ВЕЧНА НАДА И ТРАГАЊЕ ЗА ПРАВЕДНИЈИМ СВЕТОМ: Слике, цртежи, инсталације Николе Марковића, на изложби "Без упуства за употребу"
ПРОШЛЕ године Никола Марковић, награђивани уметник и ванредни професор Факултета уметности у Нишу, у два београдска галеријска простора - Ликовној галерији КЦБ и Продајној галерији Београд, представио је "Упутство за употребу", две поставке прилагођене овим амбијентима, чија тема су угрожена радничка права и слободе.

Фото Приватна архива
Непосредена инспирација биле су му пелене за одрасле, које су запосленима делили у неким фирмама после приватизације. Тренутно, у Уметничкој галерији у Крушевцу (Мајке Југовића 12) у току је његова поставка "Без упутства за употребу", која се на неки начин надовезује на две претходне београдске, али и обједињује радове из Марковићевих претходних циклуса - "Изводи из невербалног говора", "Логика тарабе", "Дан после ноћи насиља", "Напредак кроз технику".
На питање "Новости", колико производња, потрошња, технологија... које се сматрају покретачима напретка у свим областима, заправо воде цивилизацију уназад, уметник одговара:
- Да, сам простор Уметничке галерије у Крушевцу омогућио је да се на једном месту заокружи цео процес. Од производње до потрошње. Мада је овде представљена и шира генеза "напредовања" једног друштва у последњих неколико деценија. Да би се дошло у ово и овакво стање најпре су морале да буду обављене неке "патриотске" ствари. Поставка се управо и заокружује радом за чији је назив рада узет слоган "аудија" - "Напредак кроз технику"!

Фото Приватна архива
У кустоском тумачењу Биљане Грковић, историчарке уметности - музејског саветника, изложени радови представљају у ширем контексту Марковићев фокус усмерен ка пропитивању слободе, ограничења сваке врсте, радне, просторне, уметничке, под диктатом производње, потрошње, технологије, заснованим на сагледавању прошлости и феномена савременог друштва, глобалних појава неолибералног капитализма и локалних контекста.
На домаћем терену
ФАКУЛТЕТ ликовних уметности у Београду Никола Марковић (1976) завршио је у класи професора Чедомира Васића. Докторирао је на истом факултету, под менторством професора Милете Продановића (коментор проф. Чедомир Васић). У Србији је самостално излагао у Сомбору, Нишу, Београду, Новом Саду. Учествовао је и на бројним колективним поставкама, као и у сазиву неколико ликовних колонија у земљи (Сићево, Classic, Ниш арт фондација...) и иностранству (Аустрија, Словенија).
Појаве које уметник представља су биране пажљиво, проницљиво и студиозно, а визуелно их уобличава различитим средствима, кроз слике, цртеже, инсталације, видео-радове. За готово сва Марковићева дела каракеристична је и доза горког хумора и ироније.
Како Биљана Грковић износи у тексту који прати изложбу, сагледавањем данашњице, са знањем о прошлости, Марковић, најпре, у средиште уметничке праксе ставља појединца и промене његовог друштвеног статуса у савременим околностима.

Фото Приватна архива
И то не само као уочавање одређених појава и постављања питања како се односимо према историји, садашњости и будућности, већ, онако како је увек у својим радовима остављао простор за превазилажење препрека, разумевање тренутка, отвара простор и ка праведнијем и хуманијем свету. Упитан да ли, глобално, уочава наду да нешто тако постоји, Никола Марковић каже:
- Идеја праведнијег света је, готово па вечна тема. Ипак, докле год постоји идеја о неком могућем праведнијем свету, дотле постоји и нада. Последњих неколико месеци управо потврђују ову тезу.
Од Беча до Јапана
ОД 2007. године Никола Марковић сарађује са галеријом Suppancontemporary из Беча, преко које је самостално и групно излагао у Аустрији, Немачкој, Италији, укључујући и учешће на бројним сајмовима уметности. На завршетку студија, ликовни критичари изабрали су га међу десет перспективних младих уметника за изложбу "Перспективе". Добитник је Прве награде на националном конкурсу за младе ликовне уметнике у организацији Ниш арт фондације и био у ужем избору за награду за цртеж Фондације "Владимир Величковић". Добитник је и награде на Бијеналу уметности у Утацу у Јапану, као и главне награде на Нишком салону.
Прошле године, управо је за дело "Упуство за употребу", овај ванредни професор из Ниша, добио специјалну награду Остен, Бијенала у Скопљу. А колико то указује да он у свом раду препознаје нешто битно у целом региону, овај ликовни аутор објашњава:
- У последњих неколико месеци имао сам прилику (и задовољство) да самостално излажем и у Македонији и у Словенији. Што би се рекло, од Вардара па до Триглава. С обзиром на то да су обе изложбе биле по позиву, било ми је занимљиво, симптоматично за које сегменте мог рада су се они определили. Док је у Македонији превагнуо проблем експлоатације, у Словенији је акценат био више на угроженој слободи. У сваком случају, за неког ко је ономад полагао пионирску заклетву, ово је више него довољан доказ да сам јој остао доследан - закључује Марковић за наш лист.

УКРАЈИНА ИЗДАЛА УПОЗОРЕЊЕ: Руси ће ноћас лансирати ракету која може да носи нуклеарно оружје
РУСИЈА планира „тренажно“ лансирање интерконтиненталне балистичке ракете РС-24 „Јарс“ у ноћи између 18. и 19. маја, саопштила је украјинска војна обавештајна служба (ГУР) 18. маја.
18. 05. 2025. у 15:55

ИНЦИДЕНТ У ДРУГОМ КРУГУ ИЗБОРА У РУМУНИЈИ: Полиција извела председничког кандидата са бирачког места (ВИДЕО)
РУМУНСКИ председнички кандидат и лидер националистичке странке Алијанса за уједињење Румуна Ђорђе Симион и фаворит на прошлогодишњим поништеним изборима, Калин Ђорђеску, полиција је извела са бирачког места у Могошоаји (предграђу Букурешта).
18. 05. 2025. у 09:54

ДОСТА ЦЕНЗУРЕ И ЋУТАЊА Евросонг скандал, огласио се премијер Шпаније: "А Русију сте могли?"
ДВОСТРУКИ аршини...
19. 05. 2025. у 19:03
Коментари (0)