ДАО ЈЕ ЖИГ СВОМ ВРЕМЕНУ: На вест о смрти Милана Блануше (1943- 2025), врхунског цртача, графичара, сликара и вајара
КАЖУ ми неки пријатељи да је моје сликарство прилично субверзивно, а ја их питам: "Како би другачије требало да изгледа сликарство данас?" Оно мора да буде критички настројено, са жаоком, да нас дирне, да говори о времену и свету, лошим појавама у друштву. Управо је то моја идеја.

Фото Н. Фифић, архива Новости
Овако је, у једном од многих интервјуа, за "Новости", говорио великан наше ликовне уметности Милан Блануша (1943- 2025), графичар, сликар, скулптор, који нас је напустио, прекјуче у Београду, после краће и тешке болести. Овај аутор европске репутације, створио је у делима и упечатљивог јунака "човека у сивом", нашег савременика у раљама бизниса, ратова, некултуре и свега осталог, како је говорио, што прати ово наше време.
- Реч је о изузетном уметнику, који је, иако графичар по специјализацији, радио сјајне, ангажоване слике, и једнако тако ангажоване скулптуре у теракоти - истиче историчар уметности Саво Поповић који је пре готово деценију Бланушине радове уврстио у свој ауторски пројекат "Војници на плажи", у Продајној галерији Београд. - Његов ангажман није личио на пропагандне летке, већ је уметност остала у првом плану. Тако нешто ретко успева сликарима и вајарима, али је он као велики уметник успевао да никада не западне у ћорсокаке. Остаће упамћене његове монументалне слике бирократа, који у групама "позирају", или уринирају по ексклузивним нужницима, а исте јунаке овековечио је, у нешто мањем формату и у теракоти. И урадио их је много. Био је workaholic. Међународни симпозијум "Тера" у Кикинди му је често и током године отварао врата, па је некада и по неколико месеци проводио тамо стварајући.
Рођен у Јагодини 1943. године, Блануша је на Академији ликовних уметности у Београду 1967. дипломирао одсек сликарства у класи Љубице Цуце Сокић. Постдипломске студије завршио је на Државној високој школи за ликовне уметности у Брауншвајгу 1971, а специјализацију графике на Високој школи за ликовне уметности у Франкфурту на Мајни 1978. Био је редован професор на Академији уметности у Новом Саду. Самостално је излагао у земљи, али и ван ње, и то у Брауншвајгу, Келну, Коперу, Марибору, Паризу... а учествовао је и на бројним колективним изложбама широм света. Нису га мимоилазиле ни награде, ни признања. Добитник је "Политикине" награде из фонда "Владислав Рибникар", награде Октобарског салона, Златне палете УЛУС-а, награде за цртеж на изложби "Цртеж и мала пластика", прве награде Бијенала медитеранских земаља у Александрији. Волео је џез. Свирао саксофон.
"Спортисти" остали у атељеу
ЊЕГОВ последњи циклус у теракоти посвећен спортистима, остао је непознат широј јавности, и надам се да ће их нека од наших институција, или галерија ускоро представити публици - открива Саво Поповић, додајући да је последњих година, иако је имао атеље у Београду, највише времена проводио у атељеу у Вршцу. - Био је и изузетно посвећен професор, кога су студенти волели. Један изузетан човек и личност.
Последњих 15 година најинтензивније је сарађивао са галеријом "Рима", која му је организовала четири изложбе, по две у својим просторима у Крагујевцу и Београду. За Бланушин професионализам у овом заједничком послу, оснивач и власник "Риме", Александар Милојевић, каже да има само речи хвале.
- Пре свега био је сјајан човек и врхунски стваралац - наставља саговорник. - Једини је од наших уметника који је успео да у све четири дисциплине - цртежу, слици, графици, скулптури - досегне врхунске домете. А о његовом несебичном педагошком раду, највише говоре успеси његових студената, међу којима су наши водећи уметници средње генерације.
Сарадња са "Римом" трајала је до последњих дана, пре одласка у болницу почетком маја, и како наводи Милојевић, непрекидно су били у плановима за нове пројекте:
- Од њих нећемо одустајати, па ћемо, иако Блануша више није са нама, то и реализовати. Његову изложбу у Београду, са новим делима, планирамо за септембар, октобар. За његову уметност време наставља да ради.
Испраћај Милана Блануше одржан је 21. маја, испред капеле на Старом гробљу у Вршцу, где је и сахрањен.

РУСИ СУ НАРЕДИЛИ ОБАРАЊЕ РАКЕТАМА: Нове шокантне тврдње о паду азербејџанског авиона
ЈЕДАН азербејџански медиј објавио је јуче доказе који сугеришу да је руска војска наредила ракетни напад 2024. године на лет 8243, што је изазвало пад у којем је погинуло 38 путника, а 29 их је повређено, пише „Еуроњуз“.
02. 07. 2025. у 08:16

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

АГЕНТ МОСАДА У ПОЛИТИЧКОМ ВРХУ СИРИЈЕ: Вешање израелског шпијуна снимано и преношено уживо (ФОТО/ВИДЕО)
МНОГИ га сматрају најбољим израелским шпијуном икада. Са лажним идентитетом сиријског муслимана рођеног у Либану, Ели Коен је имао један циљ - да као оперативац Мосада сазна поверљиве информације које ће користити Израелу.
01. 07. 2025. у 12:48
Коментари (0)