структуре градских мапа... Они представљају тежњу да се урбани простор претвори у неку нову, хибридну верзију идеалног града, иако далеку и по мотивима сасвим супротну од оригиналне ренесансне идеје:
- Изложба је вид личне борбе и чин отпора, којим уметница и кустоскиња пројекта заједно исказују свест о неопходности критичког промишљања и активног учешћа у актуелним друштвеним променама - поручују из Ликовне галерије КЦБ.
Круг - симбол склада

Фото промо КЦБ
НА једном од колажа налази се "Идеални град" слика италијанског сликара Фра Карневалеа, која приказује једно од потенцијалних решења за изглед града са тргом у чијем је средишту фонтана - пише Јелена Матић. - Поред стубова и славолука ту су зграде различитих геометријских форми. Према старим схватањима "Идеални град" је у архитектонском смислу означавао град углавном са основом у облику круга или квадрата, као и правоугаоника и звезде. Град са уређеним, правилним улицама и планираном, добро пројектованом архитектуром. У њему је геометрија представљала центар свега, а пре свега круг - симбол склада и савршенства. У неком ширем смислу "Идеални град" значи по свему уређено друштво. Овакву визију, мање или више, имало је свако друштво, и сва су, за разлику од данашњег, покушавала да колико-толико остваре ту визију.
Поставка "Дневник дисконтинуитета" је 50. самостална изложба визуелне уметнице, рођен у Београду 1973. Иначе, Нина Тодоровић је дипломирала и магистрирала сликарство у класи професора Чедомира Васића, на Факултету ликовних уметности, а потом и докторирала под менторством професора Милете Продановића. Активно излаже, од средине деведесетих, у земљи и иностранству. Добитница је неколико домаћих и међународних награда, а радови јој се налазе у страним и нашим музејима, и јавним и приватним колекцијама. Изложба ће бити отворена до 12. априла.

ВЕЛИКА ПРОМЕНА У ШКОЛАМА У СРБИЈИ: Од данас ништа неће бити исто, односи се на родитеље
РОДИТЕЉИ школараца у Србији од данас добијају аутоматска звучна обавештења када наставник у електронски дневник упише изостанак детета са часа или нову оцену. Мада су деца годинама налазила начине да не кажу родитељима баш сва дешавања у школи, то сада више неће бити могуће.
17. 04. 2025. у 11:29

МАКРОН ПОСЛЕ РУСКОГ НАПАДА: Хитно нам је потребан мир
РУСКИ ракетни напад на град Суми на северу Украјине наглашава хитну потребу за наметањем примирја Русији, изјавио је данас председник Француске Емануел Макрон.
13. 04. 2025. у 15:34

"КОМПЛИТЛИ ФРИ ОФ ЧАРЏ": Да ли сте чули како Путин прича енглески? (ВИДЕО)
РУСКИ председник Владимир Путин имао је у фебруару телефонски разговор с америчким председником Доналдом Трампом о окончању рата у Украјини, а иако тада није саопштено којим су језиком причала двојица државника вероватно се свако користио својим матерњим и ослонио на преводиоце.
17. 04. 2025. у 15:25
Коментари (0)