ПРИЗНАЊЕ ИЗ ЛИБАНА ЗА ЦЕО КЊИЖЕВНИ ОПУС : Међународна награда новосадској књижевници Мирјани Штефаницки- Антонић

Слободан Бајић

02. 07. 2025. у 13:08

МИРЈАНА Штефаницки- Антонић, новосадска књижевница, овогодишња је добитница почасне награде “Наџи Наман” у Либану за целокупан књижевни опус.

ПРИЗНАЊЕ ИЗ ЛИБАНА ЗА ЦЕО КЊИЖЕВНИ ОПУС : Међународна награда новосадској књижевници Мирјани Штефаницки- Антонић

Приватна архива


Реч је о Међународној књижевној награди коју сваког лета додељује истоимена Фондација за културу у граду Џунију, крај Бејрута, и тo је највеће међународно признање у Либану за ауторе из читавог света који пишу на свим светским језицима.

- Срећна сам због награде, с обзиром на то да сам почела да пишем песме још у основној школи, а наставила у средњој и на студијама, ево до данашњих дана- каже Штефаницки- Антонић, чија дела су заступљена у више антологија поезије, алманасима и заједничким књигама.- Истовремено сам и добијала бројне награде за свој књижевни рад. Последњих година пишем књижевне приказе, а објавила сам пет збирки критика. Укупно сам објавила 16 књига, збирки песама и критика.

Приватна архива

 

Награда “Наџи Наман” у Либану се додељује од 2002. године а награђени радови објављују се сваке године у Годишњој књизи награда Фондације за културу и лауреати добијају Повеље као и статус почасних чланова Куће културе „Наџи Наман”.

- На конкурсу за 2025. годину учествовао је 4.321 писац, изабрано је 85 нових лауреата из 92 земље а почасне награде за целокупан књижевни опус, добило је само нас четворо. Награде се додељују писцима најостваренијих књижевних дела у садржају и стилу, с циљем оживљавања и развоја људских вредности. Поред мене се налазе и истакнути српски књижевници, Анђела Милинковић, Славица Пејовић и Снежана Марко-Мусинов, које су добиле награду за креативност- каже Штефаницки- Антонић.

Она такође наглашава да признања представљају значајан успех за српску књижевност и њене представнике, који су још једном показали да су препознати на међународној сцени својим оригиналним и вредним стваралаштвом.

- Ранијих година ову награду из Србије понели су Милијан Деспотовић, Ана Стјеља, Зорица Тијанић, Мирослав Тодоровић, Обрен Ристић, Александар Чотрић, Давид Кецман Дако, Слађана Миленковић, Олга Лалић Кровицкa, Тања Ајтић … - истиче Штефаницки- Антонић.

Наша књижевница,  Мирјана Штефаницки Антонић, рођена је 6. маја 1954. године у Новом Саду. По образовању је економиста. Члан је Друштва књижевника Војводине и Удружења књижевника Србије. О њеном књижевном стваралаштву написане су две књиге, Др Милован Гочманац, „Ингенијум узвишеног стила – о књижевном делу Мирјане Штефаницки Антонић“ и Бојана Грбовић, „У књижевном свету Мирјане Штефаницки Антонић“. Живи и ствара у Новом Саду.


 

Пратите нас и путем иОС и андроид апликације

Pratite vesti prema vašim interesovanjima

Novosti Google News
СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

СКАНДАЛ У БРИТАНИЈИ, ПОРОДИЦЕ У ШОКУ: Директорка мртвачнице гледала цртани филм са мртвим бебама у својој кући

ЕЈМИ Аптон (38), оснивачица удружења Florrie’s Army у Лидсу у Енглеској, нашла се у центру велике афере након што су родитељи преминуле деце открили да су тела њихових беба држана у њеној кући уместо у мртвачници.

27. 08. 2025. у 17:50

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ОВО ЈЕ ДЕТАЉАН СПИСАК НАМИРНИЦА КОЈИМА ЋЕ ПАСТИ ЦЕНА: Нове економске мере важне за грађане

ПРЕСЕДНИК Србије Александар Вучић истакао је јуче приликом излагања о смањењу маржи на кућну хемију и прехрамбене производе, а у оквиру представљања нових економских мера за грађане, да снижење које ће уследити као последица ограничења трговачких маржи обухвата 3000 производа из 23 групе.

25. 08. 2025. у 13:15

Коментари (0)

СРБИЈА - АЛБАНИЈА ПРЕД ПРАЗНИМ ТРИБИНАМА?! Алармантна ситуација у борби за Светско првенство у фудбалу!