ХОКНИ, ДРУГИ ПУТ МЕЂУ СРБИМА: Један од најскупљих живих аутора прву самосталну изложбу у Музеју савремене уметности одржао још 1970.
ПРЕ тачно 55 година, тада млади британски уметник Дејвид Хокни (1937) одржао је самосталну изложбу у Музеју савремене уметности у Београду, на чијем челу је тада још био његов оснивач, легендарни Миодраг Б. Протић, а у среду, 11. јуна, на истом месту, на другом нивоу здања на Ушћу, биће отворена поставка "Од папира до екрана" овог сада вероватно глобално најутицајнијег сликара.

Фото Dejvid Hokni 23. april 2020. iPad slika © David Hockney
Управо његовом поставком, чији је кустос историчарка уметности и директорка ове институције Маја Коларић, МСУБ обележиће шест деценија постојања, и тако, како кажу, потврдити опредељење "за доследну посвећеност представљању особене и авангардне уметности домаћој, регионалној и међународној јавности".
- Као кључна фигура британске савремене уметности и неуморан иноватор, Хокни непрестано помера границе сликарства, цртежа, фотографије и дигиталних медија. Његов опус спаја класичне уметничке традиције са смелим експериментима у перспективи, боји и технологији. Било да приказује интимност међуљудских односа, игру светлости у калифорнијским базенима или смену годишњих доба у енглеском пејзажу, Хокнијева уметност обележена је дубоком посвећеношћу гледања - и настојањем да другима отвори нове начине и перспективе посматрања. Његово прихватање ајпеда, ајфона и дигиталног цртежа као професионалних уметничких алата проширило је језик савремене уметности, инспиришући генерације уметника да преиспитају начине на које стварамо и преносимо визуелна искуства - пише у тексту којим МСУБ, најављује предстојећу изложбу, реализовану захваљујући пре свега самом уметнику, али и његовом студију, Британском савету у Лондону и Београду, амбасади Уједињеног Краљевства у Србији, Мартину Гејфорду, који је дао значајан допринос тексту каталога.

Фото Дејвид Хокни
О значају и јединствености уметности Дејвида Хокнија, говори и то да је излагана у најзначајнијим светским музејима, али и то да је овај визуелни стваралац истовремено и аутор револуционарних теоријских разматрања о појмовима гледања и перцепције. Један је од уметника који су редефинисали савремени портрет и пејзаж.
- Од раних графика до имерзивних дигиталних амбијената, Хокни позива посматрача у свет боје, јасноће и сталне реинвенције - подсећају из МСУБ. - Изложба "Од папира до екрана" пружа јединствен увид у Хокнијев рад кроз деценије, од раних цртежа и бакрописа из шездесетих година прошлог века до најновијих радова насталих на ајпеду. Спајајући класично цртачко умеће са савременим дигиталним експериментима, изложба успоставља дијалог између прошлог и садашњег, аналогног и дигиталног, материјалног и нематеријалног.
Сиво и плаво
РОЂЕН у индустријском градићу Бредфорду 1937. године, овај уметник за чије слике су карактеристичне јарке и интензивне боје, растао је и формирао се у сивилу и смогу ратне и поратне Британије, о чему је једном приликом рекао:
- Бредфорд је тада био веома, веома црн град. Зграде су биле потпуно црне од угља. А то сам и сликао: нисте могли да видите много боје. Али се сећам да сам 1954. у Манчестеру гледао изложбу Ван Гога. Мислио сам како је Ван Гог богат уметник, јер је могао да користи две целе тубе плаве боје да ослика небо. Увек сам памтио ту изложбу. Била је то за мене важна ствар.
Између осталог Хокни се сматра и једним од најскупљих живих уметника на свету. Наиме, аукцијска кућа "Кристи" у Њујорку је 15. новембра 2018. продала један од најпознатијих његових раних радова "Портрет уметника (Базен са две фигуре)" по рекордно високој цени, коју је до тог тренутка постигло неко дело живог уметника - 90 милиона долара.

"ПОЈЕДОХ СЕ ЖИВ, ИЗЛУДЕ МЕ ТО" Вучић о отварању ауто-пута до Пожеге: То су већ фолирања и глупирања, крајњи рок до понедељка
ПРЕДСЕДНИК Србије Александар Вучић говорио је из Чачка о отварању ауто-пута до Пожеге.
03. 07. 2025. у 11:49

"МОГЛО БИ УМРЕТИ 4.500 ЉУДИ" Ова земља је најугроженија на Западном Балкану, хитан састанак у СЗО због врућина у Европи
ЈУЖНА Европа суочава се са жестоким топлотним таласом - температуре прелазе 40 степени Целзијуса, а у шпанској покрајини Уелва измерено је рекордних 46 степени, што је највиша јунска температура у историји земље. Истовремено, Италија, Грчка, Португалија и Западни Балкан такође бележе рекордне врућине, праћене шумским пожарима и људским жртвама.
01. 07. 2025. у 11:45

ТО ЈЕ ГЛАВНИ ИЗВОР ПРИХОДА: Ево чега Тони није хтео да се одрекне након развода од Драгане
ДРАГАНА је остала власница телевизије и дворца у Бечу.
03. 07. 2025. у 08:04
Коментари (0)