ПОСЛЕДЊА ТУРНЕЈА ОБРЕНОВИЋА: Књига "Усклици искреног одушевљења" расветљава српску историју

Борис Субашић

15. 04. 2025. у 06:30

ПУТОВАЊЕ последњих Обреновића по Србији 1901. године било је спектакуларно, успешно и због тога - смртоносно, јер су управо због обнове угледа краљевског пара у народу током турнеје завереници донели одлуку да их ритуално убију, кажу историчари др Милош Тимотијевић и Александар Марушић, аутори књиге "Усклици искреног одушевљења - Ефемерни спектакл и путовање краља Александра и краљице Драге Обреновић по Србији 1901. године".

ПОСЛЕДЊА ТУРНЕЈА ОБРЕНОВИЋА: Књига Усклици искреног одушевљења расветљава српску историју

фото: "Усклици искреног одушевљења"

Ово у сваком погледу изузетно дело, од текста до дизајна, које расветљава дуго и систематски затамњивану прошлост Србије заједнички су објавили Народни музеј Чачак и Музеј рудничко-таковског краја из Горњег Милановца. 

Овакве књиге су неопходне за суочавање са амбицијама и заблудама људи који су увели Србију у трагично столеће у коме је омаловажена прича о јединој земљи на Балкану коју су ослободили њени житељи упркос жељама великих сила, века у коме су ниподаштаване традиције и достигнућа српске државе, умањиване њене врлине и увећаване мане у интересу химере Југославије. На почетку те трагичне приче је спектакуларна турнеја последњих Обреновића која је требало да поврати њихов углед.

фото: "Усклици искреног одушевљења"

Краљевски пар током посете манастиру Враћевшници

- Топовски пуцњи, јека црквених звона, детонације прангија стварали су незаобилазан почетни звучни ефекат за најаву спектакла и измештање људи из колотечине свакодневице. Заставе, венци, цвеће и тријумфалне капије обликовали су празничну атмосферу, употпуњавану вечерњим бакљадама, упарађеним грађанима, присуством постројене војске и обавезну музику и песму. Несвакидашње декорисани простори, уређени градови, улице, села и путеви, стварали су визуелни ефекат који је симболизовао ред, величанственост и просперитет династије Обреновић. Стварао се утисак да краљевски пар није само симбол апстрактне државне моћи, већ и лични заштитник сваког човека - указују аутори.

Важан сегмент ритуала било је додељивање одликовања.

- Додељено је укупно 714 одликовања. Највиши редови најзначајнијих ордена додељивани су истакнутим представницима војне и политичке елите, док је масовно уручивање нижих редова ордена требало да обезбеди подршку ширих друштвених слојева. Додељивање ордена никако није аутоматски обезбеђивало и трајну подршку. Међу одликованима били су и политичар Живан Живановић, који је од 1902. активно укључен у заверу против краља Александра и краљице Драге, као и поручник Драгутин Димитријевић Апис, најактивнији официр завере - каже др Тимотијевић.

фото: "Усклици искреног одушевљења"

 

Масован одзив народа на посету краљевског пара, активна улога локалних верских, просветних, културних и политичких елита уз присуство војске, имали су снажан симболички значај.

- За многе присутне била је то истинска слика јединства династије Обреновић и народа, који је и због саме природе ефемерног спектакла као несвакидашње забаве, сачувао позитивне утиске о посети краља и краљице. Може се закључити да су краљ Александар и краљица Драга успели да потврде свој легитимитет посетом централној и западној Србији 1901. године, а можда је најбоља потврда таквог закључка понашање официра завереника. Како због одлуке да убију краљевски пар док су они обилазили Србију, у време када је штампа објављивала хвалоспеве о ефемерном спектаклу који их је пратио, тако и због самог чина атентата - каже др Тимотијевић.

фото: "Усклици искреног одушевљења"

Славолук у Топчидеру подигнут у славу 50-годишњице Таковског устанка

Аутори указују да су као реакцију на владарски перформанс завереници испланирали свој "антиперформанс": јавно погубљење краља и краљице пробадањем камама премазаних отровом на официрској забави заказаној у "Коларцу" на дан краљичиног рођендана, или приликом свечаног дефилеа трупа на маневрима у Убу.

- Осим физичке ликвидације, атентат у таквим околностима на драматичан начин уништио би и симболичку структуру монархистичке моћи. Варварско, али и ритуално касапљење тела краљице Драге и краља Александра Обреновића, потом и бацање са балкона 1903, једним делом било је условљено и потребом разарања симболичких тела владара у крвавој драматургији антиперформанса. Том сликом почела је историја Југославије, чије су творце завереници довели на власт - закључује др Тимотијевић.

фото: "Усклици искреног одушевљења"

Дворац Обреновића у Такову данас не постоји

Живописна слика

ТРОДИМЕНЗИОНАЛНОСТ историјске слике о спектакуларној турнеји последњих Обреновића дају цртице којима аутори мајсторски приказују металитете и дух времена. Они наводе да је краљица Драга саветована да смрша ради одржавања привлачности и нове трудноће, што она није слушала јер је "имала своје начине" да Александра држи уз себе. Ту су и запажања очевидаца да је краљица чија је лажна трудноћа уздрмала династију била видно уплашена што приказује и ретка фотографија владарског пара, на којој Драга очајнички стеже рукав краљеве униформе, налик дављенику који се хвата за сламку

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News

Коментари (0)

ТРАМП ОСТАО У ШОКУ: Ево шта је управо урадио Џеј Ди Венс, потпредседник САД (ВИДЕО)